Jaki jest najbogatszy powiat w Polsce? Jak wypada w rankingu Płock?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

To nie zaskoczenie – z wpływów podatkowych przypadających na jednego mieszkańca, Warszawa jest najbogatszym powiatem w Polsce z kwotą 625,08 zł. Na końcu zestawienia uplasował się powiat kazimierski (woj. świętokrzyskie). Dochód podatkowy per capita wynosi tam zaledwie 74,66 zł. A jak plasuje się w tym zestawieniu Płock?

Ministerstwo Finansów 2 listopada opublikowało zestawienie wskaźników dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych powiatów. Wynika z niego, że najbogatszym powiatem spośród ponad 300 w naszym kraju jest Warszawa.

Mazowsze – najbogatszy region w Polsce

Jedynie sześciu powiatom udało się pokonać próg 400 złotych. Większość  z nich to reprezentanci woj. mazowieckiego, czyli najbogatszego regionu w Polsce. Poza Warszawą, równie wysoki dochód per capita odnotowano w powiecie piaseczyńskim. Wyniósł on 518,79 zł. Z kolei w powiecie warszawskim zachodnim jest to 472,57 zł. Dalej jest powiat pruszkowski z wynikiem 448,50 zł.

Dopiero dwie ostatnie pozycje w przedziale powyżej 400 zł, zajęły miasta z innych województw. To Sopot, gdzie w której wpływy z podatku w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 484,01 zł oraz Poznań z kwotą 401,62 zł.

Najbiedniejsze powiaty nie przekroczyły 100 zł na osobę. Jak wypadł Płock?

W przypadku najbiedniejszych powiatów, aż osiem z nich nie przekroczyło kwoty powyżej 100 zł na mieszkańca. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że najniższe wpływy z podatku na głowę mieszkańca odnotowano w powiecie kazimierskim, w woj. świętokrzyskim. Wypadło na niego zaledwie 74,66 zł. Drugim najbiedniejszym powiatem jest powiat moniecki w woj. podlaskim, gdzie podatek per capita wynosi 86,86 zł.

W powiecie chełmskim w woj. lubelskim wskaźnik dochodów podatkowych wynosi 91,78 zł, zaś w powiecie kolneńskim w woj. podlaskim jest to 93,41 zł. Niewiele lepiej jest w powiecie lubaczowskim w woj. podkarpackim, gdzie dochody z podatków wynoszą 94,43 zł per capita. W powiecie łomżyńskim w woj. podlaskim wskaźnik wyniósł 96,23 zł, z kolei w powiecie dąbrowskim w woj. małopolskim jest to 97,82 zł. Ostatnim powiatem, gdzie dochód z podatków wynosi poniżej 100 zł na osobę jest powiat zamojski – 98,93 zł.

W powiecie płockim na jednego mieszkańca wpływ z podatku wyniósł 166,22 złote, natomiast w Płocku – 325,41 zł.

Podane przez resort finansów prognozy opierają się danych o dochodach podatkowych za 2016 rok wg stanu na 30 czerwca 2017 r. Stanowią one podstawę do wyliczenia rocznych kwot części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat na 2018 r., czyli tzw. janosikowego.

Podziel się:

1 komentarz

  1. Wszystkie rankingi mówiące że Mazowsze to ,,najbogadszy”region to już nie Sciema to zwyczajne OSZUSTWO!!.
    Wystarczy chociaż raz podać dane bez Warszawy.
    Wtedy wyjdzie jaki to ZASCIANEK–w Centrum Polski.
    Do tego połączenia np:PŁOCK miasto wykluczone w ROZWOJU komunikacyjnym..!!!

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji