REKLAMA

Czy Orlen połączą z Lotosem?

REKLAMA

Wraca pomysł połączenia dwóch koncernów naftowych. Jak wypowiedział się w Telewizji Republika minister Henryk Kowalczyk: „Trzeba podnieść zaangażowanie Skarbu Państwa w PKN Orlen”. W tym celu rząd rozważa fuzję płockiego koncernu z Lotosem.

PowiązaneTematy

Według ministra Kowalczyka, udział Skarbu Państwa w Orlenie powinien być większy niż 27 procent, co zapobiegnie ewentualnemu „wrogiemu przejęciu” spółki. Pomysłem na taki wzrost udziałów, miałoby być połączenie Orlenu z Lotosem. Przypomnijmy, że w Lotosie udział Skarbu Państwa jest znacznie większy niż w płockim koncernie i wynosi ponad 53 procent akcji.

Projekt rządu polega na odkupieniu przez Orlen pakietu akcji Lotosu, przy pomocy emisji nowych akcji. Wówczas Skarb Państwa zyskałby z takiej transakcji około 50 mln nowych akcji Orlenu. Płocki koncern przejąłby więc kontrolę nad Lotosem, a udział państwa w PKN Orlen wzrósłby do około 35 procent.  Jak analizuje portal next.gazeta.pl,  jeśli dodamy do tego pakiet należący do PERN (4,9%) oraz do funduszy inwestycyjnych PKO BP, PZU i Pekao SA (8%) to państwo będzie miało kontrolę nad blisko 48 procentami akcji płockiego koncernu.

Chociaż i teraz przejęcie kontroli nad Orlenem byłoby bardzo trudne do przeprowadzenia, to po ogłoszeniu tego pomysłu przez ministra Kowalczyka w czwartek, akcje obydwu spółek poszły w górę.Przypomnijmy, że rok temu Rada Miasta Płocka wystosowała apel do Premier Beaty Szydło w sprawie rezygnacji rządu z planów połączenia koncernów naftowych. Uchwała w sprawie apelu została przegłosowana bez głosów radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie głosowali.

Rada Miasta apeluje do rządu: “Pani premier, Orlen musi zostać w Płocku!”

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU