REKLAMA

Światowe Dni Młodzieży: Udogodnienia dla pielgrzymów także na Mazowszu

REKLAMA

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. Jest to niewątpliwie największe wydarzenie duchowe w tym roku w naszym kraju. Wydarzenie jest ogromnym wyzwaniem logistycznym dla wszystkich służb. Do Polski przyjadą miliony pielgrzymów z całego świata. Województwo mazowieckie również przygotowuje się na to święto.

Obchody podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy, czyli tzw. „Dni w Diecezjach” odbędzie się w dniach 20-25 lipca, drugi to „Wydarzenia Centralne” w Krakowie w dniach 25-31 lipca. Według wstępnych szacunków, w trakcie „Dni w Diecezjach” na terenie Mazowsza przebywać będzie ok. 50 tysięcy pielgrzymów. To właśnie z myślą o nich samorząd województwa mazowieckiego wraz z podległymi mu instytucjami przygotowali szereg udogodnień i atrakcji. Do korzystania z nich będzie uprawniał identyfikator opatrzony specjalnym hologramem. Zostaną one przekazane pielgrzymom przyjeżdżającym do 8 diecezji:€“ płockiej, radomskiej, siedleckiej, łowickiej, łomżyńskiej i drohiczyńskiej, warszawskiej i warszawsko-praskiej.

Darmowy wstęp do wszystkich instytucji kultury podległych samorządowi województwa mazowieckiego, możliwość bezpłatnego poruszania się pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej po Mazowszu, specjalna aplikacja mobilna, zawierająca informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych -€“ to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotował samorząd województwa mazowieckiego.

-€“ Młodzież, która odwiedzi Mazowsze, to nie tylko pielgrzymi, ale również turyści. Warto więc pokazać im zarówno najciekawsze zabytki Mazowsza, jak i miejsca kultu czy obiekty sakralne. Na Mazowszu mamy wiele perełek architektury sakralnej np. małe, urokliwe, drewniane kościółki czy przydrożne kapliczki – mówił marszałek województwa, Adam Struzik.

mazowsze na śdmPielgrzymi za darmo zwiedzą podległe samorządowi Mazowsza instytucje kultury. Mowa aż o 30 placówkach m.in. Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Stacji Muzeum w Warszawie, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.



Przygotowany został specjalny przewodnik „Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu”. Został on wydany w ośmiu językach i przekazany do mazowieckich diecezji. Przewodnik zawiera opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, opis szlaków „Drogi św. Jakuba w Polsce” oraz opis największych atrakcji turystycznych naszego regionu. Pielgrzymi otrzymają także drobny upominek w postaci nowoczesnego i praktycznego bidonu. Stworzona zostanie również aplikacja mobilna zawierająca informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ją można pobrać przy pomocy kodu QR z bidonu oraz przewodników, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store.

– Światowe Dni Młodzieży są porównywalne w promocji turystycznej chociażby z takimi wydarzeniami jak EURO -€“ podkreśliła Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki.

 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU