REKLAMA

“Przygarnij psiaka” – pomagamy lokatorom płockiego schroniska, odc. 85 [FILM]

REKLAMA

Znalazły opiekę, życzliwość i ciepłe schronienie, ale nadal szukają domu. W naszym cyklu “Przygarnij psiaka” odwiedzamy płockie schronisko i przedstawiamy wspaniałe psiaki, które mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi każdego z Was. W dzisiejszym odcinku – Staruszek i Oli.

Schronisko dla zwierząt w Płocku jest jednostką organizacyjną spółki SUEZ Płocka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o., będącej częścią grupy kapitałowej SUEZ Polska / Suez Environnement / GDF SUEZ.

Staruszek

Historia tego psiaka jest naprawdę smutna. Staruszek ma 13 lat, do Schroniska dla zwierząt w Płocku przyszedł w styczniu br. po tym, jak zmarł jego właściciel.

– Psiak przeżył to bardzo – mówi pani Iza z płockiego schroniska. – Widać było jak tęskni, nie wiedział co się wokół niego dzieje, nie potrafił się odnaleźć w schronisku. Był mizerny, smutny i apatyczny, ciągle wzrokiem szukał swojego właściciela. Jednak pod opieką lekarską odżył, pani doktor postawiła go na nogi, to nie ten sam pies. Jak się okazało, jest bardzo energicznym staruszkiem – uśmiecha się pani Iza.

Staruszek pogodził się z odejściem swojego właściciela, przyzwyczaił się do nowego miejsca. – Jak na swój wiek jest bardzo energiczny, dopomina się o pieszczoty. Poprawiła mu się sierść, ma błysk w oku, jest radosny – opowiada pani Iza.

Psiak jest spokojny, ale z tego co zaobserwowaliśmy podczas realizacji tego materiału, lubi też pobiegać i pobawić się. – Gdyby ktoś chciał dać mu na starość dom i poczucie bezpieczeństwa, to na pewno byłby bardzo wdzięczny – przyznaje nasza rozmówczyni.

Oli

Oli do schroniska w Płocku trafił w sierpniu 2016 roku. Później, w 2017 roku został adoptowany, jednak, ze względu na ważne problemy zdrowotne właściciela, który nie mógł się już nim zajmować, został oddany. Jest to mieszanka sznaucera, ma cztery lata.

– Psiak był zdenerwowany, przeżywał utratę domu – wspomina pani Iza. – Ma charakter, nie chce mieszkać w boksie z innymi psami, ale to fajny psiak, jest spokojny i przyjazny. To jednak książkowy wręcz przykład tego, jak pies przeżywa rozstanie z właścicielem. Traci chęć do życia i trzeba dużo pracy, aby znów odzyskał radość życia – dodaje.

Oli jest świetnym psem, który bardzo potrzebuje obecności człowieka. Najbardziej szczęśliwy jest, kiedy może pobiegać, chociaż może też mieszkać w mieszkaniu. Przy odpowiedniej pracy z nim, na pewno okaże swoją wdzięczność, a ze względu na to, że jest już zaczipowany, zaszczepiony, odpchlony i po zabiegu kastracji, można go adoptować właściwie od ręki.Jak zadbać o psiaka – seniora?

Opieka nad starszym psem nie różni się dużo od opieki nad psem młodym. Na pewno jednak nie wolno jedynie zapewnić mu legowiska i jedzenia. Każdy pies adoptowany ze schroniska potrzebuje bowiem uwagi i okazywanych mu uczuć.

– Starszy pies nie będzie tak energiczny jak młody, potrzebuje więcej spokoju. Bardzo dobrze wpływa na niego rozmowa z człowiekiem, chociaż może to brzmieć dziwnie – tłumaczy pani Iza.

Senior na pewno potrzebuje witamin i wzbogaconej karmy, którą doradzi nam weterynarz. Dobrze jest również sprawdzić u niego pracę serca i nerek, uzębienie i stawy oraz układ kostny. Szczególnie większe psy mają na starość skłonność do dysplazji. Jednak, jak zauważa nasza rozmówczyni, również i z młodym psiakiem musimy chodzić do weterynarza i zapewnić mu badania, odrobaczanie czy szczepienia.

– O każdego psa trzeba zadbać, bez względu na to, czy ma 4 czy 13 lat – podkreśla pani Iza.

 

Jeśli chcecie pomóc psiakom i kociakom z płockiego schroniska, ale nie macie możliwości adoptowania zwierzaka, na pewno przyda się im karma, legowiska dla zwierząt czy zabawki. Schronisko chętnie przyjmie również materiały budowlane do budowy bud dla psów, jak deski, styropian o grubości ok. 4 cm, czy dobry impregnat do drewna (najlepiej w kolorze pinii, bo taki kolor ma większość lokum dla piesków).

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU