Budowa Orlen Areny – mamy archiwalne zdjęcia

REKLAMA

W naszym przepastnym archiwum odnaleźliśmy fotografie z budowy Orlen Areny – od maja 2009 roku. Jak wyglądały kulisy tej inwestycji, w której mieści się również siedziba redakcji PetroNews? Zobaczcie na naszych zdjęciach.

Centrum Widowiskowo-Sportowe powstało na mocy Uchwały Rady Miasta Płocka z dnia 27 kwietnia 2010 roku, jednak budowa tej inwestycji rozpoczęła się 5 kwietnia 2009 roku. Dobrze pamiętamy pierwszy dzień wykonawcy na placu budowy… Teren, dotychczas dostępny szczególnie dla właścicieli psów, które na „psim polu” przy Placu Celebry Papieskiej hasały bez smyczy, został ogrodzony i zamknięty. Byliśmy świadkiem, jak jeden z zamyślonych właścicieli czworonogów nie zauważył siatki i… zatrzymał się dopiero, gdy w nią uderzył.

PowiązaneTematy

Autorem projektu budynku jest Henryk Nowacki z zespołem z Modern Construction Design MCD SP. z o.o. z Poznania. Jak można przeczytać na stronie Orlen Areny, hala zaprojektowana została na okręgu o średnicy 90 m, a wysokość nad środkiem areny wynosi prawie 16 m. Trybuny okalające arenę zaprojektowano w kształcie litery „U”. Wokół budynku zaprojektowano 500 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i 20 dla autokarów.

Wykonaniem miejsca rozgrywek płockich szczypiornistów zajęło się konsorcjum firm z płocką Vectrą na czele. Koszt budowy wyniósł ponad 100 milionów złotych. Mecze może oglądać w niej 5467 kibiców, dla VIP-ów zarezerwowano 9 ekskluzywnych lóż biznesowych dla 115 gości, ponad 100 miejsc przeznaczono dla dziennikarzy. Centralnym punktem hali jest płyta główna o wymiarach 50×30 metrów. Zaplecze dla sportowców to 8 szatni sportowych, każda ze swoimi sanitariatami. Trzy szatnie wyposażone są w sauny suche, jedna największa dodatkowo wyposażona jest w basen solankowy.

Przez ostatnie lata wokół Orlen Areny powstały dodatkowe miejsca rekreacji – plac zabaw dla dzieci, Skate Arena dla miłośników deskorolek, rolek i rowerów wyczynowych, siłownia czy stoliki do gry w szachy na świeżym powietrzu. Stworzono także miejsce pamięci Jana Pawła II, który właśnie w tym miejscu odprawił mszę w 1991 roku.

Jak przebiegała budowa tego obiektu? Zobaczcie na naszych zdjęciach.