REKLAMA

Harcerze dzielą się Betlejemskim Światłem Pokoju. Trafiło również do nas

REKLAMA

Symboliczny ogień zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem trafił już do wielu miejsc w Płocku, również do redakcji PetroNews. Jak przekazali nam płoccy żołnierze WOT, i do nich harcerze przekazali ogień, który w tym roku podróżuje z hasłem „Światło służby”.

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Chorągwi Mazowieckiej ZHP 13 grudnia. Płomień parę dni wędrował z rąk do rąk, niosąc apel o otwarcie się na pomoc innym. W poniedziałek, 21 grudnia, trafił do redakcji PetroNews, za co serdecznie dziękujemy.

PowiązaneTematy

– Jak co roku, do siedziby naszej redakcji dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze symbolicznie przypominają w ten sposób istotę Świąt Bożego Narodzenia. Narodziny Dzieciątka niosły nadzieję na lepsze jutro, być może i dla nas, w tych bardzo trudnych czasach, to światełko symbolizuje nadchodzące dni i pokonanie epidemii koronawirusa – powiedziała Agnieszka Stachurska, redaktor naczelna PetroNews.

Fot. PetroNews

Również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 64 batalionu lekkiej piechoty w Płocku otrzymali już światełko, które dotarło do nich 19 grudnia. Żołnierze otrzymali je od przedstawicieli Bractwa Harcerskiej Bandery – Brotherhood of Scout Flag. Symboliczny płomień w imieniu Terytorialsów przyjęła st. szer. Katarzyna Jóźwik.

– Tegoroczne hasło przewodnie to „Światło Służby” niech będzie ono nadzieją i oczekiwaniem na lepsze jutro w dobie panującej pandemii i działań, jakie podjęliśmy, by skutecznie ją zwalczyć – mówił kpr. Cezary Okraszewski, Podoficer Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej 64 batalion lekkiej piechoty w Płocku.fot. materiały prasowe 64 BLP WOT

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem transportowane jest do Wiednia. Tam ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

fot. materiały prasowe 64 BLP WOT

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU