REKLAMA

Eksperymentalne warsztaty PGS

REKLAMA

W ostatnią sobotę, 12 grudnia, Płocka Galeria Sztuki w Płocku była współorganizatorem i partnerem merytorycznym, nowatorskich warsztatów dla osób niewidomych i słabowidzących pn. „Between, pomiędzy sztuką a człowiekiem”, organizowanych przez płockie Stowarzyszenie „De Facto”. Warsztaty odbywały się w ramach projektu Niewidzialna Galeria Sztuki dla Osób Niewidomych, jedyną taką w Polsce i Europie.

Niewidzialna Galeria Sztuki dla Osób Niewidomych jest utworzona przez 312 audiodeskrypcji największych dzieł sztuki polskiej i światowej z dziedziny malarstwa, architektury i rzeźby. Te jednodniowe warsztaty były swoistym uzupełnieniem tej wirtualnej galerii sztuki. Tematem przewodnim wspomnianych warsztatów było życie i twórczość Pietera Bruegla Starszego.

„Between, pomiędzy sztuką a człowiekiem” to eksperymentalny projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który miał na celu zbudowanie więzi między sztuką a osobą niewidomą. Uczestnikom warsztatów na żywo przedstawiono między innymi audiodeskrypcję obrazu „Droga krzyżowa” z 1564 roku.Uzupełnieniem zajęć był także:

  • warsztat twórczej wyobraźni i „przygotowania do namalowania obrazu”, poprowadzony przez pracowników Płockiej Galerii Sztuki – Laurę Dyczko i Mirosława Cegłowskiego,
  • interaktywny wykład na temat życia i twórczości Pietera Bruegela Starszego, w wykonaniu dr Roberta Wróbla – historyka sztuki Uniwersytetu Łódzkiego,
  • pokaz XVI-wiecznych strojów i tyfolografiki obrazu „Droga krzyżowa”, przygotowanych przez Katarzynę Anzorge – aktorkę, lektora i twórczynię audiodeskrypcji do filmów dla osób niewidomych,
  • projekcja filmu „Młyn i krzyż”, w reżyserii Lecha Majewskiego, z audiodeskrypcją, opracowaną przez studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Warsztaty te były eksperymentem innowacyjnym, w którym udział wzięło 20 osób niewidomych z całej Polski, zakwalifikowanych spośród użytkowników Niewidzialnej Galerii Sztuki.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU