REKLAMA

Aktywność na powietrzu niewskazana. Stan powietrza bardzo zły

REKLAMA

Nad Polskę napłynął wyż, co przy niskich temperaturach wiąże się z powstawaniem smogu. Obniżona jakość powietrza nie ominęła i Płocka. O godz. 11 stacja pomiarowa przy ul. Reja pokazała, że stan jest bardzo zły.

PowiązaneTematy

Chmura zanieczyszczeń, w której znajdują się pyły zawieszone i gazy, zawisła nad Płockiem. Czuć ją i widać gołym okiem. To ta niebieskawa poświata, którą zaobserwować można nad płockimi budynkami. Jak tłumaczą specjaliści, winne są spaliny samochodowe, palenie w piecach i gazy pochodzące z zakładów przemysłowych, które w bezwietrzną, wyżową pogodę praktycznie „stoją” w miejscu.

O tym, że stan powietrza będzie dzisiaj zły, ostrzegano już wczoraj. I faktycznie, od godz. 22 we wtorek obserwowaliśmy systematyczne zwiększanie się stężenia pyłów zawieszonych i benzenu na stacji pomiarowej w Płocku. Szczyt nastąpił 15 lutego o godz. 11, kiedy to poziom PM10 wyniósł 163,1 mikrogramów na metr sześcienny, a PM2,5 aż 122,9 μg/m3, co oznacza bardzo zły stan powietrza. Poziom stężenia benzenu wyniósł 10 μg/m3.

powietrze
Co to oznacza? Według GIOŚ, jakość powietrza jest niebezpiecznie zła. Osoby narażone na ryzyko powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz, pozostali powinni ograniczyć wyjścia do minimum. Odradzane są również wszelkie aktywności na zewnątrz.

Po godz. 13 stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu zaczęło spadać, można jednak spodziewać się, że w nocy znów wzrośnie. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że w razie komunikatu o bardzo złej jakości powietrza osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu.

Przypomnijmy, że w Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia. Poziom informowania – 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie. Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

Dla PM2,5 ustalony jest jedynie poziom roczny, który wynosi 25 µg/m3.Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydał 15 lutego komunikat.

Według prognozy IMGW-PIB, w dniu 15 lutego na obszarze Polski będzie występowało zachmurzenie małe lub umiarkowane, a tylko na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami w środkowej części dnia. Polska pozostanie pod wpływem wyżu z centrami nad Bawarią, Podkarpaciem i Rumunią. Z północnego zachodu napływa cieplejsze powietrze polarno-morskie. Temperatura maksymalna od 0°C, 2°C na wschodzie do 5°C, 7°C na zachodzie i do 7°C, 9°C na krańcach południowo-zachodnich. Wiatr słaby, zmienny. W nocy we wschodniej połowie Polski zachmurzenie całkowite, miejscami przejaśnienia, a w rejonach górskich rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, a w rejonach mgieł lokalnie zachmurzenie całkowite. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -6°C, -4°C na południu do -3°C, -1°C na północy, w dolinach górskich od -8°C do -4°C. Wiatr z kierunków południowych, słaby, jedynie na wybrzeżu okresami umiarkowany.

Mając powyższe na uwadze, w dniu dzisiejszym prognozuje się utrzymanie wysokich stężeń zanieczyszczeń na południu i w centralnej Polsce. W godzinach wieczornych i w porze nocnej prawdopodobny jest dalszy wzrost stężeń zanieczyszczeń na tych obszarach.

Prognoza IMGW-PIB na dzień jutrzejszy (16 lutego) przewiduje zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo na wschodzie, a wieczorem na północnym zachodzie zachmurzenie duże. Na wybrzeżu zachodnim popołudniu możliwe są słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C, 3°C na krańcach wschodnich do 6°C, 8°C na zachodzie i do 8°C, 10°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Na zachodzie i północy prognozuje się opady deszczu ze śniegiem i deszczu postępujące na wschód.

Utrzymujące się niskie prędkości wiatru oraz brak opadów będą sprzyjać występowaniu wysokich stężeń zanieczyszczeń i i utrzymywaniu się złej jakości powietrza.

Na obszarach, na których będą się utrzymywać bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza są dostępne na portalu „Jakość powietrza” (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU