REKLAMA

Jak złapać 150 przestępców? Zapamiętać ich twarze

REKLAMA

The Most Wanted APP to pierwsza na świecie aplikacja, która ułatwia zapamiętywanie twarzy poszukiwanych przestępców. Przypomina nieco znaną grę, która ćwiczy pamięć – łączenie w pary dwa takie same obrazki. Jednak zamiast dziecinnych grafik, używane są w niej wizerunki osób poszukiwanych listami gończymi za najgroźniejsze przestępstwa.

Założenie jest takie – użytkownicy grają i jednocześnie zapamiętują twarze poszukiwanych przestępców. Dzięki temu, widząc poszukiwanego na ulicy mogą dać sygnał policji i przyczynić się do ich zatrzymania. Obecnie w Polsce jest poszukiwanych około 36 tys. osób, z czego prawie 14 tys. opublikowanymi listami gończymi. Co piąte zatrzymanie jest efektem informacji przekazanej przez obywateli. Spora część z nich była możliwa dzięki uruchomionej kilka lat temu podstronie POSZUKIWANI na portalu Policja.pl. Można tam znaleźć informacje o przestępcach, za którymi wydano listy gończe. Co bardzo istotne, dzięki tej stronie można przekazać anonimową informację o miejscu pobytu osoby poszukiwanej np. mailem (poszukiwani@policja.gov.pl) praktycznie z każdego miejsca na świecie.

Postęp technologiczny daje jednak nowe możliwości. Na początku tego roku w Polsce aż 6.5 mln osób korzystało ze smartfonów i przewiduje się, że do końca roku ma być ich aż 13 mln. Chcąc to wykorzystać, stworzono aplikację mobilną, która ułatwia rozpoznawanie poszukiwanych. The Most Wanted App to aplikacja, bazująca na mechanizmie znanego powszechnie ćwiczenia trenującego zapamiętywanie. Zasadą jest wyszukiwanie takich samych par obrazków. Karty obrócone są obrazkiem na dół i naraz można obrócić obrazkiem do góry tylko dwie karty. Chodzi o to, żeby zapamiętać obrazki i miejsca, na których leżą karty, tak aby odwrócić dwie karty z tym samym obrazkiem. Po odwróceniu pary kart wygrywa się tę parę i zabiera ją. Są dwa rodzaje poziomów trudności. Pierwszy to liczba kart – 12, 20 lub 30. Drugi to podobieństwo wizerunków. Na łatwym poziomie szukamy pary takich samych zdjęć. Na trudnym szukamy pary: zdjęcie i szkic. Oczywiście prowadzony jest ranking najlepszych wyników.Im częściej osoby wykorzystujące aplikację będą konfrontowały zdjęcie twarzy z danymi na temat osoby poszukiwanej, tym lepiej utrwalona będzie reprezentacja pamięciowa odnosząca się do tej twarzy. Z drugiej strony, zastosowanie różnych wersji zdjęć twarzy osób poszukiwanych (oryginalnych oraz ze zmienionymi cechami takimi jak zarost itp.) oraz portretów pamięciowych prowadzić może do lepszego zapamiętania takiej twarzy oraz skuteczniejszego jej późniejszego skojarzenia z osobami spotykanymi w otoczeniu – dr Eligiusz Wronka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – ekspert w zakresie procesów percepcji twarzy.

Aplikacja jest również na bieżąco uaktualniana bazą danych, można więc szybko sprawdzić kto i za co jest poszukiwany. Zawiera wizerunki osób poszukiwanych za zabójstwa lub za rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi, łącznie to około 150 osób. W każdej chwili, gdy zobaczymy lub przypomnimy sobie, że widzieliśmy osobę poszukiwaną, możemy zgłosić to na policję dzwoniąc na nr 112 lub 997 albo korzystając z aplikacji wysłać maila na policyjną skrzynkę. The Most Wanted App jest pierwszą tego typu aplikacją na świecie i do tego całkowicie darmową. Aktualnie dostępna jest na urządzenia z systemem Android, wkrótce również na iPhone. Aplikację można pobrać pod adresem www.themostwantedapp.com.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU