REKLAMA

Czytelnik: Rzeź w centrum Płocka. Gdzie są służby?

REKLAMA

PowiązaneTematy

– W Płocku szerzy się kłusownictwo, nielegalny handel i rzeź sumów – alarmuje nasz czytelnik. W ostatnich dniach, ze względu na ładną pogodę, nad Wisłą pojawiło się mnóstwo wędkarzy. Niektórzy z nich z połowu suma uczynili sposób na zarabianie.

W naszym kraju sum jest rybą chronioną. Okres ochronny trwa od 1 listopada do 30 czerwca, wymiar ochronny to 70 cm. Dzienny limit połowu to 1 sztuka. Jak zauważa nasz czytelnik, wielu „pseudo-wędkarzy” łowi sumy wbrew zakazom. Złowione ryby sprzedają pośrednikom, którzy wprowadzają je do lokalnych restauracji i smażalni.

– Skala tego procederu jest ogromna. Z pewnością co roku w Płocku i okolicach nielegalnie połowionych i sprzedanych są dziesiątki TON sumów – pisze zaniepokojony czytelnik.

Lokalni restauratorzy odpierają jednak zarzuty.

– Nigdy nie kupiłem ryby z nielegalnego źródła, na wszystko mam faktury i w każdej chwili mogę to udowodnić odpowiednim służbom – mówi jeden z właścicieli smażalni.Wieczorami na środku Wisły stoi zazwyczaj kilka zakotwiczonych łodzi. Nikt jednak nigdy nie udowodnił żadnemu z wędkarzy nielegalnego połowu. Sprawę zgłosiliśmy do Państwowej Straży Rybackiej, której posterunek, notabene, znajduje się około 300 metrów od osób nielegalnie łowiących sumy.

– Rzeczywiście, sprawa była już zgłaszana do Państwowej Straży Rybackiej – powiedział nam Robert Kucyk, komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie. – Zapewniam, że posterunek terenowy PSR w Płocku traktuje kontrole tego rejonu priorytetowo – dodał.

Niestety, komendant nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, jakie konkretnie działania podejmuje posterunek PSR w Płocku. Szkoda, że tak mało ludzi rozumie, że z turystyki wędkarskiej możemy mieć zdecydowanie większe korzyści, aniżeli z nielegalnego handlu. – Dlaczego nie weźmiemy przykładu z Hiszpanii czy Włoch? Tam nad Ebro czy Pad co roku zjeżdżają tysiące wędkarzy z całej Europy, zostawiając przy tym ogromne pieniądze – zauważa nasz czytelnik. A może ten proceder ma charakter bardziej zorganizowany, niż przypuszczamy?

Przypomnijmy, że sum pospolity jest największą rybą słodkowodną w Europie. Może osiągnąć długość ponad dwóch metrów i wagę ponad 100 kg.