REKLAMA

Jakie rozwiązania wspierają zmniejszanie śladu węglowego? Powstał raport

ORLEN Bez Tajemnic

REKLAMA

Co łączy dekarbonizację i digitalizację? Jakie rozwiązania digitalizacyjne wspierają zmniejszanie śladu węglowego? Pokazuje to najnowszy raport PKN ORLEN „Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji. Zrównoważony Rozwój potrzebuje technologii cyfrowych”.

Aby sprostać wyzwaniom, dotyczącym transformacji energetycznej i odpowiedzialności środowiskowej, Grupa ORLEN prowadzi szeroko zakrojoną digitalizację. Jest ona wsparciem w pełnym wykorzystaniu innowacji przy przekształcaniu Koncernu w nowoczesny i napędzany nowymi technologiami. Najnowszy raport PKN ORLEN „Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji. Zrównoważony Rozwój potrzebuje technologii cyfrowych” w kompleksowy sposób pokazuje, co łączy te dwa trendy i jakie rozwiązania digitalizacyjne wspierają zmniejszanie śladu węglowego.

Jak wyjaśnia Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Koncern podąża za zmianą, wkraczając na drogę transformacji energetycznej. Co istotne, ta zmiana jest nieuchronna i nie ma już od niej odwrotu.

– Wymaga ona od nas pewnego wysiłku oraz zmiany sposobu naszego myślenia. Dlatego przede wszystkim stawiamy na rozwój i wdrażanie nowych technologii cyfrowych – tłumaczy Daniel Obajtek.

Dlatego PKN ORLEN do 2030 r. przeznaczy 140 mld zł na inwestycje związane z transformacją Koncernu w kierunku grupy multienergetycznej, opartej o energetykę odnawialną i gazową, efektywną, niskoemisyjną produkcję rafineryjno-petrochemiczną, własne wydobycie węglowodorów oraz zintegrowaną ofertę dla klientów indywidualnych.

– Jestem przekonany, że to właściwy kierunek, który pozwoli nam osiągnąć długofalowy cel Grupy ORLEN, jakim jest całkowita neutralność emisyjna w 2050 roku – mówi Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Patrycja Klarecka, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Sprzedaży Detalicznej zaznacza, że dzięki narzędziom cyfrowym już dzisiaj firma usprawnia przebieg procesów produkcyjnych, lepiej przewiduje przyszłe zdarzenia, minimalizuje zużycie surowców i energii, a w konsekwencji obniża emisyjność procesów produkcyjnych.

– Digitalizacja pozwala więc na pogodzenie celów biznesowych i środowiskowych, które są dla nas bardzo ważne. Duży potencjał ma również wykorzystanie technologii cyfrowych do budowania lepszych relacji z klientami. Digitalizacja umożliwia dotarcie do klientów wieloma kanałami, dzięki czemu można zaoferować im bardziej kompleksową ofertę oraz lepszą obsługę – tłumaczy Patrycja Klarecka.

Przy raporcie, który został już opublikowany na stronie orlen.pl, współpracowała firma Accenture Technology w Polsce.

– Jesteśmy przekonani, że jest to kierunek, w którym powinien pójść nie tylko ORLEN, ale i wiele polskich firm – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Borek, Dyrektor Zarządzający Accenture Technology w Polsce. – Dekarbonizacja kojarzy się powszechnie wyłącznie z konwersją źródeł energii. Tymczasem w naszym raporcie pokazujemy inny fragment, inny sposób realizacji dekarbonizacji. Bardziej komplementarny, który umożliwia redukcję gazów cieplarnianych, ale i pomaga na tworzenie nowych modeli biznesowych – tłumaczył Jacek Borek.Aleksandra Trojanowska, Kierownik Programu Digitalizacji, PKN ORLEN mówiła, że spotkanie odbywa się w wyjątkowym momencie.

– Kilka tygodni temu zakończyła się 26. Konferencja Klimatyczna, podczas której dobitnie wybrzmiały słowa o tym, aby działać już teraz na rzecz ochrony klimatu. Ponad sto krajów zobowiązało się do walki na rzecz ochrony klimatu, do redukcji gazów cieplarnianych. Nasz raport pokazuje, że te dwa zagadnienia, digitalizacja i dekarbonizacja wzajemnie się napędzają – tłumaczyła Aleksandra Trojanowska.

Wyjaśniała też, iż celem raportu, który powstał we współpracy z Accenture, jest zapewnienie nowej, wspólnej perspektywy postrzegania dwóch kluczowych, wzajemnie napędzających się trendów obecnego świata: zrównoważonego rozwoju i digitalizacji. Autorzy raportu skupili się na wpływie narzędzi cyfrowych na transformację przemysłu, który będzie bardziej zrównoważony środowiskowo i wytworzy mniejszy ślad węglowy.

W raporcie przedstawione zostały przykłady wdrożeń zrealizowanych zarówno przez PKN ORLEN, jak i inne globalne firmy, które – zmieniając modele biznesowe i stosując technologie, takie jak np. sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa, zaawansowane systemy analityczne czy cyfrowe bliźniaki – z sukcesem przestawiają się na ścieżki dekarbonizacji.

I tak na przykład digitalizacja wspiera działania z zakresu efektywności energetycznej: z jednej strony oszczędzany jest koszt energii, z drugiej redukowane są emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Z kolei najpopularniejsza z technologii, czyli sztuczna inteligencja wspomaga optymalizację procesów, które wpływają na redukcję zużycia surowców i wody. Inteligentne narzędzia potrafią również przewidzieć ewentualną awarię maszyny i w ten sposób umożliwiają wczesne wyeliminowanie potencjalnych usterek.

Digitalizacja może również wesprzeć redukcję emisji gazów cieplarnianych, poprzez wpływ na decyzje konsumentów, tworzenie nowych modeli biznesowych czy transformację procesów i systemów. Dlatego kluczowe jest, aby przedsiębiorstwa przy planowaniu działań w zakresie zrównoważonego rozwoju uwzględniały możliwość wykorzystania takich technologii, jak Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja czy sieć 5G.

W raporcie opublikowano także badanie przeprowadzone we współpracy z Accenture wśród menadżerów wysokiego szczebla. Jego wyniki potwierdzają, że zarządzający firmami sięgają po digitalizację, aby realizować strategie zrównoważonego biznesu. Ten trend będzie przybierał na sile, ponieważ inwestorzy przychylnie patrzą na spółki, które podnoszą efektywność i wspierają ideę zrównoważonego rozwoju na bazie cyfrowej transformacji. W badaniu wzięło udział ponad cztery tysiące przedstawicieli najwyższej kadry zarządzającej na świecie i w Polsce.

Z badania wynika, że transformacja cyfrowa i zrównoważony rozwój biznesu to dwa najważniejsze priorytety strategiczne dla kadry kierowniczej na najbliższe 3 lata. Dwie trzecie firm deklaruje, że ma już plany działań na rzecz zrównoważonego rozwoju całej organizacji, a 30 proc. przygotowało je dla poszczególnych obszarów biznesowych.

Raport PKN ORLEN „Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji. Zrównoważony Rozwój potrzebuje technologii cyfrowych” to najnowsza, czternasta już publikacja w ramach cyklu „Napędzamy Przyszłość”.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 4

 1. Ten ślad węglowy, says:

  to takiepierdu, [pierdu powtarzane przez lewackich ekologistów. Nie należy ich mylić z ekologami. Zdecydowana większość z nich nie ma przygotowania zawodowego w dziedzinie ochrony środowaiska. Niektórzy stali se nimi po przywiązaniu się do drzewa. Myślę, że to niezły sposób na nicnierobienie. Podobnie jak celebryctwo, czy polityka.

 2. Wewior says:

  Pani Aleksandra prawi androny ubliżając inteligencji odbiorców tych dziwacznych treści.

 3. Cynik says:

  Dekarbonizacja? Taa, a wystarczy awaria sieci przesyłowej i pupa. Nie ma światła, nie ma ciepła(CO węzły zasilane prądem) i co dalej? Zostaje marzenie o kopciuchach??

 4. R55 says:

  Co oni palą? Niemożliwe że smród z Orlenu dotarl do W-wy. Żeby takie farmazony wypisywać.!!!! Digitalizacja… A jak zawieje z Orlenu to miasta nie widać ale czuć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU