W Płocku powstaje Centrum Badawczo-Rozwojowe. Jak będzie wyglądało?

REKLAMA

Zgodnie z obietnicą, PKN ORLEN rozpoczął inwestycję Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Wybrany jest już wykonawca – firma Budimex, a w środę wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Prezes ORLENU: To inwestycja w przyszłość

O tej inwestycji mówiło się już w ubiegłym roku, kiedy ORLEN odsłonił swoje strategiczne plany rozwojowe, zawarte w Programie Rozwoju Petrochemii. Jego ważną częścią składową jest zainaugurowana właśnie inwestycja, która umożliwi rozwój i wdrażanie własnych technologii.

Jak wyjaśniano podczas konferencji prasowej, towarzyszącej wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Centru Badawczo-Rozwojowego, będą tam m.in. przeprowadzane testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty, a przede wszystkim będzie to nowoczesna platforma współpracy pomiędzy PKN ORLEN a światem nauki i biznesu.

PowiązaneTematy

Podpisana umowa z generalnym wykonawcą, którym jest spółka Budimex S.A. zakłada zakończenie budowy do końca 2020 roku. Szacowany całkowity koszt inwestycji to ok. 184 mln złotych.

Daniel Obajtek, Fot. Wiktor Pleczyński

– Centrum Badawczo-Rozwojowe to jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych dla przyszłości Polskiego Koncernu Naftowego – podkreślał podczas konferencji Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Dzięki tej inwestycji będziemy w stanie opracowywać nowe technologie i uzyskiwać dla nich patenty, co przyczyni się do efektywnego wydłużenia łańcucha wartości. Budowa Centrum umożliwi nam także testowanie nowych rozwiązań i produktów technologicznych pojawiających się na rynku przed ich wprowadzeniem na instalacje. W ten sposób będziemy mogli jeszcze sprawniej wdrażać nowe pomysły i innowacje do działalności produkcyjnej, odpowiadając w szybko na zapotrzebowanie rynku i wzmacniając pozycję na konkurencyjnym europejskim rynku – wyjaśniał Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zaznaczył również znaczenie tej inwestycji pod kątem zacieśnienia współpracy ze światem nauki i biznesu, przy jednoczesnym wykorzystaniu olbrzymiego potencjału pracowników GRUPY ORLEN.

Dariusz Blocher, Fot. Wiktor Pleczyński

– Dziękuję za to, że powierzyliście tę budowę w ręce Budimeksu – mówił prezes Budimex SA, Dariusz Blocher. – Dzisiaj mamy w polskim budownictwie takie dziwne czasy. Z jednej strony ogrom inwestycji, nie narzekamy na brak sprzedaży, firmy się bardzo dobrze rozwijają, ale z drugiej strony wszyscy widzimy ryzyka związane z brakiem pracowników, materiałów, podwykonawców. To co nas popycha do przodu, to jest tak naprawdę myślenie o innowacji. W tym zakresie daleko nam do konkurowania z ORLENEM, ale zazdroszczę tej inwestycji, bo też bym chciał taką inwestycję w Budimeksie mieć – zapewniał prezes Budimex SA.

– W historii PKN ORLEN budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego jest to ogromne i ważne wydarzenie – zaznaczał natomiast Zbigniew Leszczyński, wiceprezes ds. rozwoju PKN ORLEN. – Ale to jest również bardzo dobra informacja dla wszystkich naszych klientów, ponieważ dzięki tej inwestycji będziemy mogli jeszcze bardziej spersonalizować nasze produkty, które będą miały jeszcze wyższą jakość i będą służyły polskiej gospodarce, jak również naszym partnerom biznesowym, z którymi w przyszłości będziemy mogli te produkty dalej modyfikować i rozwijać – tłumaczył Zbigniew Leszczyński.

Dodał, że korzystając z linii instalacji CBR, ORLEN będzie mógł badać, analizować i testować wszystkie procesy technologiczne, które zachodzą na instalacjach koncernu. Podkreślił, że dla ORLENU jest to ogromny krok w przyszłość.

Po części oficjalnej, wmurowano akt erekcyjny pod budowę CBR, podpisany przez prezesa ORLENU oraz prezesa Budimeksu. Kamień węgielny poświęcił proboszcz Parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Białej, Zbigniew Kaniecki.

CBR – jaki projekt?

A jak będzie wyglądało Centrum Badawczo-Rozwojowe? Najważniejszą częścią CBR będzie Hala Odwzorowań i Pilotaży. Blisko 2 tys. m2 zaawansowanej konstrukcyjnie i technologicznie powierzchni wyposażone będzie w szeroki wachlarz instalacji badawczych oraz pilotażowych. Do hali doprowadzone zostaną media i gazy techniczne niezbędne do prowadzenia zaawansowanych procesów badawczych. Temperatury procesów oraz ciśnienia odwzorowywać będą warunki na wielkotonażowych instalacjach produkcyjnych, sięgając nawet 1000 st. C i 40 atm. Hala Odwzorowań i Pilotaży wykonana zostanie w najwyższej klasie bezpieczeństwa i pozwoli na sterowanie procesami z poziomu przeszklonej sterowni.

Wizualizacja CBR w Płocku

Istotnym elementem Centrum Badawczo-Rozwojowego będą nowoczesne, proekologiczne rozwiązania. Ośrodek zaopatrywany będzie w przyjazną środowisku energię elektryczną, wytworzoną przy użyciu własnych paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Nie zabraknie również rozwiązań w zakresie elektromobilności. Na terenie CBR powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych, umożliwiająca ładowanie do trzech samochodów w jednym momencie.

Wizualizacja CBR w Płocku

Centrum Badawczo-Rozwojowe wpisuje się w system infrastruktury badawczej Grupy ORLEN. Uzupełni m.in. możliwości ośrodka UniCRE, zlokalizowanego w czeskim Litvinovie. Nowe technologie oraz rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły zostać przetestowane w realnych warunkach przed wdrożeniem na Zakładzie Produkcyjnym. Istotnym elementem obiektu będzie również zaplecze analityczno-techniczne, które w momencie oddania obiektu do eksploatacji, będzie w pełni wyposażone w najwyższej klasy aparaturę badawczą. Umożliwi ono prowadzenie analiz dla różnych dziedzin, w tym biopaliwowej, petrochemicznej, asfaltów oraz olejów smarowych. Ośrodek zostanie również wyposażony w innowacyjną, jedną z kilku w kraju, hamownię silnikową przeznaczoną do prowadzenia testów i rozwoju najwyżej jakości paliw.

Wizualizacja CBR w Płocku

W trakcie analizy potencjalnej lokalizacji CBR brano pod uwagę strukturę działalności badawczo-rozwojowej czołowych firm chemicznych w Europie. Zdecydowana większość infrastruktury badawczej w Europie znajduje się w pobliżu jednostek produkcyjnych. Stąd decyzja o realizacji inwestycji w Płocku, co umożliwi wykorzystanie bliskości Zakładu Produkcyjnego oraz funkcji Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, w tym Laboratorium Centralnego. Zakład Produkcyjny w Płocku jest największą zintegrowaną jednostką produkcyjną w Grupie ORLEN, łączącą zarówno działalność rafineryjną, jak i petrochemiczną.

Wizualizacja CBR w Płocku

CBR będzie miejscem łączącym przemysł ze środowiskiem naukowym. Istotnym celem inwestycji jest także promocja nauki. Na terenie kompleksu znajdować się będzie ścieżka edukacyjna nawiązująca do nauk ścisłych i działalności Grupy ORLEN. W ramach realizacji projektów badawczych, planowane jest zaangażowanie studentów i młodych naukowców, którzy będą mieli możliwość zdobycia doświadczenia i nowych kompetencji.

Wizualizacja CBR w Płocku
REKLAMA

Komentarze 7

 1. Optymista says:

  Był sobie kiedyś OBR PR, jednostka badawcza nalezaca do skarbu panstwa i zależna od Orlenu (z wieloooma dokonaniami naukowymi), niestety za psie pieniądze poszła do zy*a. Szkoda ze teraz trzeba tworzyc kolejna…
  A i oby CBR nie podzielił takiego losu…

  • Maro says:

   OBR PR należał do Petrochemii Płock od powstania do momentu jak za generała sprywatyzowano OBR i powstała spółka, która nie byłą własnością Orlenu. Nie poszła za psie pieniądze, tylko sprzedanoł ją za 42 miliony a Orlen dawał, bo chciał to kupi, 41 milionów.
   Orlen nigdy nie posiadał swojego centrum badawczo-rozwojowego a teraz w końcu będzie miał. Nie wiem jakim cudem miałby więc podzielić los firmy, która nie byłą ich.

 2. Kazimierz says:

  najlepsze jest to, ze poziom inteligencji KoDziarskich troli i innych pro-po Januszów jest tak żenujący, że teraz po prostu wstyd się utożsamiać z totalnym. A strajk i próba wyłączenia Polski… Żal. A od tysięcy a właściwie kilkunastu tysięcy ludzi powiązanych w Płocku z petrochemia wara. Nas pokitykowanie ani ziembi ani grzeje. Ważne są efekty i rozwój a to właśnie widać.

 3. jbvhg says:

  beda oferty pracy przez agencje w niesamowitej stawce 17 zł brutto na godzine ha ha

 4. czy czarownik nadal bierze says:

  5 000 PLN za pokropienie?