REKLAMA

Katastrofalna sytuacja na płockim Starym Mieście. Mieszkańcy pytają co robią władze

REKLAMA

We wtorek płoccy radni dokonali wizji lokalnej Starego Miasta. Podczas spaceru odnotowano wiele nieprawidłowości, jednak prawdziwie katastrofalna sytuacja ma miejsce w rejonie ul. Piekarskiej. W wyniku osuwania się skarpy, pękają budynki i odkształca się nawierzchnia.

Od lat mieszkańcy płockiego Starego Miasta walczą o właściwe zabezpieczenie skarpy wiślanej przed osuwaniem. Był to jeden z głównych tematów poruszanych 26 kwietnia br. podczas posiedzenia Komisji Inwestycji Rozwoju i Bezpieczeństwa Rady Miasta Płocka połączonej z wizją lokalną.

Komisja wraz z mieszkańcami zebrała się przed budynkiem Ratusza, a następnie ruszyła ul. Bielską do ul. Józefa Kwiatka, następnie Jerozolimską, Staromiejską, Synagogalną i na Stary Rynek do ul. Małachowskiego. Głównym punktem wizji lokalnej był rejon ul. Piekarskiej, która jest szczególnie narażona na oddziaływanie ruchów skarpy.

fot. Wiktor Pleczyński

W wizji lokalnej udział wzięło czworo radnych: Teresa Kijek, Tomasz Kominek, Artur Jaroszewski oraz Jerzy Seweryniak, który przewodniczył komisji. Na spotkaniu komisji miał pojawić się również wiceprezydent Artur Zieliński, jednak z powodu wyjazdu na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach zastąpił go kierownik biura.

fot. Wiktor Pleczyński

Podczas przechodzenia przez rejon ulic Bielskiej, Kwiatka, Staromiejskiej i Synagogalnej, uczestnicy wizji odnotowali duże zanieczyszczenie śmieciami, w tym butelkami po alkoholu. Można było też zauważyć wiele aut zaparkowanych w niedozwolonych miejscach.

Zastawione samochodami i zaśmiecone Stare Miasto

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński

Radny Artur Jaroszewski, przechodząc ulicą Jerozolimską zwrócił uwagę na wystające z ziemi od lat resztki słupków, stwarzające zagrożenie dla pieszych.

fot. Wiktor Pleczyński

Uwaga na spadające cegły

Członkowie spaceru zatrzymali się dłuższą chwilę na Starym Rynku, zwracając uwagę na fatalny stan elewacji kamienicy stojącej naprzeciwko Ratusza.

– To, co prawda jest własność prywatna, tak jak większość z tych ruin, które wkoło widzimy, jednak mam pewne wątpliwości. Nie możemy nikogo zmusić do prowadzenia inwestycji, ale możemy do zabezpieczenia w taki sposób, żeby to nie groziło wypadkiem, gdy spadnie jakaś luźna cegła. A jak patrzę tutaj, to myślę, że to może się zdarzyć – zauważył przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski.

Dyrektor biura reprezentujący wiceprezydenta Artura Zielińskiego odpowiedział, że budynek jest pod nadzorem powiatowego konserwatora zabytków. Radny stwierdził, że należałoby w tej sprawie skontaktować się z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego.

fot. Wiktor Pleczyński

Osuwająca się do Wisły skarpa

Tuż obok, przy wejściu na ul. Małachowskiego prezes stowarzyszenia „Starówka Płocka” Jerzy Skarżyński zwrócił uwagę na pofałdowaną i rozchodzącą się nawierzchnię z kostki, wskazującą na odbywające się tam ruchy ziemi. We wspomnianym miejscu zaczyna się strefa oddziaływania skarpy.

fot. Wiktor Pleczyński

Początek obszaru zaczyna się 80 metrów od krawędzi skarpy.

– W strefie oddziaływania skarpy płockiej znajdują się 102 obiekty zabytkowe, w tym Fara, Mariawici i Małachowianka. Wszystkie te budynki, włącznie z narożnikiem Ratusza, podlegają procesom odbywającym się w skarpie – przytaczał informację od konserwator zabytków Jerzy Skarżyński.

Uczestnicy wizji lokalnej zauważyli, że na murach Małachowianki, pomimo odnowienia elewacji, już pojawiły się nowe pęknięcia. Warte podkreślenia jest, że w całej strefie oddziaływania skarpy przeważająca większość zauważonych pęknięć występuje na ścianach prostopadłych do krawędzi zbocza. Wskazuje to na efekty działania ruchów osuwiskowych.

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński

Więcej śmieci i utrata unikatowego zabytku

Podczas przejścia ul. Małachowskiego zwróciłem uwagę na dwa problemy występujące w tym rejonie. Pierwszym z nich jest zastawienie koszami na śmieci i zaśmiecenie ul. Koziej, będącej jedną z lokalnych atrakcji turystycznych.

Drugim jest los kuczki żydowskiej, znajdującej się na dziedzińcu kamienicy przy ul. Grodzkiej 8.– Kuczka została rozebrana i podwórko zostało zasłonięte, żeby nie było widać co się z nią dzieje. Proszę zapytać prezesa Agencji Rewitalizacji Starówki, dlaczego tak się stało. To jedyna w Polsce modernistyczna kuczka, taka ciekawostka – mówił Jerzy Skarżyński.

fot. Wiktor Pleczyński

Kilkunastocentymetrowe przesunięcia gruntu

W obszarze przy ul. Piekarskiej członkowie wizji lokalnej zaobserwowali sięgające kilkunastu centymetrów wypiętrzenia i osiadania nawierzchni, prowadzące nawet do utrudnienia dostępu na posesję i stwarzające ryzyko dla pieszych. Widoczne były również przemieszczania poziomu gruntu względem budynków.

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński

Poważna awaria wodociągu w ul. Piekarskiej

Sytuację geologiczną w rejonie ul. Piekarskiej miała pogorszyć poważna awaria wodociągu, do której doszło 5 sierpnia 2021 roku. Woda wybijała wówczas z dużym ciśnieniem nie tylko ze studzienki, ale również po bokach, spod drogi.

fot. Wiktor Pleczyński

Woda wypłukała dużą szczelinę pod ul. Piekarską

fot. Wiktor Pleczyński

Jerzy Skarżyński za upoważnieniem współwłaściciela Hotelu Tumskiego przekazał zgromadzonym, że od 15 lat spod fundamentów budynku wypompowywana jest woda. Ten stan pogorszył się w momencie awarii wodociągu.

Obecny na miejscu mieszkaniec budynku przy ul. Piekarskiej zaznaczył, że ściany jego piwnicy wyschły dopiero parę miesięcy po awarii. Jerzy Skarżyński zaprezentował uczestnikom wizji lokalnej zdemontowany w wyniku zdarzenia fragment wodociągu.

Płocka skarpa zagrożona planowaną inwestycją? „Może dojść do katastrofy budowlanej”

Fatalny stan rur

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński

Budowa kolejnego dużego obiektu na płockiej skarpie

Jedną z ostatnich kwestii poruszonych podczas spotkania terenowego była planowana budowa obiektu na działce między ul. Piekarską 11 a Placem Książęcym. Mieszkańcy zwracali uwagę na zagrożenie, wynikające z dodatkowego obciążenia skarpy kolejnym budynkiem, szczególnie w sytuacji, gdy w rejonie już wybudowano masywny nowy obiekt Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Wątpliwości budzi również otoczenie rosnącego na działce dębu.

– Ten dąb, który jest już praktycznie pomnikiem przyrody, ma zostać obudowany z trzech stron projektowanym obiektem. Zgodę wydano 2 czerwca 2021 roku w imieniu Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Ten dąb ma średnicę korony około 16-17 metrów. A wiecie państwo, w jakiej przestrzeni ma się zmieścić? Jeżeli dobrze pamiętam 12 metrów, to gałęzie znajdą się w mieszkaniach? – pytał Jerzy Skarżyński.

fot. Wiktor Pleczyński

Prezydent: To manipulacja, dezinformacja… Mieszkańcy: Prezydent wykazał się niewiedzą i arogancją

Pękające mury i uciekający spod nóg grunt

W podwórku bloku przy ul. Piekarskiej 16 szczególnie dobrze widoczne są odkształcenia gruntu. Mieszkańcy zwrócili też uwagę na pęknięcia budynku. Radny Tomasz Kominek zachęcił mieszkańców do skorzystania w przyszłym roku z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego na remonty zabytków.

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński

Mieszkańcy Starego Miasta, odnosząc się do sytuacji w obszarze oddziaływania skarpy, skierowali do Prezydenta Miasta Płocka szereg pytań, dotyczących działań władz miasta, mających zabezpieczyć skarpę przed ruchami osuwiskowymi. Temat będziemy kontynuować.

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 15

 1. Jan says:

  Pobudujcie jeszcze na skarpie kilka katedr,kosciołów, sanktuariow,pod wezwaniem , pod opacznoscią ble ble bla bla bla to na pewno bedzie lepiej .Kiedy tzw wladze miasta zajma sie tym straszydłemw centrum miasta czyli młynem na ul.Bielskiej(wylegarni szczurow)

 2. Płocczanin says:

  Aja się pytam, kto wydał pozwolenia na budowę bloków, sklepów przy ulicy Żyznej z dojazdami od tej ulicy? Korki niemal cały dzień! Ktoś w tym Urzędzie jeszcze myśli ? Nie można było najpierw zrobić dojazdy z innych stron albo lepiej to rozplanować ?

 3. Do AAA says:

  Świetnie,że piszesz!
  Twój wpis to wspaniała definicja IDIOTY!!

  • znawca tematu says:

   rady jakie daje AAA mieszkańcy słyszeli wielkorotnie.Czy byli przez te kilkanaście lat wspomagani przez radnych? Różnie bywało.Najczęściej pomocy było mało ze strony radnych.Mieszkańcy nie ustają w swojej walce i obnażają brak zrozumienia u władz.Czyżby władze nie wiedziały,że Starówka Płocka i jej PRZEPIĘKNA PANORAMA wyróżnia Płock w całej Europie?Czy o tym wiedzą decydenci? Czy wiedzą,że Płocczanie powinni być dumni ze swojego DZIEDZICTWA,a władze powinny Płocczanom o tym mowić i ich edukować w tym temacie? Jakie są
   priorytety edukacyjne władz? Jaka powinna być promocja Płocka? Czy łubudubu nad Wisłą to jest ta prawdziwa promocja Naszego Miasta?.Oto jest pytanie do radnych i władzy naszej ukochanej.

 4. pytek says:

  Dlaczego w fotoreportażu ilustrującym tekst artykułu nie ma zdjęcia transparentu o treści „KTO ZNISZCZYĆ PŁOCKĄ SKARPĘ”, jaki towarzyszył wycieczce radnych Skarpie i Starym Mieście.?

 5. Cynik says:

  A ktoś sprawdził, gdzie się podziewa woda po deszczach, z terenu Starzyńskiego? Bo raczej nie płynie do studzienek…

 6. Banda says:

  A zliczili ile petów leżało po drodze ?

 7. AAA says:

  Jak wam coś przeszkadza to się stamtąd wyprowadźcie!

  • pisarz miejski says:

   AAA jak nie wiesz co mowisz to nie mów.Milczenie jest złotem ,a gadanie debi..lizmów jest gó….m.Odezwał się ciemniak i pier…..li głupoty.Pustaka w głowie,a się odzywa.Proponuję wypad Płocka tam gdzie się urodziłeś.
   Takich nam w Płocku nie potrzeba.

  • znawca tematu says:

   jak nie byłeś na tej komisji to nie pisz.Jeśli uważasz,że jest inaczej to napisz dlaczego dajesz mieszkańcom takie rady.Czyżbyś lubił dziadostwo ? Chyba nie lubisz miasta w którym mieszkasz.Wygląda,że nie znasz się na sprawach skoro dajesz atkie rady.A może to jest wpis na życzenie.

  • @AAA says:

   Człowieku, jeśli czasem jesteś w Płocku i przypadkiem na ciebie trafi, to możesz polecić na zbity pysk, razem ze skarpą. Dotarło, to już jest blisko. I wyprowadzka niektórych nic nie zmieni..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU