Koniec telewizji analogowej w Płocku. Od poniedziałku odbiór cyfrowy

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W poniedziałek rano zostały włączone nadajniki cyfrowe dla 177 gmin, w tym Ciechanowa, Siedlec, Płocka oraz Radomia. Tym samym w naszym regionie skończyła się era telewizji analogowej. Warunkiem odbioru bezpłatnej tv cyfrowej są zewnętrzny dekoder lub wbudowany w telewizor oraz sprawna antena.  

Do przejścia na sygnał cyfrowy musiały przygotować się dwie grupy abonentów telewizji. Mieszkańcy odbierający sygnał przez indywidualną antenę telewizyjną powinni sprawdzić czy ich telewizor ma wbudowany dekoder MPEG-4 (wmontowany w telewizory nowego typu). Jeśli nie ma takiego dekodera, należy go dokupić i podłączyć zgodnie z instrukcją do swojego odbiornika. Zmiany czekają także osoby odbierające sygnał za pomocą antenowych instalacji zbiorowych (np. w budynkach wielorodzinnych) – obowiązek ich modernizacji lub wymiany spoczywa na zarządcach lub właścicielach budynków. Abonenci korzystający z sieci kablowych oraz platform satelitarnych nie muszą przygotowywać swoich telewizorów do zmiany sygnału. Zadba o to operator.

Nadajniki analogowe, które w poniedziałek uległy wyłączeniu to: Płock/Rachocin, Ciechanów/Monte Cassino oraz Siedlce/Łosice. Mieszkańcy terenów objętych kolejnym etapem wyłączeń, mogą w zależności od odległości od nadajnika w województwie mazowieckim kierować swoje anteny na te poza Mazowszem: Dęblinie, Lublinie, Olsztynie, Kielcach i Opocznie. Wszystkie rozpoczęły nadawanie cyfrowe o 5.00. Po włączeniu sygnału cyfrowego należy przestroić telewizor, czyli na nowo wyszukać programy.

Warto sprawdzić czy używana obecnie antena jest prawidłowa – należy to zrobić przez telegazetę TVP2 (strona 791). Jeśli wyświetlany obraz nie jest poprawny, antena wymaga prawdopodobnie naprawy lub wymiany. Nie zaleca się stosowania anten ze wzmacniaczami z zasilaniem elektrycznym – mogą zniekształcać lub zakłócać sygnał cyfrowy. Dopuszcza się stosowanie anteny pokojowej pod warunkiem, że mieszkamy blisko nadajnika. Im dalej od nadajnika, tym antena powinna być wyżej zainstalowana i bardziej zaawansowana technicznie. Najlepszy odbiór zapewniają anteny kierunkowe.

Chorągiew Mazowiecka ZHP oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych pomagają w dostosowaniu telewizorów i anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Pomocy należy szukać w najbliższej jednostce bądź hufcu. W pomoc mieszkańcom zaangażowały się także szkoły techniczne z regionu radomskiego: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Iłży przy ul. Błazińskiej 5, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu przy ul. Limanowskiego 26/30 oraz Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu przy ul. Sadkowskiej 19. W tej placówce uczniowie w godzinach 8-11 będą dodatkowo w poniedziałek prowadzić dyżur telefoniczny (48) 344 87 04 oraz pomoc techniczną na miejscu w szkole – sala 110.

Gdyby po odpowiednim przygotowaniu telewizora i anteny, sygnał telewizji był zakłócany, zanikał lub w ogóle się nie pojawił, należy to zgłosić do delegatury UKE w Warszawie tel. (22) 622 73 99.

Obecnie w naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 21 programów, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (MUX). Naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna (poza obowiązkiem opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego). Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy do 31 lipca 2013 r. Dodatkowe informacje o sygnale cyfrowym można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 007 788 oraz odwiedzając strony internetowe: www.cyfryzacja.gov.pl i www.mazowieckie.pl (baner „Naziemna telewizja cyfrowa”).

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji