REKLAMA

Świąteczne paczki wyruszyły z Płocka do Polaków na Wileńszczyźnie [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Pomimo utrudnień związanych z epidemią, również w tym roku odbyła się akcja „Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie”. Paczki jeszcze przed świętami trafią do polskich rodzin na Litwie.

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” co roku organizuje w Płocku akcję pomocy polskim rodzinom z terenów Wileńszczyzny. Pomimo ciężkiej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, organizatorom udało się przeprowadzić tegoroczną edycję i paczki pojadą na wschód.

W tym roku nie odbyła się jednak zbiórka darów, wszystkie produkty z paczek pochodzą z zakupów dzięki funduszom przekazanym przez Fundację ORLEN oraz Fundację PGNiG im. Ignacego Łuksiewicza. Koordynatorem  akcji jest Adam Modliborski, wiceprezes Zarządu Fundacji.

– Tegoroczna pomoc dla Rodaków na Wileńszczyźnie jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu dwóch fundacji, które przekazały na ten cel środki finansowe w postaci darowizn. Paczki, w rekordowej liczbie, zakupione z tych środków dotrą do najbardziej potrzebujących podopiecznych Wspólnoty Miłosierdzia Bożego, organizacji pozarządowej z Solecznik – mówi Adam Modliborski, koordynator paczki.

fot. Wiktor Pleczyński

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” w ramach „Świątecznej Paczki Rodakom na Wileńszczyźnie” współpracuje ze Wspólnotą Miłosierdzia Bożego, dzięki której organizatorzy mają wiedzę, które rodziny najbardziej potrzebują pomocy. Dzięki tej współpracy udało się również zorganizować kolonie dla 50 dzieci z Solecznik w 2019 roku.

Polskie dzieci z Litwy przeżyły niezwykłe wakacje w Płocku

– Niestety, w tym roku nie jest możliwe, aby członkowie naszego Zarządu wraz z grupą wolontariuszy, udali się na Litwę osobiście, jak to było w ubiegłym roku. Takie spotkania z naszymi Rodakami były dla nas żywą lekcją historii, a dla Nich możliwością podtrzymywania ducha polskości i okazją do niezwykle ważnego doświadczenia, jakim jest przekonanie, że Polska o Nich pamięta – wspomina prezes Zarządu Fundacji.Z powodu epidemii, w tym roku organizatorzy nie będą mogli uczestniczyć w przekazywaniu paczek. Świąteczne prezenty zostaną przetransportowane z Płocka do Solecznik na Litwie, gdzie zostaną rozdane przez wolontariuszy Wspólnoty Miłosierdzia pod kierownictwem Tadeusza Romanowskiego.

fot. materiały prasowe

W tym roku część paczek dotrzeć ma również do mieszkańców miejscowości na trasie pieszej pielgrzymki Suwałki – Wilno (Ostra Brama).

– Gdy pielgrzymowaliśmy do Matki Boskiej Ostrobramskiej, byliśmy bardzo gościnnie przyjmowani przez mieszkańców tych miejscowości. Widziałem, jak niewiele posiadali sami, ale tym, co mieli, dzielili się z nami. To było niezwykle wzruszające i pouczające. Teraz chcemy wyjść z pomocą do tych właśnie rodzin. Chcemy pokazać, że potrafimy być wdzięczni, że o nich pamiętamy, że Polska pamięta – relacjonuje koordynator paczki Adam Modliborski.

Fundacja przygotowała aż 370 ośmiokilogramowych paczek żywnościowych, 100 wyprawek szkolnych oraz 50 sztuk dobrej jakości koców. Udało się tego dokonać dzięki wsparciu Fundacji ORLEN oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Świąteczna Paczka dla Rodaka 2019

Setki prezentów powędrują do Polaków żyjących na Litwie

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU