Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła czy omijanie rogatek to najczęściej powtarzające się przewinienia kierowców, przez które dochodzi do wypadków na torach kolejowych. Kolejarze prowadzą specjalne akcje, uświadamiające ryzyko takich zachowań.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Straż Ochrony Kolei prowadzą akcję, która ma na celu poprawić bezpieczeństwo na torach kolejowych.
– Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu – to najczęstsze przyczyny tragedii – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Dobrą wiadomością jest, że liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 r. (w porównaniu z 2019 r.) o 15 proc. zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2020 roku odnotowano 158 zdarzeń, a w 2019 roku 185. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku było 25 wypadków, zginęło w nich 5 osób, 4 zostały ciężko ranne.
– Ambasadorzy Bezpieczeństwa w każdy wakacyjny piątek prowadzą działania na przejazdach kolejowo-drogowych. Dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów oraz edukacja i wskazywanie, gdzie znajdziemy ważne informacje na żółtych naklejkach, przypominają o bezpieczeństwie podczas wyjazdów i powrotów z wakacji – wyjaśnia rzecznik prasowy PKP.
„Bezpieczne piątki” to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”. Prowadzona jest na przejazdach kolejowo-drogowych w całej Polsce.
#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie
Naklejki umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych mają trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
W czerwcu 2018 r. dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.
Przypomnijmy, że zgodnie z nowym projektem rządu ustawy Prawo o ruchu drogowym, od grudnia br. wprowadzono nowe taryfy karne za wykroczenia na torach kolejowych. Minimalna grzywna za: objeżdżanie, omijanie opuszczonych zapór lub półzapór, wjeżdżanie lub wchodzenie na przejazd kolejowy, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone oraz wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, będzie wynosić 2 tys. zł.
Kary do 30 tys. zł, zerowanie punktów po 2 latach – co jeszcze zmienia się w prawie drogowym?