REKLAMA

Kto pamięta słonicę Petrę? Wspomina ją zoo, a my znaleźliśmy pewne nagranie… [FILM, ZDJĘCIA]

REKLAMA

Ogród zoologiczny w Płocku, z okazji 70-lecia powstania, wspomina jedno z najbardziej lubianych zwierząt w historii zoo – słonicę Petrę. Dotarliśmy do archiwalnego filmu, na którym zarejestrowano rehabilitację Petry pod koniec jej życia.

Petra to pierwszy słoń indyjski w płockim zoo, dla której domem stał się 15 października 1964 r. Słonica przyjechała do Płocka z Holandii jako młody, około 1,5 roczny słoń. W archiwalnym wydaniu „Tygodnika Płockiego z 1972 roku czytamy, że ówczesny dyrektor zoo opowiadał jej wprost do ucha bajkę Kiplinga o krokodylu i słoniątku.

Petra zaraz po przyjeździe była tak mała, że przechodziła pod ogrodzeniem i spacerowała po ogrodzie zoologicznym. Kiedy podrosła, zaczęła przechodzić górą nad barierą, a do tego wyrywała drzewa na terenie swojego obejścia i łamała klatki, do czego nie zniechęcił jej nawet elektryczny pastuch.

Wszyscy wybaczali jej jednak te pokazy siły, ponieważ Petra była bardzo towarzyska i uwielbiała zabawy z dyrektorem lub z dozorcą. Miała łagodny charakter i była oswojona z towarzystwem ludzi.

– Dyrektor Taworski pozwalał wielu gościom podchodzić do niej i ją głaskać, co w dzisiejszych czasach nie byłoby możliwe, z uwagi na obowiązujące przepisy weterynaryjne oraz względy bezpieczeństwa. Wprowadzał na wybieg nawet niewidome dzieci, dla których dotknięcie słoniowej trąby i szorstkiej skóry było wyjątkowym przeżyciem – wspomina Zoo w Płocku.Petra odeszła 29 maja 1998 roku, pod koniec swojego 35-letniego życia była już mocno schorowana.

W czeluściach internetu znaleźliśmy film autorstwa Krzysztofa Koska, ukazujący Ogród Zoologiczny w Płocku od kuchni. Na materiale, nakręconym w 1990 roku na taśmie 16 mm w amatorskim klubie filmowym KLAPS, zobaczymy operacje na jadowitych żmijach, przeganianie tapirów do nowego wybiegu, instruktaż jak zrobić zastrzyk krokodylowi i żółwiowi czy jak wysiadywać jaja strusie, a także jak poprawnie przygotować kanapki dla zwierząt.

Na filmie widzimy też właśnie słonicę Petrę podczas kuracji schorowanych kończyn.

Fot. Zoo Płock
Fot. Zoo Płock
Fot. Zoo Płock
Fot. Zoo Płock

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. N_M says:

    Ja pamiętam doskonale. Jak byłem dzieckiem to Petra była moim ulubionym zwierzakiem w całym ZOO.

  2. M says:

    Pamiętam. Za dzieciaka ciągle byliśmy w zoo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU