REKLAMA

Co zmienia się od 1 maja w obostrzeniach? Jest szczegółowe rozporządzenie

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami, od 1 maja rozpoczyna się proces łagodzenia obostrzeń pandemicznych. Ukazało się już rozporządzenie, precyzujące etapy odmrażania gospodarki.

Od 1 maja zmieniają się przede wszystkim zasady dotyczące sportu. W obiektach sportowych na świeżym powietrzu może przebywać jednocześnie do 50 osób. W przypadku kompleksów sportowych, dotyczy to każdego z obiektów oddzielnie.

Otwarte dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia mogą być baseny i kryte obiekty sportowe, przy czym na basenie albo w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej osób, niż wynosi połowa obłożenia obiektu.

Wydarzenia sportowe nadal mogą być organizowane wyłącznie bez udziału publiczności. Od 1 maja wraca także możliwość przeprowadzenia egzaminów do uprawiania turystyki wodnej. Dobrą informacją jest także otwarcie w całej Polsce salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Większe zmiany czekają nas tuż po weekendzie majowym.

Od 4 maja otwarte zostaną galerie sztuki i muzea, które muszą jednak działać w ścisłym reżimie sanitarnym, zachowując limit 1 osoby na 15 mkw.

Wiele osób ucieszy się z otwarcia sklepów budowlanych i meblowych oraz galerii handlowych, choć i tam trzeba będzie zachować reżim sanitarny i limit 1 osoby na 15 mkw.

Podobny limit osób obowiązywać będzie w przypadku Kościołów, przy czym rząd rekomenduje odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

Do szkół po długim weekendzie wracają klasy 1-3 szkół podstawowych. Zachowany musi być ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

Od 8 maja zostaną otwarte dla gości hotele, przy maksymalnym 50-procentowym obłożeniu obiektu i zamkniętych restauracjach oraz stref welness&spa.

Jeszcze większe poluzowania nastąpią od 15 maja – jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Dla większości z nas będzie to spora ulga, podobnie jak otwarcie gastronomii zewnętrznej (na świeżym powietrzu). Wreszcie otwarte będą ogródki restauracyjne, choć i tu przewidywana jest działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Kina i teatry, które działają na świeżym powietrzu, od tego dnia będą mogły ponownie rozpocząć działalność, ale przy maksymalnie 50 proc. obłożenia i zachowania reżimu sanitarnego.Będzie można także organizować imprezy okolicznościowe na zewnątrz, w tym m.in. wesela i komunii, choć z limitem do 25 osób i w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany musi być bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same, jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).

Dla kibiców niewątpliwie ważną informację jest możliwość uczestniczenia w rozgrywkach sportowych na świeżym powietrzu, przy maksymalnie 25-procentowym udziale publiczności.

Od 17 maja uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół średnich częściowo wrócą do szkół – w systemie hybrydowym, co oznacza, że nie więcej niż połowa uczniów ma zajęcia stacjonarne, a druga połowa w tym czasie realizuje zajęcia zdalnie. Dyrektor szkoły musi ustalić harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z tym podziałem, biorąc pod uwagę „w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia”.

System hybrydowy nie ma zastosowania w przypadku praktycznej nauki zawodu. Te zajęcia będą organizowane w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.

Wróci też możliwość prowadzenia praktyk zawodowych stacjonarnie, w miejscu ich prowadzenia, o ile w nie występują tam zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów lub słuchaczy.

Jeśli liczba zakażeń będzie spadała w dotychczasowym tempie, od 29 maja wrócimy wreszcie do lokali gastronomicznych.

Rozporządzenie zakłada, że otwarte zostaną restauracje przy maksymalnym obłożeniu 50 proc. lokalu i w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany musi być bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Wróci też możliwość organizowania imprez okolicznościowych wewnątrz lokalu, w tym możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii. Limit osób zostanie zwiększony do 50, ale nadal zachować trzeba ścisły reżim sanitarny (regulacje takie same, jak w przypadku gastronomii wewnętrznej).

Widzowie wreszcie będą mogli odwiedzać kina i teatry. Placówki te zostaną otwarte, przy zachowaniu maksymalnie 50-procentowego obłożenia i prowadzenia działalności w ścisłym reżimie sanitarnym.

Wreszcie dostępne dla wszystkich będą kryte obiekty sportowe i baseny, ale i tu obowiązywać będzie maksymalne 50-procentowe obłożenie.

Swoją działalność rozpoczną też ponownie siłownie, kluby fitness czy solaria – tu obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 mkw., a działalność będzie musiała być prowadzona w ścisłym reżimie sanitarnym.

Od 31 maja, jeśli nie będzie wzrostu zakażeń, do szkół podstawowych i średnich wrócą wszyscy uczniowie. Nadal konieczny będzie ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Czytelniczka says:

    Ludzie którzy wymyślają te restrykcje są zdrowo poje… ni i kupieni przez koncerny farmaceutyczne. Proszę sobie poszukać w necie ile każdy pseudoekspert od Covid bierze kasy od koncernów, ile biorą media za straszenie ludzi itd. Oczywiście to kiedyś się skończy a wtedy poznają ci złodzieje i mordercy gniew ludzi. Nigdy nie przestrzegałam restrykcji. Spotykam się z kim chce i kiedy chce. Nie noszę maseczki, nie zaszczepię się, brałam udział w trzech weselach jedno na 100 osób drugie na 150 a trzecie 170 osób. Chodzę do restauracji które nadal są otwarte i można zjeść na miejscu, uczestniczę w imprezach i potańcówkach w lokalach które są legalnie otwarte. Nie słucham radia, nie oglądam tv robię co chce i kiedy chce gdyż jestem wolnym człowiekiem. Każdemu polecam. Tylko w taki sposób nigdy nie staniecie się niewolnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU