REKLAMA

Będą paszporty covidowe? Polska przystąpiła do testów

REKLAMA

Polska przystąpiła do testów informatycznych Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, tzw. paszportu covidowego. Ma on ułatwić poruszanie się turystom po krajach Unii Europejskiej.

Paszport covidowy to zaświadczenie, potwierdzające zaszczepienie przeciwko COVID-19, uzyskanie ujemnego wyniku testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 lub wyzdrowienie po zakażeniu. Cyfrowy Zielony Certyfikat ma ułatwić przemieszanie się na terenie Unii Europejskiej, zwłaszcza w wakacje.

Na czwartek, 20 maja, zaplanowano spotkanie w tej sprawie przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej. To właśnie te trzy instytucje muszą podpisać porozumienie, by paszporty covidowe zostały wprowadzone. Jak na razie, trwają negocjacje w tej sprawie.

Niezależnie od tych rozmów, rozpoczęły się testy systemu informatycznego, w których Polska weźmie udział. Z dotychczasowych informacji ministerstwa zdrowia wynika, że paszport covidowy przyjmie formę łatwego do odczytania kodu QR, który będzie dostępny w specjalnej aplikacji albo w formie papierowej. Ministerstwo zaznacza jednak, że nie będzie on warunkiem przemieszczania się w Unii Europejskiej, lecz ma ułatwić podróż do krajów UE.W kodzie QR nie będzie żadnych informacji medycznych, poza tymi, dotyczącymi szczepienia, negatywnego testu lub wyzdrowienia po zakażeniu. Informacje te będą w bazie danych Polski, nie ma planów utworzenia centralnego rejestru na poziomie Unii Europejskiej.

Jak przekazał minister zdrowia, Adam Niedzielski, Polska złożyła już całą dokumentację, dotyczącą certyfikatów szczepiennych i jest gotowa do testów, które rozpoczną się 21 lub 25 maja. Podczas nich będzie weryfikowane dostosowanie polskiego systemu elektronicznej certyfikacji do standardu wyznaczonego dla wszystkich państw Unii.

W Polsce każda zaszczepiona osoba ma wprowadzaną informację o przebytym szczepieniu w eKarcie Szczepień, czyli usługi prowadzonej przez Centrum eZdrowia (Ministerstwo Zdrowia). Status osoby zaszczepionej można potwierdzić, korzystając z kodu QR, który wygenerować można w aplikacji mObywatel lub w postaci wydruku otrzymanego w przychodni czy pobranego z Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl). Kod QR z potwierdzeniem wystawiany jest po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia.

Fot. gov.pl

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU