ADVERTISEMENT

Głosowanie rozpoczęte. Płocczanie wybierają najlepsze projekty Budżetu Obywatelskiego

ADVERTISEMENT

Dziś, 8 kwietnia, rozpoczęło się głosowanie na najlepszy projekt (lub projekty) Budżetu Obywatelskiego, którego realizacja może kosztować do 3 mln złotych. 

Płocczanie nadesłali 77 wniosków, z których formalno-prawne wymagania spełniło 59. Następnie te propozycje rozpatrywali członkowie zespołu ds. budżetu obywatelskiego. Wybrano 10 najlepszych projektów. Teraz to płocczanie zadecydują, który z nich zostanie zrealizowany.

PowiązaneTematy

W głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy pełnoletni mieszkaniec naszego miasta. Głosować można tylko raz, na nie więcej niż trzy wybrane projekty. Urny do głosowania pojawią się w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka, a także w miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców – m.in. w galeriach handlowych. Ogłoszenie wyników ma odbyć się 17 kwietnia. Jak podaje Urząd Miasta Płocka, głosować można w sposób tradycyjny, przez wypełnienie wydrukowanego formularza i wrzucenie go do urny w jednym z punktów, które znajdują się lub staną:

– w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta Płocka (wejście od Zduńskiej) od 8 do 10 kwietnia w godzinach pracy ratusza,
– w Urzędzie Miasta Płocka, w portiernii (wejście od ul. Zduńskiej) od 13 do do 14 kwietnia (sobota – niedziela) w godz. 10 – 18,
– w Miejskim Urzędzie Pracy, od 8 do 12 kwietnia (poniedziałek – piątek) w godz. 8 – 15,
–  Galeriach Handlowych: Mazovia, Mosty, Wisła,
– w Gimnazjum nr 3 przy ul. Krakówka, od 8 do 12 kwietnia (poniedziałek – piątek) w godz. 7 – 19.

Można też zagłosować drogą elektroniczną. Wypełniony formularz wystarczy pobrać ze strony mojemiasto.plock.eu i po wypełnieniu – przesłać jako załącznik na obywatelski@plock.eu.

Wybory projektów do Budżetu Obywatelskiego Płocka 2013 odbywają się w sposób jawny. Może w nich wziąć udział każdy pełnoletni mieszkaniec Płocka posiadający czynne prawo wyborcze. Weryfikacja głosujących odbywa się poprzez podanie na formularzu do głosowania imienia i nazwiska oraz nr PESEL (ze względów bezpieczeństwa danych osobowych karty do głosowania zostaną zniszczone w ciągu 14 dni po wyborach). Na karcie do głosowania i formularzu elektronicznym znajduje się 10 projektów wyselekcjonowanych przez Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. Można się z nimi zapoznać m.in. na www.mojemiasto.plock.eu.
Wynik głosowania poznamy do 17 kwietnia 2013 roku.

Dziesięć projektów, które zostaną poddane głosowaniu:

Kliknij, aby rozwinąć opis
 • Park i skwer na osiedlu Podolszyce Południe – Pomysł zakłada budowę parku na Podolszycach Południe na terenie między pasażem Paderewskiego, a al. Jana Pawła II. Dodatkowa propozycją płocczanina jest urządzenie zielonego skweru również w rejonie ul. Wiśniewskiego. – Chcąc stworzyć Płock przyjazny mieszkańcom warto tworzyć miejsca rekreacji. Park (skwer) wpisuje się w taką rolę szczególnie na osiedlu, które coraz mocniej obrasta w bloki – napisał w uzasadnieniu projektu Adam Skowyrski. Autor szacuje koszt tego przedsięwzięcia na 400 tys. zł, Urząd Miasta wycenia je na 1,2 mln zł.
  Propozycja Adama Skowyrskiego.
 • Multifunkcyjna Muszla Koncertowa – Projekt zakłada także włączenie mieszkańców w „proces projektowania przestrzeni publicznej”. Według szacunków autora koszt budowy obiektu pochłonie od 300 do 500 tys. zł. Urząd Miasta szacuje, że koszt ten sięgnie od 700 tys. do 1,6 mln zł.
  Propozycja Marcina Marca.
 • Parking z płyt ażurowych na Międzytorzu – Parking taki mógłby powstać wzdłuż ul. Lachmana – między jezdnią, a budynkami Levis’a, gdzie kiedyś przebiegała linia kolejowa do nieistniejącej jednostki wojskowej. Autor wycenił koszt jego budowy na 850 tys. zł, zdaniem specjalistów z ratusza pochłonie on ok. 400 tys. zł.
  Pomysł Konrada Kozłowieskiego.
 • Rewitalizacja ostatniej barki „Sandomierka” – Pomysł zakłada odnowę historycznej barki, która dotychczas służyła w Płocku za bazę Płockiego Rejonowego WOPR. Po odbudowie barka mogłaby służyć jako obiekt do zwiedzania, mogłaby pozostać obiektem wpisującym się w krajobraz płockiego, historycznego nadbrzeża. Autor projektu wycenił jego realizację na 220 tys. zł. Urząd Miasta przyjął, że jest ona realna.
  Pomysł Piotra Lisockiego.
 • Moja wymarzona szkoła – Pomysł to propozycja wybudowania na terenie szkoły pomocy, będących ciekawym pomysłem na łatwiejsze przyswajanie sobie wiedzy z zakresu matematyki, chemii, fizyki, geografii, historii, języka polskiego oraz zajęć artystycznych. Zajęłyby one plac po starym boisku i np. w przypadku matematyki byłby to: bryły o wielkości metra z zapisanymi na nich wzorami objętości i pól powierzchni oraz duża tablica – ściąga z potęgami. Koszt projektu autorzy obliczyli na 167 tys. zł. Urząd Miasta przyjąć, że tyle powinien on wynieść.
  Pomysł Patrycji Stasiak z uczniami kl. 2A gimnazjum nr 5
 • Stop tirom w Płocku – Idea projektu sprowadza się do innego niż obecnie zorganizowania ruchu ciężkich pojazdów na terenie Płocka i stworzenia „biura przepustek”, które wydając kierowcy zezwolenie na wjazd na teren miasta weryfikowałoby jego prawo do poruszania się po Płocku. Podobny system skutecznie został wprowadzony w życie w Warszawie. Koszt organizacji takiego biura przepustek dla tirów sięgnie – zdaniem autora -m 200 tys. zł. Urząd Miasta przyjął ten kosztorys.
  Projekt złożony przez Inez i Piotra Gryszpanowicza.
 • Budowa Przystani Miejskiej – Pomysł zakłada budowę Przystani Miejskiej wzorowanej na historycznej przystani Dworzec Wodny „Płock”, który w 2012 roku spłonął w Warszawie. Odbudowana przystań ma służyć obsłudze ruchu pasażerskiego na Wiśle. Autorzy pomysłu podkreślają jednak, że celem projektu będzie także przywrócenie miastu ważnego historycznego obiektu, „który jest głęboko wpisany w pamięć i świadomość wielu płocczan i mocno związany z wizerunkiem Płocka”. Będzie on także zainicjowaniem działań w kierunku rozpoczęcia szeroko pojętej rewitalizacji nadbrzeża wiślanego. Koszt realizacji tej odbudowy autorzy oszacowali na 1,43 mln zł.
  Propozycja Pawła Śliwińskiego, Krzysztofa Wiśniewskiego, Wojciecha Rytttera, Pawła Mieszkowicza, Stanisława Fidelisa, Stanisława Podgórskiego oraz Edwarda Rytera.
 • Rondo turbinowe na skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej i Harcerskiej – Zakłada ona, że do czasu powstania drugiej jezdni ul. Wyszogrodzkiej w rejonie Imielnicy należy przebudować skrzyżowanie tej drogi z ulicą Harcerską, które dziś bywa niedrożne. Autorzy projektu proponują, by stało się ono rondem, które będzie uwzględniało w przyszłości budowę drugiej jezdni ul. Wyszogrodzkiej. Realizacje swojej propozycji wycenili na 1,5 mln zł. Specjaliści z Urzędu Miasta potwierdzili te wycenę.
  Propozycja złożona przez Inez i Piotra Gryszpanowicza.
 • Wyposażenie i remont sali do zajęć integracji sensorycznej – Miałaby ona funkcjonować przy Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Jasnej. Służyłaby pomocą dzieciom, które wymagają takich zajęć. Autorzy wycenili koszt realizacji na 30 tys. zł, Urząd Miasta uznał ten kosztorys za realny do zrealizowania.
  Pomysł Magdaleny Regulińskiej i Anny Ciulińskiej
 • Rondo Lajourdie rondem turbinowym – Autorzy proponują w ten sposób uporządkowanie ruchu na tym skrzyżowaniu wzorem ronda Grabskich, które funkcjonuje jako rondo turbinowe. Koszt przedsięwzięcia wycenili na 90 tys. zł, Urząd Miasta uznał ten kosztorys za realny.
  Propozycja złożona przez Inez i Piotra Gryszpanowicza.