REKLAMA

Od sierpnia dowody osobiste z odciskiem palca. To wymóg Unii Europejskiej

REKLAMA

Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji podało termin, od którego trzeba będzie osobiście składać wnioski o nowy dowód tożsamości. Powodem jest konieczność zamieszczenia na dokumencie odcisku palca.

Jak przekazał Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA, od 2 sierpnia br. do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci podpis posiadacza, natomiast w warstwie elektronicznej zamieszczane będą odciski palców. Jest to wynik prac, związanych z dostosowaniem polskiego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

PowiązaneTematy

– Termin wejścia w życie rozporządzenia to 2 sierpnia 2021 r. Wszystkie państwa członkowskie muszą być przygotowane, aby wtedy wprowadzić to rozporządzenie w życie – poinformował Paweł Szefernaker.

Podkreślił także, iż dzięki wprowadzeniu drugiej cechy biometrycznej (czyli odcisków palców), zwiększy się bezpieczeństwo nowych dokumentów. Niestety, dla tych, którzy przyzwyczaili się do wniosków składanych elektronicznie, jest też zła informacja – pobranie odcisków palców musi nastąpić w urzędzie. Procedura ma być podobna do tej, która przeprowadzana jest przy składaniu wniosku i odbieraniu paszportu. Elektronicznie o dowód ubiegać się będą mogły wyłącznie dzieci do 12. roku życia. Od nich nie będą pobierane odciski palców.

A co z tymi, którzy nie mogą udać się osobiście do urzędu gminy czy urzędu miasta? Nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

– Na terenie każdego powiatu będzie taka mobilna stacja. Do osób, które nie mogą wyjść z domu, przyjedzie urzędnik z komputerem i zestawem do pobierania odcisków – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.Ministerstwo przekazało także, iż przepisy unijne zobowiązują Polskę również do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza, który będzie znajdował się na awersie dokumentu. Podpisu nie będzie jedynie w dowodach wydawanych dzieciom do 12. roku życia oraz w przypadku osób, które nie mogą złożyć podpisu. Na awersie w prawym górnym rogu karty dodany zostanie też dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta (symbol UE).

Nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat. W przypadku osób do 12. roku życia dowód będzie ważny 5 lat. Jeśli czasowo (np. z powodów medycznych) nie jest możliwe pobranie odcisków palców, to taki dokument będzie ważny rok.

We wtorek, 13 kwietnia br., odbyło się pierwsze czytanie ustawy na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z kolei na środę, 14 kwietnia, zaplanowano drugie czytanie, obejmujące przedstawienie sprawozdania z komisji na posiedzeniu Sejmu RP.

Dotychczas około 5 milionów Polaków używa dowodu z warstwą elektroniczną. Tyle dokumentów wydano przez dwa lata od wejścia e-dowodów. W tym roku 1,5 mln Polaków powinno wymienić dowód z powodu upływu terminu jego ważności. Kolejne 360 tys. osób kończy w tym roku 18 lat.

Co z dowodami, które zostały wydane przed dniem wejścia w życie ustawy (przed 2 sierpnia 2021 r.)? Dokumenty te zachowują ważność na okres, na jaki zostały wydane, nie trzeba będzie ich wymieniać.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

 1. regionalista says:

  Antycypowal to już dawno temu Bulat Okudzawa. Śpiewał… By mógł rozpoznawać swój swego.. każdemu mądremu stempelek na leb przybilo się razu pewnego…

 2. Kopoloj says:

  Co to za przepisy. Każdy będzie w systemie z odciskiem. Inwigilacja i naciągane przepisów. Nie jestem przestępcą by mi zapisywali moje odciski. Lewacka ue, najgorszy dziadostwo od wielu Lat. Najpierw niemiecka przyjaciółka ściągnela pseudo uchodźców, którzy terroryzuja jej kraj. Tak bardzo zależy UE na trzymaniu muslinow na smyczy to zakładać im chipy i nadajniki. Źle się dzieje. Wolne przemieszczanie to fikcja…..

  • To wypieprzaj says:

   do swojego idola Putinka. Jakby nie UE to byś żryć nie miał co w swoich czworakach kmiocie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU