REKLAMA

Konstrukcja tunelów ogrodowych jest bardzo prosta – sprawdź, jak zbudować szklarnię samodzielnie

REKLAMA

Tunele foliowe stosowane są w ogrodnictwie od lat. To bardzo proste konstrukcje, które możesz zbudować samodzielnie lub kupić w gotowej formie już za około 300-400 zł. Jeśli lubisz rozwiązania DIY, podpowiemy Ci, jak samodzielnie zbudować w ogrodzie tunel – szklarnię.

Typowa konstrukcja tunelu foliowego

Tunele foliowe chronią uprawę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i szkodnikami. Muszą być zbudowane tak, by przetrwać silne wiatry, gradobicia i deszcze, a jednocześnie zapewniać roślinom dostęp do świeżego powietrza i naturalnego światła. Konstrukcja tunelu foliowego powinna być solidna, a przy tym lekka i prosta w montażu oraz demontażu. Dzięki temu można łatwo przenieść szklarnię w inne miejsce (zwykle robi się tak co 2-3 lata).

Stelaż tunelu foliowego wykonuje się ze stali malowanej proszkowo, opcjonalnie z drewna lub PVC. Rurki muszą być wytrzymałe i elastyczne. Stelaż szczelnie okrywa folia z trwałego, odpornego na promienie UV materiału. Tunel powinien posiadać szczelnie zamykane drzwi oraz okna z moskitierami, by zapewniać ochronę przed szkodnikami i owadami. Wskazany jest podział wnętrza na segmenty. Zalecana wysokość tunelu to 2 metry. Wówczas poruszanie się po nim będzie wygodne także dla wyższych osób.

Czy warto zbudować tunel foliowy samodzielnie?

Jeśli tylko masz czas, ochotę i umiejętności, pozwalające na samodzielne zbudowanie solidnej i bezpiecznej konstrukcji tunelu foliowego, to na pewno warto! Rozwiązania DIY dostarczają wiele radości i satysfakcji zarówno z samych prac, jak i z efektu końcowego. Ponadto umożliwiają pełne dopasowanie parametrów technicznych i estetyki szklarni do indywidualnych potrzeb. Sam decydujesz o rozmiarze namiotu, ilości sekcji, okien i drzwi, o detalach wykończenia itd. Możesz od razu przystosować obiekt do wprowadzenia dodatkowego wyposażenia: systemu ogrzewania tunelu foliowego, wentylacji czy oświetlenia. Masz też pewność, że zastosowane elementy konstrukcyjne oraz folia są najwyższej jakości (o ile właśnie takie kupiłeś).

A może jednak kupić gotowy tunel szklarnię?

Jeżeli zastanawiasz się, czy na pewno wykonanie samodzielnej konstrukcji tunelu foliowego ma sens, zapoznaj się z ofertami gotowych tuneli szklarni. Bez obaw, nie musisz podróżować po sklepach ogrodniczych. Solidne, wielosezonowe tunele foliowe z różnymi rozwiązaniami wspomagającymi uprawę, to wydatek rzędu kilkuset złotych. Do wyboru pozostają zarówno kompaktowe foliaki o wymiarach 2 × 3 m, jak i większe obiekty, np. tunel foliowy 3 × 4 m i 2,5 × 4 m. Jeśli zależy Ci na polskiej jakości i przystępnej cenie, możesz kupić tunel foliowy od producenta, np. firmy Dollo. Za ok. 300-400 zł otrzymujesz profesjonalnie zaprojektowane, w pełni gotowe rozwiązanie. Nie musisz się martwić, że folia nie wystarczy na pokrycie całego stelaża, a amatorska konstrukcja nie wytrzyma pierwszej wichury.Pełnowymiarowy (2,5 × 4 m), gotowy tunel foliowy od producenta

Budowa szklarni foliowej krok po kroku

Jeśli chcesz wykonać tunel foliowy samodzielnie, zacznij od znalezienia konkretnego miejsca w ogrodzie. Powinno być ono równe, optymalnie nasłonecznione i chronione przed wiatrem. Rozrysuj konstrukcję na kartce lub w programie komputerowym. Namiot może mieć kształt kopuły, sześcianu, prostopadłościanu lub ostrosłupa.

Przygotuj:

  • folię,
  • pałąki do budowy stelaża,
  • narzędzia,
  • elementy montażowe,
  • łopatę.

Po docięciu elementów, zamocuj konstrukcję na gruncie. Musi stać stabilnie. Nałóż folię na stelaż i dokładnie przymocuj na rogach. Dolną część zakop w ziemi. Wykonaj w folii okienka wentylacyjne i zamocuj w nich moskitiery. Nie zapomnij o szczelnie zamykanych drzwiach po jednej lub obu stronach tunelu.

Tunel foliowy z oknami wentylacyjnymi i zamykanymi na zamek drzwiami
artykuł sponsorowany

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU