REKLAMA

Porozumienie Ruchów Miejskich – powstała nowa siła

REKLAMA

Otrzymaliśmy informację, iż we wtorek, 8 lipca, przed warszawskim ratuszem start ogłosi nowa inicjatywa obywatelska, a właściwie połączenie kilku inicjatyw. Aktywiści z sześciu miast, w tym ci reprezentujący Płock, powołali Porozumienie Ruchów Miejskich, które wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych.

Inicjatywę stworzą organizacje reprezentujące sześć miast, obejmujących 3,8 miliona mieszkańców Polski. Porozumienie Ruchów Miejskich startuje pod hasłem “Zielone światło dla mieszkańców” i zapowiada „walkę o przyjazne miasto rozwijające się harmonijnie w oparciu o potrzeby mieszkańców”.

PRM tworzą: Miasto jest Nasze z Warszawy, Kraków Przeciw Igrzyskom (Kraków), Prawo do Miasta (Poznań), Gdańsk Obywatelski (Gdańsk), Czas Mieszkańców (Toruń) i Samorządni.pl z Płocka.

Założyciele nowej siły w walce o miejsca w samorządzie mają ambitne plany. Porozumienie ma być kuszącą alternatywą dla duopolu PO-PiS oraz dla KNP i Ruchu Narodowego. – Wśród założycieli Porozumienia są inicjatywy, które już osiągnęły znaczne lokalne sukcesy: Kraków Przeciw Igrzyskom doprowadził do referendum w sprawie organizacji olimpiady zimowej – przekonują przedstawiciele PRM w informacji prasowej.

Porozumienie powstaje w efekcie narastającego rozczarowania wieloletnimi rządami prezydentów i ich ekip. – Są oni coraz bardziej oderwani od rzeczywistości, interesuje ich przede wszystkim umacnianie i utrzymywanie władzy – przekonuje Joanna Scheuring-Wielgus z toruńskiego Czasu Mieszkańców.

Program PRM składa się z trzech punktów, którą nazywa walką z chorobami:1. Choroba pierwsza to arogancja władzy i oderwanie polityków od rzeczywistości. Dotyczy to przede wszystkim odwiecznych prezydentów. Jako receptę PRM proponuje dopuszczenie do głosu mieszkańców, odpartyjnienie samorządów, stworzenie alternatywy dla istniejących lokalnych układów władzy, zbudowanie zaufania do kompetentnego i uczciwego samorządu.

2. Choroba druga to chaotyczny rozwój miast, którego koszty są coraz bardziej odczuwalne – od braku planów miejscowych czy strategii ochrony zabytków przez chaos reklamowy, bezładne parcelowanie terenów zielonych, brak polityki mieszkaniowej po stopniowy demontaż i prywatyzację usług publicznych. W zamian PRM proponuje przyjazne miasto rozwijające się harmonijnie w oparciu o potrzeby mieszkańców (m.in. tani i wygodny transport, przyjazna przestrzeń miejska, dostępna zieleń, dobra edukacja, dalekowzroczne planowanie).

3. Choroba trzecia to zaniedbanie interesów miast i mieszkańców na szczeblu ponadlokalnym. PRM zapowiada walkę o zaniedbane przez polityków, od dawna oczekiwane przepisy i rozwiązania, które zapewnią miastom rozwój, a mieszkańcom lepsze życie (m.in. ustawa reprywatyzacyjna, metropolitalna, rewitalizacyjna, nowelizacja przepisów budowlanych i urbanistycznych, walka ze śmietnikiem reklamowym).

Początek kampanii wyborczej – prowadzonej na poziomie ogólnopolskim – odbędzie się 8 lipca na konferencji prasowej w Warszawie. Wówczas Porozumienie ogłosi start w wyborach samorządowych oraz przedstawi liderów i kandydatów trzech miast. Już teraz wiadomo, że Płock reprezentować będą Marek Owsik oraz Marcin Marzec.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU