REKLAMA

Do kogo trafi „czternasta emerytura”? Znamy kryteria

REKLAMA

Wkrótce emeryci i renciści otrzymają kolejne dodatkowe świadczenie. Nie trzeba składać żadnych wniosków, jednak w przeciwieństwie do „trzynastki”, „czternastka” objęta jest kryterium dochodowym.

W pierwszej połowie roku do wszystkich emerytów i rencistów trafiła trzynasta emerytura. To wsparcie dla 9,8 mln emerytów, w wysokości 12,2 mld zł. Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, czyli aktualnie 1250,88 zł. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje.

– Trzynasta emerytura, która po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r., od 2020 r. jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów, bez kryterium dochodowego. Już wkrótce wypłacona zostanie również czternasta emerytura, do większości uprawnionych trafi wraz z listopadowym świadczeniem – wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czternasta emerytura z kryterium dochodowym

W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która trafi do każdego, w przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale co ważne, zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a 1,2 mln, w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

– Przypominam, że świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba składać żadnych wniosków – podkreśla minister Marlena Maląg.Czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe, na ten cel przeznaczone zostanie ponad 10,6 mld zł.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników instytucji i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

– Pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem – informuje ZUS.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU