REKLAMA

Ogólnopolska telewizja: Nad Płockiem mogła pojawić się trąba powietrzna. Jaka jest prawda?

REKLAMA

W piątek wieczorem portal TVN24.pl podał, że nad Płockiem mógł się utworzyć lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. A co naprawdę widać na zdjęciach i filmie, które internauta przesłał do tej telewizji?

Jak podaje portal TVN24.pl, w piątek po południu (4 października br.) internauta zaobserwował w okolicach Płocka, na drodze numer 10 w kierunku Warszawy pewne zjawisko, któremu zrobił zdjęcia oraz film i przesłał do redakcji.

– Jak powiedział nam synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński, zdjęcie przedstawia chmurę cumulonimbus capillatus z lejem kondensacyjnym. Nazwa cumulonimbus capillatus po łacinie oznacza „owłosiony, długowłosy”. Chmurę tę można poznać po tym, że jej część szczytowa jest bardzo pierzasta. Jeśli chodzi o lej kondensacyjny, to jest to zalążek trąby powietrznej. Niewykluczone, że na zdjęciach jest trąba, jednak trudno to określić, gdyż nie widać na nich tego, czy zjawisko dotknęło ziemi – czytamy na portalu TVN24.pl.

Kliknij, aby przejść do artykułu TVN24.pl

No cóż, jaka jest prawda, wie zapewne każdy płocczanin, a obrazuje to inny filmik, który otrzymaliśmy od naszego czytelnika. Filmik został nakręcony również w piątek, ale z perspektywy marketu Auchan w Płocku.A skąd biorą się takie „leje konwekcyjne”? Wyjaśniamy to w naszych materiałach „ORLEN bez tajemnic”. To efekt działania Instalacji Oczyszczania Spalin (IOS), która oczyszczania spaliny produkowane w kotłach elektrociepłowni ze związków siarki. Związki siarki, zamiast trafiać do atmosfery, są  wychwytywane w procesie technologicznym tej instalacji.

To, co wydobywa się z komina IOS i wygląda jak dym (czy też chmura cumulonimbus capillatus z lejem kondensacyjnym), to spaliny i para wodna, które zawierają również szczątkowe związki siarki, związki azotu i pyłu.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 15

 1. Kjkj says:

  A mogła by się pojawić to by tego smrodu trochę odessala

 2. Malwina says:

  TVN UBECKA PRAWDA CAŁĄ DOBĘ

 3. Nauczyciel says:

  To wywało z Płocka Targowice i postkomuchow z Platformy Obywatelskiej i PSL

 4. Plocccc says:

  A synoptyk dopatrzył się chmury ,,cumulonimbus capillatus z lejem kondensacyjnym” i w eter poszło, że trąba powietrzna. Jak to fachowo brzmi. Profesjonaliści…
  Prosty przykład jak łatwo przychodzi ludziom ocenianie i wyciąganie wniosków (nawet błędnych ) i jeszcze ogłaszanie ich w telewizji o ogólnokrajowym zasięgu. Jak tu wierzyć dziennikarzom?
  Artykuł już został usuniety z tvn24.pl

 5. Łysy says:

  A bo w Płocku między innymi paliwo z powietrza im dają Ja to już tam przestałem jeździć żeby im nie wziąć bo bym im zmarnował….

 6. koperek_WPL says:

  Je… TVN

 7. Pock says:

  To nic takiego:-) to tylko para wodna

  • gość says:

   o właśnie – orlen dba o płocczan – nawilża powietrze, żeby lepiej się oddychało…. tylko czemu cała wierchuszka wyniosła się do warszafki skoro to samo zdrowie?

 8. Xxx says:

  To słup dymu z komina na rafineri A nie żaden lej czy tromba powietrzna .. Haha macie wyobraźnię

 9. Mieszkanka Płocka says:

  Wczoraj wracałam z pracy śmierdziało siarką tak że się oddychać nie dało… Porażka

 10. Synoptyk... says:

  Widać jest specjalistą wysokiej klasy ;)

 11. Anonim says:

  Wanilia pachnie haha…….

 12. spostrzegawczy says:

  Jak to? Przecież tam mówią „całą prawdę, całą dobę”! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU