REKLAMA

16 lat Polski w Unii Europejskiej – jak je oceniacie?

REKLAMA

Dokładnie 1 maja 2004 roku, na mocy traktatu akcesyjnego, Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dzisiaj mija 16 lat od tego wydarzenia.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej dokonało się 16 kwietnia 2003 r., kiedy to przedstawiciele rządów 15 państw członkowskich i 10 kandydujących podpisali w Atenach Traktat Akcesyjny, rozszerzający Unię. Od 1 maja 2004 r. nowymi państwami Unii Europejskiej stały się: Polska, Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to jak dotychczas największe w historii rozszerzenie Unii.

PowiązaneTematy

Pierwszymi państwami UE były Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Zaproszono również Wielką Brytanię, ale wówczas, w latach 50. XX wieku, Anglicy nie skorzystali z propozycji. Zdanie zmienili w 1973 roku, przystąpili wówczas do UE razem z Danią i Irlandią. W 1981 roku dołączyła Grecja, a 5 lat później Hiszpania i Portugalia. W latach 90. XX wieku, kiedy powszechnie zaczęto używać nazwy Unia Europejska, wspólnota powiększyła się o Austrię, Finlandię i Szwecję. Do następnego rozszerzenia doszło właśnie w 2004 roku, a do kolejnego w 2007 roku, kiedy przyjęto Rumunię i Bułgarię, oraz w 2013 roku – dołączyła Chorwacja.

Obecnie Unia Europejska składa się z 27 państw członkowskich. Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej w dniu 31 stycznia 2020 r.

Jak oceniacie przystąpienie Polski do Unii Europejskiej? Czy uważacie, że było słuszne? Przyniosło nam więcej korzyści czy strat? Czekamy na Wasze komentarze! 

Bruksela – Europarlament, Polacy i bogactwo architektury

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. Anonim says:

    Unia to robi żart z pandemii a Polska to w ogole niech wszystko otworzy za miesiąc będą drugie Wlochy

  2. NieDlaUE says:

    EFTA + Schengen > UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU