Władze Płocka przygotowują się do remontu Placu Obrońców Warszawy. Badania wykazały, że część drzew jest w fatalnym stanie i wymaga usunięcia.
Urząd Miasta Płocka ogłosił, że przygotowuje się do przeprowadzenia rewitalizacji placu Obrońców Warszawy. Władze są na etapie opracowywania koncepcji. W założeniach projektu ma być zachowanie istniejącego charakteru tego miejsca. Pierwotny układ placu, obejmujący kompozycję z widokiem na budynek dawnej Kamery Pruskiej (obecny Urząd Wojewódzki), ma stać się bardziej wyraźny.
– Ma być zachowany i uzupełniony szpaler drzew po obu stronach placu oraz opracowana nowa aranżacja jego środkowej części. Wyeksponowany zostanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, a w centrum placu wprowadzone będą nowe rabaty oraz elementy wodne – zaznacza Urząd Miasta Płocka.
Samorządowcy chcą też poprawić dostępność placu od strony ul. Kolegialnej i Kościuszki, poprzez wprowadzenie pochylni i nowych schodów. Ponadto, nawierzchnia mineralna na placu zostanie odnowiona i wyrównana. Nową formę mają przybrać także murki oporowe okalające plac.
– Ze względu na zabytkowy charakter miejsca, obecnie prowadzone są konsultacje z Miejskim Konserwatorem Zabytków, których efektem będzie akceptacja zaproponowanych rozwiązań. Po tym etapie nastąpi finalizacja założeń koncepcji. Planowane zakończenie prac koncepcyjnych to przełom 2024 i 2025 roku – informuje UMP.
Inwentaryzacja i diagnostyka drzew
Planowana rewitalizacja placu wymagała przeprowadzenia inwentaryzacji rosnących tam drzew i określenia ich kondycji. Na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku inwentaryzacji drzew dokonała firma Landgreen Architektura Kamil Ląd z Poznania. Policzyła je i oceniła stan korzeni, pnia oraz korony.
Na placu Obrońców Warszawy rośnie obecnie 109 drzew, m.in. lipy, klony, jesiony, platany. Najwięcej jest kasztanowców zwyczajnych, a najstarsze z nich mają około 100 lat. Firma rekomendowała pielęgnację i dalszą obserwację drzewostanu. Do pogłębionej diagnostyki wskazano 72 drzewa. Przeprowadzili ją dendrolog i arborysta ze spółki Akard ze Szczecina.
Prace terenowe odbyły się w czerwcu 2024 roku. Wtedy wykonana została dokumentacja zdjęciowa, pomiary dendrometryczne oraz badania instrumentalne tomografem sonicznym (akustycznym). Zbadano stopień zagęszczenia gleby i pobrano jej próbki, aby sprawdzić skład chemiczny. Na tej podstawie powstało dwutomowe opracowanie, w którym zawarta została odrębna ekspertyza każdego drzewa, wnioski i zalecenia.
Zalecono wycinkę 25 drzew
– Okazało się, że stan fitosanitarny drzew jest zły, szczególnie kasztanowców. Stwierdzono między innymi znaczny rozkład tkanki drzewnej, w konsekwencji którego wypróchnienia wnętrza pnia obejmują niejednokrotnie 60-80 procent, a grubość zdrowej ściany pnia nie zapewnia bezpieczeństwa drzewa na złamanie. Stwierdzono także obniżoną witalność czy nawet zamieranie. Niektóre drzewa mają pochylone pnie, konary, których mocowanie u nasady pnia jest w wielu przypadkach niebezpieczne i grozi złamaniem czy wysokie korony przy stosunkowo małym obwodzie pnia, co narusza ich statykę i naraża na złamanie drzewa – opisuje UMP.
Urząd ustalił, że na stan drzew na placu Obrońców Warszawy negatywnie wpływa gleba.
– Jest mocna zbita, głównie w obrębie dwóch alei kasztanowców, co utrudnia dostęp wody i powietrza do brył korzeniowych, powodując wypiętrzanie i niszczenie korzeni oraz obumieranie wierzchołków koron drzew. W glebie znajduje się rumosz ceglany z rozbiórki cerkwi w 1929 r., dlatego przed wykonaniem nowych nasadzeń podłoże zostanie wymienione – wyjaśnia płocki samorząd.
Ratusz odnotowuje, że otoczenie drzew jest bardzo intensywnie użytkowane przez spacerujących mieszkaniowców oraz parkujące i przejeżdżające samochody.
– W sytuacji zagrożenia, jakie stwarzają niektóre drzewa, powodując ryzyko wypadku, konieczne jest podjęcie działań chroniących ludzi i ich mienie. 42 przebadane drzewa pilnie potrzebują interwencji. W niektórych przypadkach problemy są tak duże, że zalecono usunięcie drzewa, nie ma możliwości poprawy jego stanu. Taka sytuacja dotyczy 25 drzew, głównie kasztanowców pospolitych, ale też dwóch klonów pospolitych i jesionu wyniosłego. Pozostałe będą poddane pielęgnacji – stwierdza UMP.
Wycinka została zaplanowana na 23 listopada 2024 roku. Po wschodniej stronie placu usuniętych będzie 18 drzew – czternaście z nich w szpalerze bliżej prokuratury, pozostałe 7 stoi przy ul. 1 Maja. 20 listopada rozpocznie się wygradzanie terenu, aby okolice placu były puste i dostępne dla firmy, która wytnie drzewa.
– Prosimy w tym terminie o nieparkowanie samochodów przy placu Obrońców Warszawy – apeluje UMP.



















![Autorytet czy kolega? Uczniowie szczerze o nauczycielach [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/staszic_nauczyciele-360x180.jpeg)

![„Czy studia są jeszcze potrzebne?” – młodzież ze Staszica rozmawia o przyszłości [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/staszic_studia-360x180.jpeg)

![Uczennice z Gąbina wśród najlepszych grafików młodego pokolenia w Polsce [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/vektor_staszic-360x180.jpeg)
![Biblioteka zaprasza do konkursu „Pokaż nam przyszłość!” [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/biblioteka1-360x180.jpeg)




![Półkolonie na sportowo. Wakacje z Fundacją ORLEN [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2025/08/futbolgang2025-12-360x180.jpg)



![Żeglarskie emocje w Płocku [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/Regaty-Puchar-Orlenu-JP-czerwiec-2026-9-360x180.jpg)











