REKLAMA

Silny wiatr – uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne, połamane gałęzie…

REKLAMA

W całej Polsce, również w województwie mazowieckim, obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Co prawda, w Płocku i powiecie nie jest tak groźnie, jak nad morzem, gdzie wiatr wieje z prędkością nawet do 100 kilometrów na godzinę, jednak i u nas strażacy mieli mnóstwo pracy. Ostrzegamy, że podobna pogoda ma być również w kolejnych dniach.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach we wtorek, 30 stycznia, od samego rana byli wzywani do usuwania skutków silnego wiatru. Kilkanaście minut przed godziną 9 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Płocku wpłynęło zgłoszenie o pożarze w miejscowości Juliszew (gm. Słubice), który związany był ze słupem energetycznym. Do zdarzenia doszło nieopodal zabudowań, co stanowiło dodatkowe zagrożenie.

– Kiedy dotarliśmy nieopodal adresu zgłoszenia, napotkaliśmy na kilka przeszkód – relacjonują strażacy. – Po pierwsze, dojazd bezpośrednio do miejsca zdarzenia był niemożliwy, z uwagi na rozmoknięty grunt, który mógł doprowadzić do zapadnięcia się wozu bojowego i kolejnych kłopotów. Dodatkowo, dojazd blokowało powalone na drogę drzewo – tłumaczą.

Okazało się, że zerwana linia średniego napięcia intensywnie dymiła, dlatego mieszkańcy sądzili, że to pożar. – Przy pomocy detektora sprawdziliśmy obecność prądu w przewodzie i zabezpieczyliśmy miejsce. W tym czasie na miejsce dotarł zastęp JRG nr 2 w Płocku oraz Pogotowie Energetyczne.

Strażacy usunęli z drogi powalone drzewo, które uniemożliwiało dotarcie na miejsce pracownikom Zakładu Energetycznego. Kończąc działania w Juliszewie, otrzymali dyspozycję, aby udać się do miejscowości Nowy Zyck (gm. Słubice).

Tym razem zgłoszenie dotyczyło uszkodzonego przez wiatr dachu na budynku mieszkalnym.– Na miejscu zastaliśmy płyty eternitu, które zostały podrywane przez wiatr od strony szczytu budynku. Po drabinie dostaliśmy się na wysokość uszkodzonego dachu, co przy silnych podmuchach wiatru nie było proste. Przy pomocy materiałów dostępnych na miejscu, dokonaliśmy doraźnego zabezpieczenia fragmentu dachu, który został uszkodzony i sąsiednich płyt eternitu – mówią strażacy.

Wiejący przez cały dzień wiatr był również przyczyną kolejnego zgłoszenia, które wpłynęło około południa. Tym razem zastęp OSP Słubice udał się do miejscowości Grabowiec, gdzie nad drogą w kierunku Sannik zawisła złamana gałąź.

– Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy złamaną gałąź, która zawisła nad drogą, stanowiąc duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Miejsce zostało zabezpieczone, a następnie przy pomocy pilarki spalinowej gałąź została odcięta od drzewa i sprowadzona na ziemię. Następnie przecięte na drobniejsze kawałki zostały usunięte z drogi. Z drogi uprzątnęliśmy trociny i drobne gałęzie – relacjonują strażacy.

Ostrzegamy, że silny wiatr może utrzymywać się jeszcze przez najbliższe dni.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU