Jeśli nie zapłacisz abonamentu RTV to wyłączą ci prąd?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jeśli korzystasz w domu z prądu to znaczy, że możesz odbierać programy radiowe i telewizyjne. Nowy projekt ustawy medialnej zapowiada, że abonament radiowo-telewizyjny zapłacimy razem z rachunkiem za prąd. 

Obecnie, poza kilkoma grupami (emeryci, renciści), obowiązek płacenia abonamentu dotyczy wszystkich Polaków, którzy mają w domu zarejestrowany telewizor lub radio.

Z roku na rok coraz mniej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, że w naszym kraju 4,2 mln osób powinno płacić abonament. W rzeczywistości płaci go tylko nieco ponad 1 mln, co oznacza, że liczba dłużników przekroczyła już 3 mln zł. Ich łączny dług wobec państwa to ponad 2 mld zł. Mnóstwo osób nie zarejestrowało swoich odbiorników, argumentując, że  płacą już za telewizję różnego rodzaju dostawcom, a nie można narzucać podwójnej opłaty za to samo. Wpływy z abonamentu maleją więc z roku na rok, ale nowy rząd chce poradzić sobie z tym problemem w inny sposób.

Masz prąd? Zapłacisz abonament

Nowy projekt ustawy zakłada, że każdy kto ma w domu prąd, ma również możliwość odbierania radia bądź telewizji. I właśnie za tę możliwość trzeba będzie zapłacić. Pomysł nie jest zresztą nowy, propagował go już poprzedni rząd.

Nowa opłata audiowizualna ma być doliczona do rachunku za energię elektryczną i wynosić 15 zł. A co jeśli mamy w domu prąd, a nie mamy telewizora? Zdrowy rozsądek podpowiada, że jeśli zapłacimy rachunek za energię elektryczną pomniejszony o doliczony abonament, nasz sprzedawca energii nie powinien wyłączyć nam prądu. Jeden z klientów zapytał o to wprost swojego sprzedawcę energii na portalu społecznościowym. Uzyskał satysfakcjonującą odpowiedź.

– Brak płatności opłaty audiowizualnej nie ma żadnych skutków dla relacji klienta ze sprzedawcą – pisał przedstawiciel firmy.

Z podobnym zapytaniem zwróciliśmy się do firmy Energa.

– Na razie nie wiemy, na jakich zasadach będzie rozliczany dotychczasowy abonament telewizyjny i czy będzie to związane z wystawieniem rachunków za energię elektryczną – mówi Beata Ostrowska, rzecznik prasowy grupy Energa.

Jak tłumaczy rzeczniczka spółki, projekt ustawy o składce medialnej wpłynął do Sejmu 20 kwietnia. Ostateczny kształt zapisów może jeszcze ulec pewnym zmianom, trudno więc mówić teraz o końcowych rozwiązaniach.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji