REKLAMA

Spore zmiany dla kierowców od czerwca. Dotkną nie tylko młodych

REKLAMA

Większość zainteresowanych osób zapewne już słyszało, że od czerwca tego roku zostaną wprowadzone zmiany dla tych kierowców, którzy otrzymają prawo jazdy. O tym, co konkretnie się zmieni i jakie będzie to miało konsekwencje, rozmawiamy z Andrzejem Kobiereckim, kierownikiem Lokalnego Ośrodka Kształcenia Kierowców „LOKK”.

18 maja ubiegłego roku został opublikowany jednolity tekst ustawy o kierujących pojazdami. Wprowadza on istotne zmiany dla młodych kierowców.

– Nie tylko dla młodych – podkreśla Andrzej Kobierecki, kierownik LOKK w Płocku. – Zmiany obejmą każdego, kto odbierze dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 r. Oznacza to więc, że stosować się do nich będą musieli zarówno młodzi kierowcy, jak i ci, którzy utracili uprawnienia do kierowania kat. B, a odzyskali je po dacie wejścia w życie zmian – wyjaśnia.

Co konkretnie będzie obowiązywało nowych kierowców? – Przede wszystkim, dwuletni tzw. okres próbny, w trakcie którego musimy stosować się do pakietu ograniczeń – mówi Andrzej Kobierecki. Podkreśla przy tym, że data zdania egzaminu na prawo jazdy nie jest datą uzyskania dokumentu. Może więc zdarzyć się tak, że egzamin zdamy np. w maju, ale i tak obejmie nas konieczność okresu próbnego. Dwuletni czas trwania okresu próbnego rozpoczyna się z dniem odbioru dokumentu prawa jazdy.

O jakich ograniczeniach jest mowa? – Obowiązkowy będzie teoretyczny, dwugodzinny kurs doszkalający, prowadzony przez wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców oraz obowiązkowe godzinne szkolenie praktyczne w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym, które będą prowadziły ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Uczestnictwo w nich będzie odpłatne, za kurs zapłacimy 100 zł, a za szkolenie 200 zł. Trzeba je będzie odbyć między 4. a 8. miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy – tłumaczy kierownik Lokalnego Ośrodka Kształcenia Kierowców „LOKK”.

To jednak nie wszystko? – Dokładnie, dotkliwe dla kierowców, szczególnie tych, którzy odzyskali prawo jazdy, będzie na pewno ograniczenie prędkości. Przez pierwszych 8 miesięcy nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Dodatkowo, w tym czasie nie będą mogli podejmować pracy zarobkowej jako kierowca pojazdu określonego w prawie jazdy kat. B czy wykonywać działalności gospodarczej, polegającej na kierowaniu takim pojazdem. W praktyce, przez 8 miesięcy wykluczy ich to z takich zawodów jak np. kurier czy dostawca jedzenia – mówi Andrzej Kobierecki.Najbardziej widocznym ostrzeżeniem, że mamy do czynienia z kierowcą, który nabył dopiero umiejętności kierowania pojazdem, będzie zielony listek. – Kierowcy, którzy odbiorą dokument po 4 czerwca, będą musieli na swoim samochodzie przykleić okrągłą, białą nalepkę, na tle której znajdzie się zielony liść klonowy.  Co ważne, ten symbol trzeba będzie posiadać na samochodzie przez pierwszych 8 miesięcy niezależnie od tego, czy kierowca będzie poruszał się swoim, czy cudzym autem – objaśnia kierownik LOKK.

Dodaje, że jeśli kierowca w trakcie trwania okresu próbnego popełni dwa wykroczenia, potwierdzone mandatem karnym, starosta zdecyduje o wydłużeniu okresu próbnego o kolejne dwa lata.

– I jeszcze jedno – okres próbny będzie obowiązywał też piratów drogowych. Jeśli kierowcy cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami w wyniku ponownego przekroczenia liczby 24 punktów w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na płatny kurs reedukacyjny, będzie musiał ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy – zaznacza Andrzej Kobierecki.

Lokalny Ośrodek Kształcenia Kierowców „LOKK” ma długie i bogate doświadczenie w szkoleniu kandydatów na kierowców, a także w doszkalaniu osób przed egzaminem. Oprócz szkolenia całej gamy kursów prawa jazdy, pomaga też osobom, które posiadają już prawo Jazdy, lecz nie czują się na siłach, by jeździć samodzielnie po ulicach dużych aglomeracji miejskich. Na lokalnym rynku działa już od 20 lat. LOKK posiada własną salę wykładową, salę komputerową czy plac manewrowy tożsamy z placem egzaminacyjnym Płockiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Lokalny Ośrodek Kształcenia Kierowców LOKK
Andrzej Kobierecki
Al. M. J. Piłsudskiego 28/5
09-407 Płock
tel. 601 648 940

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU