REKLAMA

Bezpłatne badania mammograficzne w Płocku

REKLAMA

Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy zapowiada bezpłatne badania mammograficzne dla płocczanek. To wspólna inicjatywa MWOMP-u, urzędu marszałkowskiego oraz rady osiedla Skarpa.

Jak usłyszeliśmy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, projekt ten to efekt długich rozmów, które zaowocowały pomysłem zaplanowanym na 25 maja, a więc w przeddzień Dnia Matki.

– Maj to jest doskonały miesiąc, by takie badania płocczanom zaproponować – przekonywał podczas konferencji prasowej Tomasz Kominek, dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Płocku.  – To miesiąc, który kojarzy się nam z Dniem Matki. Chcemy niejako wykorzystać tę chwilę i zorganizować bezpłatne badania dla wszystkich płocczanek – dodał.

Podczas spotkania z dziennikarzami wspominano, że choć bezpłatne badania mammograficzne wykonywane są w projektach realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to dotyczą one przede wszystkim określonej grupy kobiet. – Zazwyczaj pojawia się jakaś restrykcja dotycząca wieku, my chcieliśmy dać szansę wszystkim kobietom – precyzował Tomasz Kominek.

Szefowa Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przyznała, że choroby nowotworowe to duży problem wśród osób pracujących. Bardzo często występuje także rak piersi  – stąd pełne wsparcie na przeprowadzenie bezpłatnej akcji badań mammograficznych w Płocku.

– Kobiety mają problem z lecznictwem i rehabilitacją oraz powrotem do zdrowia i pracy – przekonywała Agnieszka Sulkowska, dyrektor MWOMP-u. – Po tak ciężkiej chorobie ważne jest, by pracodawca zapewnił odpowiedni okres rekonwalescencji. Stąd moja zgoda na przeprowadzenie bezpłatnych badań. Ma to być pierwszy krok w tym trudnym procesie – przekonywała.Jak usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej, badania mammograficzne są szalenie istotne. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala bowiem na skuteczniejsze leczenie. – Profilaktyka jest największą siłą – przekonywała zebranych dr Katarzyna Sewruk, kierownik działu diagnostyczno-konsultacyjnego w MWOMP. – Wczesna diagnoza  sprawia, że nowotwór staje się w stu procentach wyleczalny. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej wrócimy do pełnej sprawności – apelowała.

Opinii tej wtórowała także przewodnicząca rady osiedla Skarpa, jedna z inicjatorek akcji.

– Jestem doskonałym przykładem skutecznej profilaktyki – mówiła Małgorzata Ogrodnik, przewodnicząca rady osiedla Skarpa. – Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Sama zrobiłam sobie badanie 12 lat temu, okazało się, że jestem chora. Dzięki wczesnej diagnozie przeszłam operację i  teraz jestem osobą w pełni funkcjonującą. Jestem zaszczycona, że te badania będą odbywały się na moim osiedlu – stwierdziła.

W piątek, 25 maja, na osiedlu Skarpa i parkingu MWOMP-u stanie tzw. mammobus. Zaplanowanych jest 50 bezpłatnych badań mammograficznych adresowanych do pań w wieku poniżej 50 i powyżej 69 lat, czyli w grupie nie objętej finansowaniem przez NFZ. Badanie odbywać się będzie na parkingu ośrodka i w przy Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Jasnej w godzinach od 11 do 13. Ilość miejsc jest jednak ograniczona. Właśnie dlatego należy się rejestrować pod numerem telefonu: 24 267 84 51. Liczy się kolejność zgłoszeń. W przypadku wyczerpania limitu, jest możliwość wykonania badania w preferencyjnej cenie: 80zł/os.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Gerda says:

    do „ddd”
    Odpowiedź na poziomie koniczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU