Mnóstwo atrakcji na Pikniku Europejskim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W najbliższą sobotę, 10 maja, na płockiej starówce oficjalne otwarcie Pikniku Europejskiego, który w naszym mieście organizowany jest już po raz szesnasty. Tegoroczna edycja będzie jednak wyjątkowa, odbywa się ona bowiem w dziesiątą rocznicę uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej. Ratusz obiecuje mnóstwo atrakcji. 

Piknik Europejski to płockie święto miast partnerskich, które organizowane jest w naszym mieście co roku. Tegoroczna, szesnasta już edycja pikniku, zapowiada się jednak wyjątkowo. W tym roku mija bowiem 20 lat partnerskiej umowy z litewskimi Możejkami, a także okrągła, dziesiąta rocznica członkostwa Polski w Unii. Ratusz chce należycie uczcić tę chwilę. Z okazji pikniku na starówce rozstawione zostaną stoiska handlarzy, na scenie wystąpią przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Ponadto, ulicami Płocka, po raz drugi, przemaszeruje kolorowy pochód. – To nasza nowa tradycja – powiedział prezydent Płocka podczas konferencji prasowej. – W ubiegłym roku pochód przyjęto ciepło, wręcz entuzjastycznie. Teraz będzie on jeszcze większy i bardziej kolorowy – zapewnia Nowakowski.

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i teraz dzieci uczestniczące w paradzie będę reprezentować państwa i miasta partnerskie. Do listy 15 krajów dodano kolejnych przedstawicieli – tak, by każda szkoła mogła wylosować jakiś kraj. Do parady zgłosiło się 25 placówek z Płocka. Wezmą w niej udział także studenci Politechniki Warszawskiej, orkiestra dęta, WOPR czy Dzieci Płocka. – Rozmawiamy także z płockimi motocyklistkami –  zdradziła Litosława Koper z Młodzieżowego Domu Kultury, współorganizatora parady. – Po cichu liczymy na półtora tysiąca osób – wyznała.

Barwny korowód wystartuje spod Teatru Dramatycznego, następnie przejdzie ulicą Grodzką, by zakończyć swój przemarsz na Starym Rynku. Uczestników parady, którą poprowadzi aktor płockiego teatru Mariusz Pogonowski, ocenią płocczanie i jury, w którego skład wchodzi m.in. posłanka Elżbieta Gapińska.  –  Na pewno będzie kolorowo i wesoło – zapewnia Litosława Koper. – Już dziś zamówiłam ładną pogodę – śmiała się. Jurorzy będą przyznawać szkołom punkty, które zostaną zsumowane wraz z innymi, zdobytymi w grach i zabawach organizowanych w ramach pikniku. Szkoła, która zdobędzie ich najwięcej, będzie miała okazję wyjechać do litewskich Możejek.

W Pikniku Europejskim wezmą udział także delegacje z dziesięciu miast, w tym po raz pierwszy goście z Mongolii. – Już wkrótce na festiwal do Możejek wybierają się uczniowie z orkiestry dętej w Siedemdziesiątce – powiedziała Małgorzata Białecka, kierownik oddziału współpracy z zagranicą i turystyki.

Parada to jedna z największych atrakcji pikniku, lecz nie jedyna. W sobotę od godziny 14.30 do 15, na scenie na starówce odbędą się występy przedszkolaków, zaś o 16.30 przedstawienia uczniów szkół podstawowych. Tego samego dnia nastąpi otwarcie dwóch wystaw: “Niewidzialna Litwa” w Domu Darmstadt oraz wystawy poświęconej 20-leciu współpracy z Możejkami.

Kolejną imprezą towarzyszącą będzie Bieg Europejski. W niedzielę, 11 maja, pod siedzibą Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, rozstawiony zostanie start biegu o dystansie 5,6 km. W tym roku trasa biegu prowadzić będzie przez płocki Ogród Zoologiczny. – Biegacze będą musieli pamiętać, że na terenie ZOO będą tylko gośćmi. Tam rządzą zwierzęta – śmiał się Robert Czwartek z Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta. – Pomimo rodzinnej scenerii, trasa będzie dość wymagająca, prowadzić będzie bowiem przez strome wzniesienie, które znajduje się w ogrodzie – przestrzega Czwartek.

Ilość miejsc w biegu jest ograniczona. Na starcie ustawi się maksymalnie dwustu biegaczy. Zapisy prowadzone będą w dniu imprezy przy siedzibie PTW o godzinie 8.30. Start zaplanowano o godzinie 9 – wówczas dystans 800 metrów przebiegną dzieci. Pół godziny później dorośli – na pełnym dystansie.

W ramach pikniku zorganizowane zostaną także dwie imprezy muzyczne. Pierwszą z nich jest “Majunia”, która tradycyjnie, już po raz dziesiąty, odbędzie się w ogrodzie MZOS-u. Na scenie wystąpią takie zespoły jak Teielte, Krojc, PTR1, gwiazdą wieczoru będzie zaś Electro-Acoustic Beat Sessions, który wystąpi z raperem W.E.N.A. Drugą imprezą jest “Rock Tower”. Ciężkie granie towarzyszy Piknikowi Europejskiemu po raz piąty. Na scenie wystąpią m.in. płocki zespół F44.3, Fear Inside of Me, a gwiazdą wieczoru będzie brytyjski Neuronspoiler.

Ukoronowaniem imprezy i bezapelacyjnie najważniejszym wydarzeniem muzycznym Pikniku Europejskiego będzie natomiast sobotni koncert w amfiteatrze. Punktualnie o godzinie 20 zagra zespół Perfect, któremu akompaniamentować będzie Płocka Orkiestra Symfoniczna. – Cieszę się, że możemy zobaczyć taki przekrój muzyki z okazji 10 lat w Unii Europejskiej – powiedział obecny na konferencji Artur Wiśniewski, dyrektor POKiS-u. – Chcieliśmy tę chwilę uczcić w sposób wyjątkowy. Stąd Perfect, gwiazda, która kojarzy mi się z latami 80., która w amfiteatrze przypomni swoje największe przeboje.

Ważnym elementem pikniku będzie też nadanie sali koncertowej Domu Darmstadt imienia Gunthera Metzegera. – Chcemy uhonorować pamięć zmarłego przyjaciela płocczan, nadburmistrza Darmstadt – tłumaczył prezydent Nowakowski. – Chcieliśmy, aby uczestniczył on w tych uroczystościach, by mógł osobiście gościć podczas uroczystości. Nie zdążyliśmy – dodał Andrzej Nowakowski.

Podziel się:

2 komentarze

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji