REKLAMA

Kiedy „Czajka” przestanie być zagrożeniem dla Wisły?

REKLAMA

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie poinformowało o rozpoczęciu budowy Kolektora Wiślanego, który docelowo, za około 3 lata, ma rozwiązać problem zrzucania ścieków do Wisły. Jednocześnie trwają prace przy przewiercie, który przejmie ścieki z rurociągu tymczasowego.

Przypomnijmy, do awarii układu przesyłowego, który transportował ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni „Czajka”, doszło 29 sierpnia br. Od tego czasu do końca października, jak podały Wody Polskie, do Wisły wpłynęło ponad 10 mln sześc. nieoczyszczonych ścieków.

Obecnie ścieki płyną rurociągiem tymczasowym na moście pontonowym – MPWiK wystąpiło o możliwość korzystania z niego do 15 grudnia. Na przełomie listopada i grudnia br. miał zostać wykonany pierwszy przewiert tunelu pod Wisłą, przejmując ścieki z układu na moście pontonowym. Już wiadomo jednak, że są opóźnienia, choć MPWiK zapewnia, że wkrótce prace powinny zostać zakończone. Rozpoczną się wówczas prace przy drugim przewiercie, którego zakończenie planowane jest na połowę 2021 roku.

„Czajka” znów ma awarię. Ścieki płyną do Wisły w stronę Płocka

Kolejnym krokiem ma być wykonanie po obu stronach Wisły robót związanych z przyłączeniem Zakładów „Farysa” i „Świderska” do rurociągów ułożonych pod dnem Wisły, w tym wykonanie nowych rurociągów w części brzegowej oraz budowa obiektów towarzyszących, m.in. komór technologicznych. Szacowany termin realizacji to III kwartał 2022 r.W końcu, w fazie trzeciej, zbudowany ma zostać nowy kolektor, łączący oba układy przesyłowe pod Wisłą z kolektorem, prowadzącym do przepompowni „Nowodwory”. Jednocześnie zmodernizowany i przebudowany ma zostać kolektor dolotowy do przepompowni „Żerań”. Szacowany termin realizacji tych inwestycji to III kwartał 2022 r.

Wykonana ma zostać także nowa przepompownia „Wiślana” oraz zbudowane połączenie obu układów przesyłowych pod Wisłą z nową przepompownią. Szacowany termin uruchomienia przepompowni to 2023 rok.

Kolektor Wiślany, którego całkowita długość wyniesie 9,5 km, będzie wykonywany w technologii bezwykopowej metodą mikrotunelingu. Za głowicą drążącą będą wpychane pod ziemię kolejne fragmenty nowego rurociągu.

– Kolektor Wiślany będzie najdłuższym mikrotunelingiem o średnicy przekraczającej 3 metry w Polsce – mówi Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK. – W ramach etapu realizowanego obecnie przez firmę Budimex powstanie ponad 5,5-kilometrowy odcinek kolektora, a samo drążenie powinniśmy zakończyć w 2022 r. – dodaje.

Docelowo Kolektor Wiślany powinien powstać w ciągu około 3 lat. Pozwoli on czasowo zatrzymywać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie deszczy nawalnych, spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy. Następnie, będą one kierowane poprzez planowaną w ramach tej inwestycji, przepompownię „Wiślaną” do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Jest więc szansa, że awarie, jakie miały miejsce w sierpniu 2019 i w sierpniu 2020 roku nie będą już miały miejsca.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Polka says:

    to jest brak ZNAJOMOŚCI ‚zarządzania jakością w Warszawie W TYM ‚ZAPOBIEGANIA’ !! lub celowe zatruwanie całej Polski !!!DO SPRAWDZENIA !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU