REKLAMA

Parada jednostek pływających w Płocku

REKLAMA

W piątkowy wieczór nad Wisłą można było oglądać i uczestniczyć w niezwykłej paradzie. Płoccy wodniacy oddali cześć Marynarzom Flotylli Wiślanej – obrońcom Płocka.

PowiązaneTematy

Trzeci raz płoccy wodniacy uczcili pamięć załogi uzbrojonego statku wiślanego Stefan Batory, którego załoga broniła Płocka w 1920 roku. 18 sierpnia około godz. 18.30 goście wsiedli na statek pasażerski Marianna, za którym popłynęły inne jednostki pływające.

Wszyscy dopłynęli do miejsca zatopienia statku Stefan Batory, gdzie złożono kwiaty. W organizację tego wydarzenia włączyły się płockie organizacje, w tym Płocki Okręgowy Związek Żeglarski i kluby żeglarskie. a w paradzie mogliśmy zobaczyć m.in. jednostki klubów Morka i Petrochemia, płockiego WOPR-u, czy prywatnych armatorów.

Podczas wydarzenia przypomniano historię statku uzbrojonego Stefan Batory, który powstał w 1905 roku jako prom dla rosyjskiego ministerstwa. Podczas I wojny światowej został wcielony do rosyjskiej floty na Wiśle – wtedy nosił nazwę Pilica. W 1915 roku statek przejęli Niemcy, a następnie, w 1918 roku, polskie Ministerstwo Komunikacji. Jednostkę przekazano następnie do Polskiej Żeglugi Państwowej pod nazwą Batory. W 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej, został wcielony do Flotylli Wiślanej i uzbrojony w dwie armaty polowe kalibru 76,5 mm. Wtedy nosił już nazwę Stefan Batory. W czasie wojny działał między Modlinem a Nieszawą.17 sierpnia 1920 roku wziął udział w walce z bolszewikami, ostrzeliwując rosyjskie placówki pod Dobrzyniem, a następnie udał się, wspólnie ze statkiem Minister, do Płocka. 18 sierpnia popłynął ze statkiem Wawel w okolice Dobrzynia by wysadzić tam zwiad. Podczas drogi powrotnej do Płocka, statki zostały dwukrotnie ostrzelane – najpierw w Dobrzyniu, a później przez działa rosyjskie z Płocka-Winiary. Stefan Batory został trafiony 8 pociskami i osiadł na mieliźnie. Zginęło wówczas dwóch marynarzy, trzeci został ranny.

Statek wydobyto we wrześniu 1920 roku, wyremontowano, brał jeszcze udział w II wojnie światowej, kiedy to w 1944 roku został wysadzony przez niemieckich saperów.

 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU