REKLAMA

Jak otworzyć myjnię samochodową? Ile to kosztuje?

REKLAMA
Biały mercedes w myjni automatycznej

Myjnia samochodowa automatyczna czy samoobsługowa to dobry pomysł na biznes. Dowiedz się więcej.

Jak otworzyć myjnię samochodową? Na co zwracać uwagę w tym biznesie?

Otwarcie myjni samochodowej to ciekawy pomysł na biznes. Dobrze zlokalizowana i odpowiadająca na potrzeby docelowej grupy kierowców może stanowić pewny dochód i pozwala na szybki zwrot inwestycji. Dowiedz się, jak otworzyć myjnię samochodową, ile to kosztuje i jaką technologię mycia samochodów wybrać.

PowiązaneTematy

Myjnia samochodowa – jak wygląda proces inwestycyjny?

Otwarcie myjni samochodowej może być opłacalne, ale warunkiem jest odpowiednie przygotowanie się do inwestycji i jej zaplanowanie – od wyboru właściwego miejsca i analizy kosztów po wybór technologii. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że to proces wieloetapowy.

Pierwszym krokiem na drodze do otwarcia myjni samochodowej jest znalezienie działki. Kluczowa jest odpowiednia lokalizacja. Korzystne jest sąsiedztwo dużych sklepów lub ruchliwych dróg. Przyjmuje się, że obszar pozyskiwania klientów rozciąga się w promieniu od pięciu do dziesięciu kilometrów od myjni. Wybierając miejsce na inwestycję, należy też uwzględnić usytuowanie konkurencji.

Kluczowe dla powodzenia biznesu jest również zbadanie potrzeb lokalnego rynku. Pozwoli to na ustalenie rodzaju (np. myjnia automatyczna, samoobsługowa) i parametrów planowanej myjni (np. liczba stanowisk myjących). Na tym etapie należy także zaplanować przestrzeń i rozmieszczenie obiektów w optymalny sposób.

Istotnym elementem procesu inwestycyjnego są formalności związane z budową myjni samochodowej. Konieczny jest projekt architektoniczno-budowlany, plan zagospodarowania przestrzennego (lub warunki zabudowy) i pozwolenie na budowę. Potrzebne mogą być także inne dokumenty, np. raport oddziaływania na środowisko.

Po zgromadzeniu odpowiednich dokumentów rozpoczyna się budowa i montaż myjni. Po odbiorach obiekt może przyjmować pierwszych klientów.

Myjnia Kärcher z 3 stanowiskami

Ile kosztuje otwarcie myjni samochodowej?

Na wysokość finansowania budowy myjni samochodowej wpływają następujące koszty:

zakup/dzierżawa działki – koszt działki zależy od jej lokalizacji, atrakcyjności położenia i wielkości,
infrastruktura – podłączenie mediów, przystosowanie działki itp.
uzyskanie pozwoleń, zakup projektu – doliczyć należy koszty opłat skarbowych za wydanie decyzji i zaświadczeń oraz projektu budowlano-architektonicznego,
zakupu technologii mycia samochodów i wyposażenia dodatkowego obiektu (np. samoobsługowe odkurzacze i stacje do czyszczenia dywaników).

Warto wiedzieć, że budowę myjni samochodowej można sfinansować na różne sposoby. Jednym z nich jest pokrycie kosztów z własnych środków. Można także wybrać leasing lub kredyt bankowy. Inną opcją jest uzyskanie dofinansowania na budowę myjni samochodowej z programów Unii Europejskiej.Zobacz film jak wygląda automatyczna myjnia samochodowa Kärcher:

Jaką myjnię otworzyć: automatyczną czy samoobsługową?

Decydując się na inwestycją w myjnię samochodową, należy wybrać technologię mycia aut. Na rynku dostępne są różne rozwiązania. W przypadku samochodów osobowych największą popularnością cieszą się myjnie automatyczne i samoobsługowe (bezdotykowe).

Jak działa myjnia automatyczna?

Myjnia samochodowa automatyczna jest bezobsługowa, a przez to wygodna w użytkowaniu. Nie wymaga od kierowcy żadnych czynności poza wjechaniem do obiektu i uruchomieniem odpowiedniego programu. Jest to jedna z zalet, która decyduje o dużej popularności myjni automatycznych. Kolejnym atutem jest krótki czas mycia pojazdów.

Najprostszy program myjni automatycznej obejmuje mycie, płukanie i suszenie. Na samochód nanoszony jest środek czyszczący, następnie szczotki myją karoserię, a na końcu jest ona spłukiwana. Ostatnim etapem jest suszenie za pomocą specjalnych suszarek. Niektóre myjnie automatyczne oferują programy specjalne, np. mycie felg, podwozia czy woskowanie.

Czytaj więcej: Myjnie automatyczne jako sposób na rozszerzenie oferty stacji paliw lub serwisu samochodowego

Jak działa myjnia samoobsługowa?

Myjnie samochodowe samoobsługowe umożliwiają bezdotykowe mycie samochodów przy pomocy strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Ta technologia jest niezwykle skuteczna w usuwaniu zanieczyszczeń z karoserii. Poza tym urządzenia wysokociśnieniowe dozują specjalne środki czyszczące, np. aktywną pianę. Do wyboru są różne programy – m.in. mycie zasadnicze, płukanie, woskowanie i nabłyszczanie.

Zaletą myjni bezdotykowej jest możliwość kompleksowego umycia samochodu za niewielką kwotę. Obiekty tego typu doceniane są także za łatwy dostęp 24/7 i dogodne lokalizacje. Słabą stroną myjni bezdotykowych jest brak funkcji suszenia samochodu.

Podsumowując, proces otwierania myjni samochodowej jest wieloetapowy i wymaga znajomości branży. Dedykując się na tego typu inwestycję, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Przykładowo, marka Kärcher, która jest w czołówce producentów technologii mycia samochodów, oferuje kompleksowe usługi – od doradztwa poprzez planowanie aż do realizacji inwestycji. Doradcy Kärcher są do dyspozycji nawet po otwarciu myjni samochodowej. To znacząco podnosi szansę na rentowność biznesu.

Źródła:
https://www.kaercher.com/pl/professional/myjnie-samochodowe.html
https://www.kaercher.com/pl/professional/know-how-dla-profesjonalistow/profesjonalna-myjnia-samochodowa-od-czego-zaczac.html
https://porownajmyjnie.pl/blog/myjnia-samochodowa-jak-otworzyc,139
https://motopodprad.pl/rodzaje-myjni-samochodowych-ktora-najlepsza
https://www.link4.pl/blog/myjnia-automatyczna-omawiamy-jej-wady-i-zalety
https://bkfmyjnie.pl/blog-wpis/jak-otworzyc-myjnie-samochodowa

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU