REKLAMA

Czyją własnością będzie nowa pływalnia, jak duży będzie parking i kto będzie ją remontował?

REKLAMA

Radna Wioletta Kulpa złożyła interpelację w sprawie nowego zespołu pływalni, planowanego do realizacji przy ul. Miodowej w Płocku. Dzięki temu dowiedzieliśmy się m.in., że umowa – wbrew komunikatowi ratusza – nie jest zawarta na zasadzie wykupu, jaki jest zakładany koszt budowy czy kto będzie wykonywał i płacił za remonty.

Przypomnijmy, zgodnie z przekazanym komunikatem nt. budowy zespołu pływalni przy ul. Miodowej, firma Warbud ma zaprojektować i wybudować obiekt na terenie dawnej Szkoły Podstawowej nr 17.

– Jej zadaniem będzie teraz, w trakcie najbliższych 33 miesięcy, zaprojektowanie i wybudowanie w miejscu dawnej SP nr 17 zespołu basenów. A następnie utrzymanie ich i eksploatacja przez 20 lat. W tym czasie Urząd Miasta będzie stopniowo wykupywać wybudowane przy ul. Miodowej obiekty – czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Miasta Płocka.

Wartość kontraktu zawartego ze spółką przekracza 206 mln zł.

Choć urząd miasta podał szczegóły na temat wyglądu i zagospodarowania nieruchomości, to zabrakło szczegółów, dotyczących samej umowy z wykonawcą. Zapytała o nie w interpelacji radna Wioletta Kulpa – poniżej zestawienie pytań radnej i odpowiedzi urzędu miasta.

1. Jaki jest zakładany koszt wybudowania zespołu pływalni przy ul. Miodowej?

Koszt budowy obiektu wskazany w ofercie przez partnera prywatnego wynosi 104.966.668,24 zł brutto.

2. Jaki jest szacowany roczny koszt utrzymania obiektu?

Szacowany, średni roczny koszt utrzymania obiektu wskazany w ofercie przez partnera prywatnego wynosi 2.971.027 zł brutto, z wyłączeniem funduszu remontowego, który wypłacany jest warunkowo na wniosek partnera prywatnego i za zgodą podmiotu publicznego.

3. Jaki jest szacowany roczny przychód z tytułu komercjalizacji powierzchni (np. wynajmu) oraz korzystania z obiektu (sprzedaż biletów itp.)?

Wskazana w ofercie łączna kwota należna podmiotowi publicznemu z tytułu opłaty za prawo partnera prywatnego do czerpania pożytków z tytułu zarządzania powierzchnią komercyjną wynosi 520.983,34 zł, natomiast oczekiwany roczny przychód z tytułu sprzedaży biletów wynosi ok. 7 mln zł.

4. Na jakich zasadach odbędzie się „stopniowy wykup” obiektu? Czy na zasadzie spłaty w ratach (rocznych lub innych, co jaki okres), czy może na zasadzie wykupu udziałów (np. po 10 latach Gmina-Miasto Płock będzie właścicielem 50% udziałów)? Co dokładnie oznacza „stopniowy wykup” obiektów?

Zgodnie z treścią i postanowieniami umowy, przez cały okres trwania umowy PPP obiekt jest własnością Gminy-Miasta Płock.5. Jeśli wykup będzie odbywał się na zasadzie wykupu udziałów, kto będzie w miarę ich wykupu czerpał zyski i ponosił koszty? Kto będzie odpowiadał za remonty?

W umowie nie funkcjonuje mechanizm wykupu, przez cały okres umowy PPP obiekt jest własnością Gminy-Miasta Płock. Za remonty będzie odpowiadał partner prywatny, który jest odpowiedzialny za utrzymanie techniczne obiektu.

6. Czy w kontrakcie został zawarty zapis o konieczności wykonywania bieżących remontów?

W umowie PPP znalazły się zapisy, dotyczące przeprowadzania zarówno bieżącej konserwacji, jak i remontów.

7. Jaką ilość nowych miejsc parkingowych wybuduje inwestor w związku z planowaną inwestycją (proszę przedstawić analizę, która faktycznie mówi o nowych miejscach, oczywiście nie kosztem tych już istniejących, które mogą być zabrane na realizowany projekt budowlany)?

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Płocka, Program Funkcjonalno-Użytkowy przewiduje nie mniej, niż 100 miejsc parkingowych dla użytkowników obiektu (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych), 10 miejsc parkingowych dla pracowników, 1 miejsce parkingowe dla autokaru oraz 20 miejsc dla rowerów.

Wiceprezydent Roman Siemiątkowski w odpowiedzi dodał także, iż 25 marca br. Rada Miasta Płocka przyjęła uchwałę, pozwalającą na zabezpieczenie w Wieloletniej Prognozie Finansowej całej kwoty na budowę centrum sportowo-rekreacyjnego.

Jeśli więc dobrze zrozumieliśmy odpowiedź urzędu miasta, wykonawca otrzyma z Budżetu Płocka przez 20 lat około 206 mln zł, czyli 10,3 mln zł rocznie. Poniesie przy tym koszt budowy w wysokości ok. 105 mln zł oraz eksploatacji 60 mln zł (po 3 mln zł rocznie). Wpływy natomiast przez 20 lat będą wynosiły ok. 150 mln zł (rocznie po 7 mln zł z biletów i 0,5 mln z powierzchni komercyjnej).

Reasumując – wykonawca łącznie za budowę i eksploatację zapłaci około 165 mln zł, przy wpływach ok. 150 mln zł. Urząd miasta natomiast z budżetu wyda na to przedsięwzięcie około 206 mln zł, a wpływy z pływalni będzie czerpał po 20 latach. Nie mamy przy tym wyjaśnienia, ile wynosi wspomniany fundusz remontowy i kto się na niego składa.

Oczywiście, to są tylko założenia, które zostaną zweryfikowane przez czas.

W Płocku powstanie zespół pływalni. Podpisano umowę [WIZUALIZACJE]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 7

 1. Michal says:

  Cóż przecież to liczą nasi inteligenci. Zamkną szklankę i podolanke żeby było na ten zespół pływalni. Poza tym to taka super inwestycja jak molo czy planowana filharmonia. Nie interesuje ich to że to nie potrzebne ważne że znajomi wybudują a rodzinka będzie w zarządzie.

 2. gość. says:

  Tylko,jedno pytanie.
  Która Inwestycja w Płocku,zbudowana po 1989r.była udana i jaką miała akceptację społeczną…?

 3. Gabor says:

  A więc inwestor wykłada 160 baniek a otrzymuje 350 milionów.
  To ma być opłacalne dla mieszkańców? Taniej było wziąć kredyt ale już nawet w chwilowkach nie chcą nam pożyczać.

 4. AnaKonda says:

  Tak ! w Płocku najbardziej potrzebne są stadion i zespół pływalni !-bo gdyby zabrakło chleba to zawsze panowie n.i t. mogą urządzić igrzyska-lud będzie zadowolony. Zanim nowe pływalnie będą gotowe zapraszam panów n.i t. wraz z radnym k oczywiście na budowaną ciągle jeszcze ulicę Boryszewską -inwestor zafundował mieszkańcom atrakcję w postaci rowów odwadniających-wzorem starożytnych Asyryjczyków i Egipcjan -zabrakło pieniędzy na kanalizacje deszczową -wszyscy chętni mogą popływać i zanurkować !-pan t w obcisłych kąpielówkach w rowie na Boryszewskiej-cudowna uwertura przyszłej kampanii wyborczej !!!-a tak zupełnie serio to ilekroć czytam o inwestycjach miejskich i obserwuję ich realizację zawsze w gadziej łepetynie rodzi mi się pytanie o stan panów n.i t.-czy podejmując decyzję palili?-czy nie palili/-w przypadku pływalni to chyba palili …by Milos Forman

  https://www.youtube.com/watch?v=ML2sm2yKlj4

 5. pytajnik says:

  7 mln / 365 dni = 20 tys. PLN dziennie. To po ile będą bilety?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU