REKLAMA

W sobotnią noc wzrost poziomu dwutlenku azotu w Płocku

REKLAMA

Od sobotniej nocy szukamy przyczyny okropnego zapachu, który unosił się szczególnie w okolicach osiedla Skarpa, ale i Wielkiej Płyty. Z relacji czytelników wynikało, że w powietrzu przez chwilę widoczny był siwy dym, a jednocześnie unosił się fetor, przypominający chemikalia czy nieprzetworzoną benzynę. Sprawdziliśmy, co udało się ustalić w tej sprawie.

Jak już informowaliśmy, poszukiwaniem źródła fetoru zajmowała się m.in. Państwowa Straż Pożarna w Płocku i Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen. Ale nie tylko. Również patrole policji i straży miejskiej przeszukiwały Płock, a Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego analizowało odczyty na stacji pomiarowej przy ul. Królowej Jadwigi 4 (Gimnazjum).

– Zapach wyczuwalny był w konkretnym czasie, po godzinie 22 – mówi Alina Boczkowska z zespołu współpracy z mediami płockiego urzędu miasta, na podstawie raportu Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Mieszkańcy sugerowali, że czuć było chemią, i faktycznie, MCZK na stacji WIOŚ przy ul. Królowej Jadwigi odczytało kilkudziesięcioprocentowy wzrost dwutlenku azotu. Mimo tego, ogólne odczyty nie przekroczyły normy i odczytywane były jako dobre – wyjaśnia.

Sprawdziliśmy, że w tym czasie nastąpił wzrost nie tylko dwutlenku azotu, ale i tlenku węgla, a także spadek poziomu dwutlenku siarki, który po godzinie znów zaczął rosnąć.

wykres
Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

MCZK skontaktował się z dyspozytorem PKN Orlen, który poinformował, że wiatr wieje od strony miasta, więc nie jest możliwe, aby mieszkańcy czuli zapach z koncernu. Wysłał jednak zespół pomiarowy, który stwierdził, że jest odczuwalny zapach, jednak mierniki nie wskazują niczego.Intensywny odór, unoszący się nad miastem, odczuwany był przez około godzinę. – Pomimo poszukiwań służb miejskich, nie udało się ustalić źródła tego zapachu – potwierdza Alina Boczkowska. Zdecydowanie dementuje jednak pogłoskę o palących się oponach. – Opony podczas palenia wytwarzają ciemny, intensywny dym, który na pewno zostałby zauważony przez pracowników monitoringu miejskiego i służby miejskie – wyjaśnia.

Zagadka pozostaje więc niewyjaśniona…

Niesamowity smród w sobotnią noc. Jaka przyczyna?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. Piotrek says:

    Wiatr tej nocy i o tej godzinie wiał na Skarpę od strony zachodniej, nie od strony centrum miasta (wschód). Ja miałem otwarte wszystkie okna w domu, a tylko od strony zachodniej wpadał do niego ten okropny fetor. Smierdziało palonym plastikiem…..Pytanie które nalezy sobie zadać brzmi: czy jest w naszym mieście jakiś zakład chemiczny który można posadzać o taką zapachową „niespodziankę’ czy też nie ma? Jeśli nie ma, to nie ma sobie co zawracać głowy, pewnie sąsiad pod osłona nocy spalił w piecu jedną czy dwie butelki plastikowe i fetor rozlał się aż na d 2 osiedla…..

  2. mg says:

    Wzrost pomiaru? A co to za stwór językowy? Pisało to dziecko z podstawówki z niedorozwojem umysłowym?

  3. Adam says:

    Jak to jest, że Petronews znajduje smród w wykresach a „zespół pomiarowy, który stwierdził, że jest odczuwalny zapach, jednak mierniki nie wskazują niczego.” Kto płaci za ten zespół pomiarowy? Niech zgadnę… Koncern?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU