REKLAMA

Międzynarodowa poezja na płockiej starówce

REKLAMA

W czwartek odbywał się dalszy ciąg uroczystości, związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w diecezji płockiej. Wyjątkowe wydarzenie dla pielgrzymów przygotowała Książnica Płocka.

W czwartkowy wieczór uczestnicy Światowych Dni Młodzieży zgromadzili się na Starym Rynku, by wziąć udział w Flashmobie poetyckim. Pielgrzymi, po zakończeniu nabożeństwa w Farze, przeszli korowodem na plac Starego Rynku.

Już z daleka słychać było Włochów, którzy w sposób szczególny okazują radość przed spotkaniem z papieżem. Pielgrzymi krzyczeli: „Padre Francesco”, tak, jakby już nie mogli doczekać się uroczystości w Krakowie. Nie zabrakło także słów w języku polskim. Z zadziwiająco dobrym akcentem wznosili okrzyki – „Polska biało-czerwoni” czy „Dziękujemy”. Minęło kilkanaście minut, nim dyrektor Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak, zdołała dojść do głosu.

– Zapraszam wszystkich do czytania wierszy Karola Wojtyły – zachęcała Joanna Banasiak.Poetyki Papieża Polaka były czytane w języku polskim, angielskim, włoskim, rosyjskim, hiszpańskim. Każdy wiersz w tym samym czasie był czytany w kilku różnych językach, a każda z osób, które przybyły na flashmob, czytała utwór w swoim języku ojczystym. Po przeczytaniu pierwszego wiersza, uczestnicy happeningu szli w kolejne miejsce Starego Miasta, by przeczytać następny utwór. W sumie było 5 przystanków – na małej scenie przy Rynku Starego Miasta, pod pomnikiem Bolesława Krzywoustego, pod pomnikiem Ludwika Krzywickiego, pod pomnikiem Jana Pawła II, na schodach przy NovymKinie Przedwiośnie.

Określeniem Flasmob przyjęło się określać sztuczne tłumy ludzi, gromadzących się w publicznym miejscu w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU