REKLAMA

Mieszkańcy gminy Brudzeń Duży walczą o czystą wodę w kranach

REKLAMA

O fatalnym stanie wody, która leci z kranów w kilku miejscowościach gminy Brudzeń Duży, czytelnicy zaczęli nas informować na początku czerwca. – Nawet filtry nie dają rady – denerwuje się mieszkanka tej gminy. – Wójt nic z tym nie robi, zgania winę na radę gminy, a tymczasem nie wiemy co leci nam z kranów – oburza się kolejny czytelnik. Co na to wójt?

Mieszkańcy: Z kranów płynie syf

Zdjęcia, które przesłali nam czytelnicy, pokazują skalę problemu. Woda jest brudna, zabarwiona na rdzawo, na pewno nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, a i kąpać się w niej raczej nie da rady.

– Stacja uzdatniania wody znajduje się w miejscowości Karwosieki Cholewice i zaopatruje w wodę oprócz tej miejscowości, jeszcze Karwosieki Noskowice, Nowe Karwosieki, Parzeń, Suchodół czy Sikórz – tłumaczy nam czytelnik. – Woda taka jest od miesiąca i wójt z tym nic nie robi. Teraz jeszcze zgania winę na radę gminy, że nie wyemitowała obligacji w wysokości 3,2 mln zł, przez co nie ma za co wyremontować ujęcia wody. A przecież tu nie potrzeba milionów, tak naprawdę wystarczy nieco pracy i wymiany żwirków, co kosztuje pewnie około 50 tys. zł – złości się mieszkaniec gminy Brudzeń Duży.

Podobną opinię ma czytelniczka, która boi się w tej wodzie wykąpać małe dzieci. – Nie mamy żadnej informacji co znajduje się w tej wodzie – wyjaśnia swoje obawy.

Zapytaliśmy więc w urzędzie gminy, jakie działania zostaną podjęte w celu poprawienia jakości wody w miejscowościach obsługiwanych przez stację uzdatniania wody w Karwosiekach Cholewice.

Wójt: Zwołuję sesję nadzwyczajną

Podkreślmy, że zanim uzyskaliśmy odpowiedź, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się o planowanej sesji nadzwyczajnej, którą chcieli zwołać radni tej gminy w sprawie poprawy jakości wody.

Pytania do urzędu gminy wysłaliśmy 4 czerwca po południu. 7 czerwca rano zadzwoniliśmy, w celu przypomnienia się o odpowiedzi. – Pytania zostały przekazane do merytorycznej osoby, powinniśmy zdążyć z odpowiedzią do końca tygodnia – usłyszeliśmy. Tymczasem w e-mailu otrzymanym tego samego dnia o godz. 15.28 przeczytaliśmy, iż:– W odpowiedzi na Państwa zapytanie związane z poprawą jakości wody w miejscowościach Karwosieki Cholewice, Karwosieki Noskowice, Nowe Karwosieki, Parzeń, Suchodół i Sikórz, informuję, iż wnioskuję, by do dnia 14 czerwca br. Rada Gminy w Brudzeniu Dużym na sesji nadzwyczajnej, podjęła uchwałę dotyczącą przeniesienia środków finansowych w wysokości 100 tys. zł na realizację zadania majątkowego pod nazwą „Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Karwosiekach Cholewicach”. Wyżej wymienione środki będą przeznaczone na wymianę żwirków filtracyjnych oraz części dysz na wymienionej stacji. Według pracowników obsługujących sieć wodociągową i kanalizacyjną na terenie naszej gminy taka inwestycja powinna zmniejszyć występującą okresowo mętność wody – podpisał się Andrzej Dwojnych, wójt Gminy Brudzeń Duży.

Przewodniczący: Złożyliśmy już wniosek

Informacja przekazana przez wójta nie precyzowała kto zwołał sesję i dlaczego, zapytaliśmy więc o to przewodniczącego rady gminy w Brudzeniu Dużym.

– W poniedziałek, 4 czerwca, wpłynęło do mnie pismo od sołtysów, reprezentujących mieszkańców i teren, który jest objęty stacją uzdatniania wody w Karwosiekach Cholewicach, na temat podjęcia pilnych działań, dotyczących poprawy jakości wody – tłumaczy Rafał Nowak, przewodniczący Rady Gminy Brudzeń Duży. – Raz jest lepiej, raz gorzej, ale woda wizualnie nie nadaje się do spożywania. W związku z tym, że nie dostałem żadnego zawiadomienia od urzędu gminy o podjętych czy planowanych działaniach, nikt też nie zwrócił się do mnie, jako przewodniczącego rady, o zwołanie sesji, dzisiaj o godzinie 15.27 złożyłem wniosek o zwołanie sesji rady gminy, dotyczącej dyskusji, podjęcia działań dotyczących ewentualnych napraw czy remontów stacji uzdatniania wody w Karwosiekach Cholewicach – wyjaśnia przewodniczący.

Jak dodaje, dopiero po reakcji części radnych zostają podjęte jakiekolwiek działania. – Sprawa ciągnie się już od dłuższego czasu. Jedyną reakcją wójta dotychczas było oskarżenie, że woda jest brudna, ponieważ rolnicy biorą wodę do oprysków. Tymczasem opryski już się skończyły, a woda w kranach okresowo nadal jest niezdatna do spożycia. Mieszkańcy to zgłaszali, poruszali ten problem na portalach społecznościowych, zamieszczali zdjęcia pisząc, że w Mazowieckiej Szwajcarii, jak nazywana jest nasza gmina, woda płynie jak gnojówka – mówi Rafał Nowak.

– Wójt jest naszym gospodarzem już ósmy rok i doskonale powinien wiedzieć, jakie w tej sytuacji podejmować działania – podkreśla przewodniczący.

Sesja nadzwyczajna ma odbyć się w najbliższy wtorek, 12 czerwca.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 31

 1. gto says:

  To, że brakuje wody w pewnych godzinach to wina podlewających z hydrantów pola z ziemniakami…Ciekawe kto płaci za „kradzież” wody i kto sprawdza plomby na hydrantach….napełniają też sztuczne stawy , z których pompują na pola. Proceder zaczyna się po zachodzie słońca. Wydajność sieci jest nieprzystosowana do podlewania pól uprawowych. W następstwie opróżnienia wody z rur sieciowych po wzroście ciśnienia tworzy się tzw zrywka materiału/zastoin czy najzwyczajniej mówiąc brudu, który pięknie płynie do kranów…. i to jest chyba tyle :)

 2. mieszkanka gminy od 35 lat says:

  wojt nic nie moze zrobic bez zgody rady a to co wyprawiaja radni np. Maniek czy Rafał /przewodniczacy rady/ na posiedzeniach rady to po prostu jest tak jak pisała nasza noblistka …ludzie głupieją hurtem mądrzeją detalicznie…, głupieją hurtem-to pogoń za stanowiskiem np.Nowak Rafał przewodniczący rady, Maniek itd., mądrzeją detalicznie to wójt który od młodych lat pracował na rzecz gminy jeszcze jako student i wielu innych… i jak tu można porównać te dwie grupy ludzi a z pustego i Salomon nie naleje Tylko współpraca może dać zdrowe owoce, a u nas radny załatwia pracę dla zony i gdzie się ulokował- oczywiście w PSL tak jak Rafał, Maniek, itd…. liczy się mamona. Proszę mieszkańców gminy odróżniajcie ziarno od plew.

 3. Tfu says:

  Tego już za wiele, kolejne zniszczone rzeczy po wyjęciu z pralki. Dzwonię do telewizji, aby przyjechali i naglosnili sprawę, o nie tak nie będzie dalej. Trzeba z tym procederem skonczyc. Ja jeszcze zaproszę do domu pokaże zniszczone ubrania, i ten co jest odpowiedzialny za dostarczanie wody do mojego domu zwróci mi kasę. Ja płacę za wodę, ale za wodę która ma spełniać wszystkie wymogi, a nie za zanieczyszczona. To jest hańba dla gminy,już tak śmiało dobrano się do państwowych pieniędzy?. Reportaż z udziałem rządzących gmina i woda na terenie budzenia i okolic oraz poszkodowanych mieszkańców to świetna reklama aby poznać tych co doprowadzili do upadku całkowitego Urzędu Gminy w Brudzeniu dużym. To jest przestępstwo i należy ścigać i pognac na stepy. Takie rzeczy to dawniej wyprawiali złodzieje pode dworem. Nawet okradali swojego Pana który był ich zywicielem. I to co teraz się dzieje w tej gminie to robią to potomkowie dworskich parobkow. Dziękuję za uwagę.!!

 4. Mieszkanka Rembielina says:

  Obecny wójt nic nie potrafi załatwić porządnie. Dba tylko o siebie.
  Wody nie ma nie tylko popołudniami, zdarza się że i całymi dniami brak. I jak tu żyć? Nawet ciężko pomyśleć żeby beczkowozy załatwić dla mieszkańców gminy, którzy go wybrali i zapewnili stołek w gminie.
  Drogi też robione są tylko na terenie Brudzenia, żeby miał lepiej dojeżdżać do pracy. To jest wójt? Żeby załatwić jakąkolwiek sprawę trzeba się zapisywać i czekać tygodniami, a i tak najprostszych i najpillniejszych problemów nie potrafi załatwić….

  • Anonim says:

   bzdury pisane,do wojta wejsc moze kazdy kiedy chce,w sikorzu po remoncie suw woda jest juz dobra,wojt remontuje za pieniadze ktore uchwala rada gminy_ wiec zamiast pisac glupoty mozecie ludziska ruszyc te swoje cztery litery i pojsc na sesje rady gminy_ wy wszyscy co tu piszecie!w w sierpniu jeszcze bedzie sesja _ przyjdzie na sesje rady i spytajcie pana przewodniczacego dlaczego blokuje inwestycje_ dlaczego w maju glosowal przeciwko obligacjom?on i caly ten psl-a pozniej poprosze o wasze komentarze…

 5. Jolandita says:

  Ja się pytam, kto mi zwróci za zniszczone ubrania?Mnie nie obchodzi nie zapłacę kilka miesięcy. Skoro wrzuciłam do pralki 7 białych koszul i bluzek, a każda przeważnie za ok. 100 zł to przez 7 miesięcy nie mam zamiaru płacić,a nawet dłużej. Ponownie pytam gdzie pieniądze, które powinny być przeznaczone na konserwację wodociągu? Należy wezwać obserwatorów, którzy przyjrza się całej działalności w urzędzie gminy Brudzen Duzy. To jest niegospodarnosc, tacy rządzący powinni stanąć przed sądem, a jeśli ktokolwiek przywlaszczyl państwowa kasę to na miejscu bez sądu kula w łeb.

 6. mieszkaniec Sikorza says:

  Wodę dostarcza MELGOS a nie wójt. Jest gburem i dyletantem ale to nie on pompuje syf do rur a woda koloru rdzawego leci już ze dwa lata

 7. Siecien!!! says:

  W siecieniu od miesiąca mozna zapomnieć o prysznicu od 17 do 23. W piwnicy leci jak krew z nosa bo trochę niżej. Ale od parteru w górę brak ciśnienia. Najlepsze jest to ze w siecieniu została przeprowadzona modernizacja hydroforni w której teraz brakuje wody. Mamy XXIw A chyba będzie trzeba kopać studnie. I mydla nam oczy co lato ze za rok będzie po problemie. Miarka się przebrała. Pozyczune będzie oddane. Wybory tuż tuż.

 8. Mieszkanka Krzyżanowa says:

  Zanieczyszczona woda, która leci nam z krańców trwa w okresie troszkę dłuższym niż od czerwca. Zgłaszaliśmy do wodociągów ale nikt w tej sprawie nic nie robił… wodę którą pijemy, myjemy się i pierzemy w niej szczególnie białe ubrania, które wyjmujemy brudniejsze z prania niż przed…. leci syf…Ta woda nie nadaje się do spożycia. Co mamy robić dalej nikt nie wie…

 9. Mieszkanka Parzeń says:

  Brudna? O ile wogole coś z kranu leci….. W godzinach wieczornych dziecka wykąpać nie Idzie. I problem nie dotyczy tylko Karwosiek. Wody brakuje w innych miejscowosciach tej gminy gdzie przepompowni jest w Siecieniu. Pieniądze za wodę jest komu brać… A GMINA I WÓJT – PORAŻKA.

  • Strupczewo says:

   W strupczewie również nie ma wody i od godziny 18.00 i co dzień trzeba czekać do późnej nocy żeby móc się umyć czy chociaż spuścic wodę w toalecie!!!brawo!!!coz za nowoczesne czasy mamy bez wody!!!

 10. Xd says:

  Jest radny miasta Płocka w gminie jak mieszka niech działa !

 11. Beata says:

  Jest radny miasta Płocka w gminie jak mieszka niech działa !

 12. R says:

  Chcesz sie wykapac? Zrob to o godz. 17 albo po 24 bo inaczej nie ma na to jakich kolwiek szans. Inne gminy nie maja takich problemow tylko Brudzen oczywiscie musi byc zacofany.

 13. Mieszkanka says:

  Skad ja to znam … Nic w tej gminie nie idzie załatwic w normalny i ludzki sposob… O wszystko trzeba toczyc dlugie i nerwowe boje :/ Pan Wojt za nic sam nie chce wziac odpowiedzialnosci … Na wybory pojdziemy cala rodzina i nikt na tego gbura glosowac nie bedzie. Miarka sie przebrala

 14. AiE.K. says:

  Buduje dom w tej pięknej gminie, jednak załatwianie spraw z wójtem to koszmar. Gbur, krzykaczach i dyletant itd. Widać jak rządzi !!! A wybory za pasem :(

  • Mieszkanka says:

   Skad ja to znam … Nic w tej gminie nie idzie załatwic w normalny i ludzki sposob… O wszystko trzeba toczyc dlugie i nerwowe boje :/ Pan Wojt za nic sam nie chce wziac odpowiedzialnosci … Na wybory pojdziemy cala rodzina i nikt na tego gbura glosowac nie bedzie. Miarka sie przebrala

 15. Strupczewo says:

  Brudna woda? My w strupczewie od miesiąca co wieczór nie mamy wody wogole od 18-23! I tak będzie przez całe lato! Nie ma jak dziecka wykapac, nie mówiąc już że po całym dniu samemu też byłoby miło sie wykąpać i napić herbaty! Ktoś ma na to jakiekolwiek wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje i to od wielu lat kazdego roku to samo?! Czy kiedykolwiek ta zagadka się wyjaśni?

  • Mieszkaniec says:

   To się chyba nigdy nie wyjaśni i nie zmieni, na zgłaszanie braku wody tylko odpowiadają ze wszyscy podlewaja ogrody naraz i nie ma wody…. To nie przykre lecz już wku….. ące że w tych czasach człowiek nie może się umyć wieczorem tylko popołudniu bo potem brak wody…. Ręce po prostu opadają…

  • Siecienianka says:

   To samo w Siecieniu i Siecieniu-Rumunki już któryś rok z rzędu, wystarczy kilka dni bez deszczu i w godzinach wieczornych wody w kranie nie ma.

 16. Mieszkaniec says:

  Co tam wójta obchodzi nasza woda on w Toruniu ma czystą. Wybory przed nami i koniecznie musimy się z Panem pożegnać.

 17. Mieszkanka Bądkowa says:

  Polecam zbadać na własną rękę wodę w sanepidzie. Badanie wody kosztuje 50zł. Próbkę pobrać do jałowego pojemnika np. na mocz.

 18. Ojciec tadeusz says:

  No niestety tak jest jak radni z poprzednim wójtem balowali i gmine przechulaly imprezy w Cierszewie to był standard. Obecny wójt jest wyrzutkiem dobrej zmiany On ich kocha oni z partii go wykopali kasy z znikąd nie dostanie siedzi cicho żeby jeszcze z jedną kadencje przebimbaci w końcu gdzie tyle dostanie za nic nierobienie. Wodociagi to zaledwie wieszchołek cudów góry lodowej tego co sie w tej gminie dzieje brak nadzoru nad marnowana kasą na drogi w tej gminie to jest kolejny problem

 19. Misior says:

  jaki wójt taka woda, co się ma wami przejmować

 20. Mieszkanka Parzenia says:

  To jest chore płacimy za syf który leci z kranów, jak dawać dzieciom do picia wodę. Nasza gmina to jakaś porażka pod każdym względem nic nie robią no nic. Zgłoszone jest do sanepidu i czekam na odpowiedź mam nadzieję że ktoś wkoncu weźmie się za nich bo to jest chore.

 21. mmieszkanka says:

  U nas w Brudzeniu Małym woda również masakryczna wszytkie białe ubrania są żółte od tej wody :(

 22. Mieszkanka Sikorza says:

  A czy ktoś badał te wode w sanepidzie? Czy ja jako mieszkanka tej wspaniałej gminy mam się pofatygować osobiście i zawieść próbki osobiście? Jak mamy pić to i płacić za coś takiego tego nawet nie można nazwać wodą. To jakaś masakra. Panie Wójcie to wstyd dla gminy

  • Anonim says:

   Zostało zgłoszone do sanepidu i był sanepid i badał wode niestety po uprzedzeniu wodociągów o wizycie woda na czas kontroli o dziwo leciała czysta . Badania powinny być w ciągu kilku dni

 23. Mieszkanka Sikorza says:

  A czy ktoś badał te wode w sanepidzie? Czy ja jako mieszkanka tej wspaniałej gminy mam się pofatygować osobiście i zawieść próbki osobiście? Jak mamy płacić za coś takiego tego nawet nie można nazwać wodą. To jakaś masakra. Panie Wójcie to wstyd dla gminy

 24. Magda says:

  To trwa już kilka miesięcy i dawno przestało być zabawne. Umyć się w tej wodzie trzeba, bo raczej w misce nikt nie bedzie sie myl, chociaz nie wiadomo wlasnie w czym sie czlowiek myje, a cena wody czy leci czysta czy brudna, jest taka sama. Poza tym, czy ktos zwroci koszty zakupu wody do spożycia? W okolicznych sklepach juz ciężko jest dostac wode w baniakach 5l., a nie trudno chyba sobie wyobrazic jakie są ilości tej wody do spozycia?

 25. Mieszkanka says:

  Mam nadzieję Panie wójcie że to ostatnia kadencja … I że zabierze Pan ze sobą swoją otoczkę i pójdziecie daleko w świat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU