REKLAMA

Powalczą słowami o szablę

REKLAMA

Ogłoszono już 8. edycję konkursu literacko-historycznego „O szablę komendanta”. Dzięki niemu młodzi ludzie poznają historię naszej Ojczyzny, a w tym roku mają okazję poznać historię Ochotniczych Straży Pożarnych.

Pomysłodawcą kształtu i tematyki konkursu „O szablę komendanta” jest Dariusz Włodarczyk ze Stowarzyszenia Patria Polonia. Ogromną rolę w powstaniu konkursu odegrał również Marek Gajewski – żołnierz AK, powstaniec warszawski, pomysłodawca i twórca ogólnopolskiego konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. To właśnie jego zaangażowanie w propagowaniu wiedzy o historii Polski i Polaków było natchnieniem dla twórcy konkursu „O szablę komendanta”. Od ubiegłego roku Stowarzyszenie do współpracy przy organizacji konkursu zaprasza Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku.

– Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy na temat historii Ojczyzny i regionu, kształtowanie i pogłębianie postaw patriotycznych, a przy okazji pobudzanie wrażliwości literackiej i aktywności twórczej uczniów. Ostatnie edycje wykroczyły poza obszar Płocka i powiatu płockiego, ponieważ wpłynęły prace ze szkół z terenu całego województwa mazowieckiego – wyjaśniają organizatorzy.

W tym roku natomiast uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o tradycji, historii i roli Ochotniczej Straży Pożarnej w dziejach Polski. Temat konkursu to „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – system sprawdzony w ogniu”.

Jak wyjaśniają organizatorzy, Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko strażnica i sprzęt. O sile tej formacji decyduje bowiem zaangażowanie rzeszy ochotników – kobiet i mężczyzn – gotowych stawić się na alarm i wyjechać na akcję.

– Strażak z OSP pracuje 24 godziny na dobę! To nie praca; to służba zobowiązująca do poświęcania się dla społeczeństwa i jednostki oraz do pracy nad sobą. Dziś strażacy kojarzą się nie tylko z gaszeniem pożarów. Z reguły jako pierwsi są na miejscu wypadków i katastrof, codziennie stają wobec ludzkich tragedii. Paradoksalnie, właśnie to powoduje, że wciąż powiększa się grono „rycerzy Floriana”, stojących na straży bezpieczeństwa i działających w myśl strażackiej maksymy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Za tym wszystkim stoi bogata tradycja i ponad kilkusetletnia historia – tłumaczą organizatorzy konkursu.

Udział w konkursie mogą wziąć Młodzi Literaci – uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego. W swoich utworach mają podzielić się refleksjami na temat roli, jaką odegrały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w dziejach Polski, a także jak zaznaczyły się w historiach Małych Ojczyzn i mieszkających tam ludzi.Konkurs polega na napisaniu prozą tekstu literackiego, który nawiązuje do wydarzeń z historii powiązanych z działalnością i funkcjonowaniem OSP. Termin dostarczenia prac upływa 16 września 2019 roku. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej www.bpplock.pl w zakładce „Konkursy”. „Szablę Komendanta” otrzyma szkoła, która zdaniem jurorów i organizatorów najlepiej przygotuje swoich uczniów do udziału w konkursie. Główny laureat zostanie uhonorowany symboliczną „Szablą Komendanta”.

Finał konkursu połączony z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się 27 września 2019 roku w Sali Barokowej Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Dodatkową atrakcją, która towarzyszyć będzie rozstrzygnięciu konkursu, będzie plenerowa impreza na terenie Kurii Płockiej, podczas której odbędzie się między innymi prezentacja nowoczesnych i zabytkowych wozów strażackich oraz pokaz Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Płock.

Organizatorzy:
• Stowarzyszenie Patria Polonia
• Biblioteka Pedagogiczna w Płocku

Patronat honorowy:
• Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP
• Biskup Płocki
• Marszałek Województwa Mazowieckiego
• Starosta Płocki

PetroNews jest patronem medialnym konkursu „O szablę komendanta”.

Kontakt w sprawie konkursu:
Daniela Michalska
tel. 24 366 53 70 wew.14
e-mail: d.michalska@bpplock.pl

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. regionalista. says:

    Jak to szybko świat się zmienia……….wystarczą mini pokolenia. A ja w swojej naiwności profana wiedziałem , że pomysłodawcą BYŁ KAZIMIERZ PAPIŃSKI – OPIEKUN MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU