REKLAMA

Co robić w razie zgubienia lub kradzieży dokumentów?

REKLAMA

Komenda Miejska Policji w Płocku radzi co zrobić w sytuacji, gdy zaginą nam lub zostaną skradzione dokumenty. Funkcjonariusze podkreślają znaczenie szybkiej reakcji.

Policja ostrzega, że w przypadku utraty dokumentu w wyniku kradzieży należy natychmiast zawiadomić o tym policję. Nie odkładaj tego na później, bo czas działa na twoją niekorzyść. Każda jednostka organizacyjna policji ma obowiązek przyjąć zgłoszenie.

Gdy istnieje pewność, że doszło do kradzieży dokumentów, najlepiej udać się do najbliższego komisariatu Policji, właściwego terytorialnie ze względu na miejsce kradzieży lub właściwego ze względu na miejsce, w którym zorientowaliśmy się, że dokumenty zostały utracone.

Osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, policji lub innemu organowi administracji publicznej. Organy te przekazują dowód osobisty lub dokument organowi, który go wydał, w celu jego unieważnienia. Osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, może bez zbędnej zwłoki, przekazać ten dokument posiadaczowi.

A co jeśli portfel lub jego zawartość nie zostały nam skradzione?– Jak najszybciej zgłoś zgubienie dokumentu do jednego z podanych na: dokumentyzastrzezone.pl banków. Możesz zrobić to w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Zawiadom najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrób nowy dokument – zaznaczają policjanci.

Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Zastrzeż karty płatnicze i kredytowe. Do momentu zgłoszenia zagubienia kart, bank nie bierze odpowiedzialności za utratę gotówki z Twojego konta. Dlatego należy je jak najszybciej zablokować. Możesz zrobić to przy okazji zgłoszenia utraty dowodu osobistego – podkreśla KMP w Płocku.

Ważne, aby przypomnieć sobie, co jeszcze znajdowało się w portfelu. Hasła do poczty internetowej, kody PIN do kart, inne wrażliwe dane. Należy liczyć się z tym, że wszystkie te dane wpadły w niepowołane ręce. Trzeba jak najszybciej zmienić hasła, kody i piny. Tylko od szybkiej i zdecydowanej reakcji zależy to, czy uda się chronić przed stratami.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU