Program „Interwencja” Polsatu zajął się tym razem problemem, jaki mają rodzice niepełnosprawnej dziewczynki z Płocka. Mają zwrócić świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny, który pobierali na podstawie błędnej decyzji płockiego MOPS-u. To – już po umorzeniu części – blisko 11 tys. zł…
Pani Karolina i pan Jacek z Płocka mają 7-letnią, niepełnosprawną córkę Nadię. Kiedy po badaniach okazało się, że Nadia ma problemy ze słuchem i z mową, rodzice złożyli wniosek o orzeczenie niepełnosprawności dziecka, które otrzymali. Pani Karolina z orzeczeniem udała się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku i w punkcie informacyjnym zapytała, czy należy jej się świadczenie pielęgnacyjne na córkę.
– Pani w punkcie informacyjnym powiedziała mi, że tak, oczywiście, że mogę wypełniać wniosek i składać – mówi pani Karolina.
Mama Nadii przez rok pobierała świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny, niecałe 1500 zł miesięcznie. Postanowiła postarać się o świadczenie rodzinne. Złożyła wniosek.
– Nagle dostaję telefon, że jest wielka pomyłka ze strony MOPS-u, bo pani w MOPS-ie pomyliła się i wydała mi decyzję o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko – opowiada pani Karolina. Małżeństwu kazano zwrócić całą pobraną kwotę.
Jak mówi pan Jacek, po rozmowie dyrektorem MOPS i sekretarką prezydenta Płocka ustalono, że mają złożyć pismo o umorzenie, ze względu na to, że do sytuacji nie doszło z ich winy.
Niestety, spokój był tylko do grudnia ubiegłego roku. Z całej kwoty ponad 21 tys. zł, wiceprezydent Płocka umorzył połowę, zaznaczając, że reszta nie podlega umorzeniu.
– Rzeczywiście, był tu błąd pracownika, który wydawał taką decyzję – przyznał wicedyrektor MOPS w Płocku, Cezary Dusio. – Pani nie miała uprawnień do tego świadczenia, natomiast świadczenie to zostało przyznane i przez okres 12 miesięcy wypłacane – dodał, zaznaczając, że zgodnie z prawem to osoba pobierająca świadczenie ma obowiązek je zwrócić.
– Czuję się bardzo pokrzywdzony. Decyzja urzędników oznacza, że jestem złodziejem i że wiedziałem, że to świadczenie mi się nie należy – mówi rozgoryczony pan Jacek. – Tego nie przyznawał komputer, tylko urzędnik. Wniosek nie jest skomplikowany, ma raptem dwie strony, trzeba było sprawdzić kilka punktów. Ja nie poczuwam się do odpowiedzialności, do mojej winy. Nie zrobiliśmy tego ze świadomością złego uczynku – dodaje pan Jacek.
Pani Karolina umówiła się na spotkanie w Urzędzie Miasta Płocka, chcąc wyjaśnić sprawę z prezydentem i dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dziennikarze programu „Interwencja” poszli razem z nią. Wiceprezydent Roman Siemiątkowski powiedział, że otrzymał wniosek pani Karoliny o ponowne rozpatrzenie sprawy i całkowite umorzenie. – Będziemy to rozpatrywać – zapewnił wiceprezydent.
– Nieświadomość prawa szkodzi. Pracownik popełnił błąd, natomiast nie ja jestem ustawodawcą, nam przychodzi na tych przepisach pracować – stwierdził wicedyrektor MOPS-u w Płocku. – Pani o tym wiedziała – powiedział stanowczo dziennikarce, wymownie gestykulując. – Tylko siedziała cicho i brała pieniądze. I takich sytuacji my mamy mnóstwo! – dodał Cezary Dusio.
– O nie! Państwo jesteście świadkami. Ja mogę pana oskarżyć, ża macie pracowników, którzy świadomie wprowadzają ludzi w błąd. Dla mnie to jest tak bezczelne, że to się w głowie nie mieści. Gdybym ja znała wszystkie prawa… To w takim razie dla mnie jesteście placówką zbędną – odpowiedziała pani Karolina.
Małżeństwo ma nadzieję, że nie będzie musiało zwracać ponad 10 tysięcy złotych. Twierdzą, że nie ma takich pieniędzy. Liczą, że prezydent miasta pozytywnie odniesie się do ich pisma i umorzy całą kwotę.
– Mam kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, ratalne, a oni mają takie prawo, że mogą śmiać się nam w twarz i mówić, że oni się pomylili, a my mamy oddać pieniądze. Dla mnie jest to sprawa nie do pomyślenia – podsumowuje pani Karolina.
Pełen program możecie obejrzeć na stronie programu „Interwencja”.









![Z jeziora Górskiego wyciągnięto mężczyznę. Niestety, nie przeżył [AKTUALIZACJA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/lpr-360x180.jpg)













![Autorytet czy kolega? Uczniowie szczerze o nauczycielach [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/staszic_nauczyciele-360x180.jpeg)

![„Czy studia są jeszcze potrzebne?” – młodzież ze Staszica rozmawia o przyszłości [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/staszic_studia-360x180.jpeg)


![Jakie propozycje książkowe na wakacje? [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/ksiazki-360x180.jpeg)
















