REKLAMA

Święto Liczby Pi w Małachowiance

REKLAMA

Liczba π to stała matematyczna, której przybliżoną wartość zna chyba każdy. 3,14 pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki, a po raz drugi pojawi się także w płockiej Małachowiance, która – wzorem święta amerykańskiego – zorganizuje obchody Światowego Dnia Liczby Pi.

Symbol π wprowadził w 1706 roku William Jones w książce „Synopsis Palmariorum Mathesos” (π jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, czyli obwód). Liczba π jest znana także jako stała Archimedesa lub ludolfina (nazwana tak na cześć Ludolpha van Ceulena).

Liczba π ma swoich wielbicieli, którzy obchodzą dzień π (14 marca, według amerykańskiego sposobu zapisu daty: 3.14) oraz dzień aproksymacji π (22 lipca, według europejskiego sposobu zapisu daty 22/7 ≈ 3,1428). Są też fascynaci, którzy biją rekordy w zapamiętaniu jak największej ilości cyfr, wchodzących w skład liczby π. Aktualny Światowy Rekord Guinnesa to 67 890 cyfr i należy do Lu Chao z Chin, który recytował je 24 godziny i 4 minuty.

Tworzone są też wierszyki i opowiadania, w których długość każdego kolejnego słowa jest równa kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby π. Pierwszym polskim wierszem tego typu jest wiersz Kazimierza Cwojdzińskiego z 1930 roku, zamieszczony w październikowym wydaniu matematycznego czasopisma „Parametr”. Trzeba jednak pamiętać, że tekst powstał przed reformą ortografii z 1936 roku – wówczas pisano „nie ma” w znaczeniu „nie posiada” i „niema” w znaczeniu „nie jest”.

Kuć i orać w dzień zawzięcie,
Bo plonów niema bez trudu!
Złocisty szczęścia okręcie,
Kołyszesz…Kuć!
My nie czekajmy cudu.
Robota to potęga ludu!Zwyczaj świętowania Dnia Liczby Pi podchwyciła też płocka Małachowianka, której drugie klasy matematyczne zorganizują również w tym roku obchody. Wydarzenie zaplanowano oczywiście na piątek, 14 marca. – W ubiegłym roku małachowiaków w wejściu do szkoły witało ogromne pi. Rozwieszone pod sufitem rozwinięcie dziesiętne liczby prowadziło uczniów do słynnej „siódemki”, pracowni matematycznej, która na ten jeden dzień zamieniła się w „Sztab liczby pi” – opowiada Cezary Obczyński, nauczyciel matematyki najstarszej płockiej szkoły. – W czasie lekcji po szkole przechadzały się kilkuosobowe grupy, które wchodziły do klas i prowadziły kilkuminutowe wykłady o bohaterce tego święta. Na przerwach uczniowie mogli wziąć udział w szeregu zabaw i konkursów. Piraci, Pipi Langstrumpf przechadzali się po szkole, rozdając pierniczki w kształcie π. Atrakcją dnia był Pitagoras, przechadzający się po szkole w białych szatach, brodzie, sandałach i… białych skarpetkach – wspomina.

W tym roku ma być równie hucznie. Ogłoszono już konkurs na projekt koszulki, promującej wydarzenie, a 14 marca szkoła ma zamienić się w wielką matematyczną świątynię. W planie są krótkie lekcje o historii liczby pi, przeprowadzane przez uczniów szkoły, nie zabraknie też wielkiego pi, witającego wchodzących do szkoły, Pitagorasa i konkursów, wśród których ma być bieg na dystans 4π, wymyślanie wyrazów na „pi”, czy zatrzymywanie stopera jak najbliżej 3,14 sekundy. Każda klasa ma także upiec ciasto z motywem liczby pi, które zostanie poddane ocenie szkolnego jury. Ciekawostek o liczbie pi dowiedzą się również uczniowie szkół gimnazjalnych, którzy zostaną zaproszeni do Małachowianki. Zaplanowano także kurs pierwszej pomocy pt. „Pi ratuje życie”.

W wydarzeniu nie zabraknie PetroNews – o godz. 14.40 przed ratuszem uczniowie szkoły ustawią się w wielką liczbę pi, co uwiecznimy naszym dronem na filmie i zdjęciu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU