REKLAMA

Latali za frisbee w błękicie [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Kojarzy się bardziej z rozrywką, zabawą na świeżym powietrzu. Widziany najczęściej na amerykańskich filmach, pokazujących ludzi rzucających do siebie w parku czy na plaży plastikowym talerzem. A jednak jest to również sport, który uprawia wielu ludzi na całym świecie. Istnieją zawodowe ligi, rozgrywane są zawody rangi międzynarodowej, z mistrzostwami świata włącznie.

Frisbee, bo o nim mowa, to sport, który powstał w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ultimate frisbee łączy w sobie elementy wielu dyscyplin, a głównym celem jest czerpanie przyjemności z gry. Do gry używa się latającego dysku, mecze rozgrywane są na boisku o długości 100 i szerokości 37 metrów, na którego końcach wyznacza się 18-metrowe strefy punktowe. Naprzeciw siebie stają dwie siedmioosobowe drużyny, a punkty zdobywa się poprzez złapanie dysku w strefie punktowej drużyny broniącej. Ultimate frisbee jest sportem bezkontaktowym. Dysk przejmuje się w locie, lub po niecelnym podaniu zawodnika drużyny przeciwnej. Zabroniony jest kontakt fizyczny między zawodnikami, zabieganie drogi. Ciekawostką tej dyscypliny jest fakt, że nie ma w niej sędziów. Za przestrzeganie przepisów odpowiedzialni są sami grający, co wymusza u nich znajomość przepisów, a gra toczy się z zachowaniem zasad „fair play”.

PowiązaneTematy

Do naszego kraju ultimate frisbee trafił stosunkowo niedawno. Zaczęło się w Poznaniu za sprawą Geoffa Schwartza, który przyjechał do Polski, aby objąć posadę wykładowcy na UAM. To właśnie on zaraził grupę studentów nieznanym wcześniej sportem, atmosferą na boisku i poza nim.

Chociaż nadal stosunkowo mało znane, jednak utlimate frisbee powoli zaczyna zdobywać sobie w Polsce popularność. Powstają nowe drużyny i przybywa osób uprawiających ten sport. Rozgrywane są liczne turnieje frisbee, istnieje również reprezentacja Polski w ultimate frisbee.

Niedawno także Płock doczekał się swojej drużyny. Flyons Płock to pomysł kilku zapaleńców, chcących stworzyć w naszym mieście coś nowego, coś dla ludzi zainteresowanych aktywnością fizyczną, ale nie mogących do tej pory znaleźć dla siebie sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu.

W sobotni wieczór mogliśmy zobaczyć w Płocku mecz ultimate frisbee. Na Stadionie Miejskim w pokazowych zawodach Flyonsi zmierzyli się z drużyną Królewskich. Publiczność mogła na żywo przekonać się o atrakcyjności tego sportu i na własne oczy zobaczyć, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków można w bardzo przyjemny i aktywny sposób spędzić wolny czas. Sam mecz rozgrywany był bardziej w atmosferze zabawy, chodziło o przybliżenie go płocczanom, zainteresowanie frisbee większej ilości osób. Mimo rekreacyjnego charakteru spotkania, dostarczył sporo atrakcji. Zawodnicy pokazali kilka ciekawych zagrań, trochę akrobacji podczas łapania dysku, a przy okazji doskonale się bawili. Dwie 25-minutowe połowy minęły bardzo szybko, a mecz zakończył się zwycięstwem drużyny Flyons 11:8.

Rafael