Pierwszy żłobek gminy wiejskiej na Mazowszu. W Słupnie

REKLAMA

Na Mazowszu właśnie powstał pierwszy żłobek w gminie wiejskiej. Cieszyć się z niego będą mieszkańcy Słupna, a uroczystego otwarcia w ostatni dzień sierpnia dokonał wiceminister Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec wraz z wójtem gminy Słupno, Marcinem Zawadką.

31 sierpnia o godz. 9.30 odbyła się uroczystość przecięcia wstęgi przy gminnym żłobku w Słupnie. Już od jutra będzie do niego uczęszczało 15 dzieci. Miejsce dla żłobka znalazło się w specjalnie przystosowanych dla maluchów pomieszczeniach Samorządowego Przedszkola „Niezapominajka”. – Dzięki temu koszty utworzenia żłobka były niskie, bo z przedszkola będzie także część kadry pedagogicznej – tłumaczą w gminie Słupno. Teraz z placówki mogą korzystać rodzice maluchów w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 lat.

PowiązaneTematy

Na otwarciu żłobka, oprócz wiceministra, przedstawicieli samorządu gminnego i pracowników nowego obiektu, pojawiły się maluchy, które aktywnie korzystały z możliwości przetestowania zabawek, a także… kotek, który rozbawił wszystkich, przechodząc obok tabliczki z zakazem wprowadzania psów.

– Żłobek na wsi to w Polsce wciąż rzadkość. Zaledwie 9 proc. gmin wiejskich ma tego typu placówki. Jeszcze pięć lat temu do publicznego żłobka nie chodziło żadne wiejskie dziecko. Dlatego bardzo się cieszę, że udało mi się przekonać radnych, by poparli mój pomysł utworzenia w naszej gminie żłobka – powiedział wójt Gminy Słupno Marcin Zawadka.

– Mamy w Polsce niż demograficzny – Polaków ubywa już drugi rok z rzędu. W tych okolicznościach bardzo cenne są wszelkie inicjatywy i działania, zmierzające do poprawy sytuacji młodych ludzi wychowujących dzieci. Gminny żłobek niewątpliwie daje młodym matkom szansę na powrót do pracy, a co za tym idzie pozwala rodzinie utrzymać określony standard życia. Innym, równie istotnym aspektem, jest pozytywny wpływ grupy rówieśników na rozwój społeczny dziecka – stwierdził wiceminister Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec.

Organem prowadzącym żłobek jest Gmina Słupno, natomiast administratorem – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupnie.