REKLAMA

Gotówką w płockich autobusach już nie zapłacisz. Spółka kupiła nowe biletomaty

REKLAMA

Ponad 1,2 mln zł kosztuje Komunikację Miejską w Płocku zakup nowych biletomatów, które umożliwią płatność wyłącznie kartą płatniczą lub Blikiem. Biletomaty obsługujące płatność gotówką znikną z autobusów do końca maja.

Komunikacja Miejska w Płocku rozpoczyna wymianę dotychczasowych biletomatów Elgeba (które są w autobusach od 2012 roku) na nowe urządzenia – 65 nowych automatów firmy Mera Systemy.

Nowe urządzenia wizualnie nie różnią się mocno od dotychczasowych, jednak nie będą oferowały możliwości zapłaty za bilet gotówką. Sprzedaż biletów będzie możliwa tylko elektronicznie, czyli kartą płatniczą (telefonem, zegarkiem itp.) lub Blikiem.

– Warto podkreślić, że w marcu ubiegłego roku płatność kartą wzrosła o ponad 32 procent w stosunku do marca 2019 i trend zwyżkowy stale się utrzymuje. Z uwagi na pandemię, po zamontowaniu wszystkich nowych urządzeń opcja płatności gotówkowej zostanie zawieszona we wszystkich biletomatach mobilnych, również w tych, gdzie obecnie jest ona dostępna – zaznacza Komunikacja Miejska w Płocku.

Nowością oferowaną przez nowe automaty będzie także Open Payment, czyli system wirtualnego biletu przypisanego do karty płatniczej. Kupując bilet w biletomacie mobilnym, pasażer będzie mógł zdecydować, jaki bilet wybrać: bilet klasyczny – papierowy (taki jak dotychczas), czy wirtualny – zapisany na jego karcie płatniczej.

W tym drugim przypadku wystarczy wybrać bilet na ekranie biletomatu mobilnego i zbliżyć do niego kartę lub smartfon. Urządzenie zamienia numer karty płatniczej i informacje o transakcji w token, czyli całkowicie bezpieczny i anonimowy zapis, który zastępuje bilet papierowy.

Zaszyfrowane informacje trafiają do operatora finansowego, który autoryzuje i rozlicza płatność. To rozwiązanie spełnia rygorystyczne wymagania dla systemów transportowych, opracowane przez organizacje płatnicze Mastercard i Visa.

– Podczas kontroli biletów pasażer będzie musiał zbliżyć kartę płatniczą do czytnika kontrolerskiego w celu potwierdzenia ważności opłaty. Nowy system będzie sprzedawał wszystkie bilety, które obecnie funkcjonują w taryfie przewozowej KM- Płock – wyjaśnia KM Płock.System zostanie jednak uruchomiony później, po zainstalowaniu wszystkich nowych biletomatów. Wymiana biletomatów powinna zakończyć się w drugiej połowie maja.

Aby ułatwić pasażerom korzystanie z komunikacji miejskiej, każdy autobus z nowym automatem zostanie oznaczony dodatkowym piktogramem, a także specjalną naklejką na bocznej szybie autobusu.

Łączna kwota zakupu nowych urządzeń to 1.231.230,00 zł. Komunikacja Miejska Płock zakupiła je ze środków własnych.

Bilety KM Płock można także nabyć w aplikacjach mobilnych:

 • Płockarta – możliwość zakupu wszystkich biletów łącznie z biletami długookresowymi, w tym tańszego biletu 30-dniowego
 • SkyCash – możliwość zakupu biletów jednoprzejazdowych, czasowych, krótkookresowych i długookresowych
 • Mobilet – możliwość zakupu biletów jednoprzejazdowych, czasowych i krótkookresowych.

Biletomaty stacjonarne obsługujące opłatę gotówką:

 • Galeria Wisła – wejście od skrzyżowania ul. Wyszogrodzkiej i al. Jana Pawła II,
 • Przystanek Jachowicza (teatr), w kierunku Podolszyc
 • Przystanek Skarpa, w kierunku centrum
 • Przystanek Armii Krajowej, w kierunku centrum
 • Przystanek Kwiatka, w kierunku Podolszyc.

Bilety za gotówkę będzie można nabyć również w punktach sprzedaży oznaczonych na mapie znajdującej się na stronie internetowej KM Płock.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 19

 1. Anonim says:

  Wprowadzenie płatności tylko bezgotówkowe to chamstwo i arogancja. To jest niestety efekt monopolu na przewozy. Władze miasta to idioci, nie każdy ma jadę konto w banku itd. NiedłNiedługo autobusy tyko dla VIPòw.Chamy i arogancki.. …

 2. Seryjny says:

  Kierowca poinformowany o awarii biletomatu powiedział że zaraz sam się naprawi, od pętli do pętli ni chu chu, dobrze że monitoring jest to będzie się można w sądzie wykłócić w razie co. W plockarcie też trzeba podanie i 3 zdjęcia żeby bilet jednorazowy kupić

 3. olo says:

  Czyli sprawne urządzenia na złom a znajomki mają kasę za niepotrzebne urządzenia. Nic lepiej.

 4. Kaśka says:

  Już nie jeżdżę autobusem. Brak możliwości zakupu biletu za gotówkę w autobusie. Z kartą wieczne problemy. Chcę jechać na Miodową, a nie wiem jaki autobus tam idzie, bo przystanek jest na Miodowej ale trzeba wejść na internet aby sprawdzić nazwę bocznej uliczki. Pomysły odstraszające pasażerów.

 5. AnonimowyGłodomor says:

  Pamiętam czasy jak bilety były po 0.80gr takie zielne :3

 6. juzef says:

  Jeszcze poproszę żeby A. biletomaty stacjonarne były sprawne, również zimą. I każdego dnia o każdej porze, np w niedzielę gdzie są sklepy zamknięte. B. żeby nie było sytuacji że jest awaria i nie ma płatności kartą w autobusie jak to często ma miejsce. C. żeby kontroler miał możliwość zrobienia notatki i nie wystawiania mandatu za brak biletu jak biletomat w autobusie nie działa. Bo inaczej to porażka.

 7. Taa says:

  Raczej każdy ma kupiony bilet. W autobusie zakup traktuję jako awaryjny. Ale wycofanie płatności gotówką to chory pomysł. Podobno w Polsce obowiązują pieniądze fizyczne. Czyli KM łamie prawo?

 8. Anonim says:

  I znowu komputery ludziom przeszkadzają.Niektórym się wydaje,że to nowoczesnośc.Ha Ha.
  Nie dość,że sklepowe nie umieją liczyć bez kasy fiskalnej.
  Cóż niedouczonym społeczeństwem łatwiej się rządzi.
  „Profesory” tez niekiedy mądre nie są.Tragedia.
  Co przeskadało komu,że płaciło się gotówką w biletomacie.A może to zapowiedź likwidacji gotówki.

  Niech władze KM zaczną trochę myśleć,skoro mają cieplutkie posadki.
  Ja jestem emerytem.Póki co nie mam karty płatniczej i nie planuję jej używać.
  Na razie jestem wolny człowieiem.Tak mi się pewnie tylko wydaje.

 9. Honda says:

  Bilety papierowe dostępne w sklepach to idź mi na wsi bilet papierowy za 8. 90 kup w sklepie

 10. Pasażer says:

  Ludzie bilety papierowe dostępne są w sklepach wystarczy tylko zapytać , a nie wiecznie narzekać

 11. toja says:

  trzeba bedzie jezdzic na gape

 12. Anonim says:

  Prawo konsumenta rodzaj płatność starsi ludzie połowa darmowa areszta ikto ma natym zarobić kanary brawo wy

 13. Anonim says:

  Gratulacje dla włodarzy miasta , podnieście bilety , to tylko wam wychodzi i likwidacja lini podmiejskich

 14. Honda says:

  Tyle kasy za zakup tego szału przyszłości lepiej by kierowcom dołożyli wypłaty. Albo brali mniej od wsi za autobusy.

 15. Honda says:

  Beznadzieja. To mam teraz dzieciom konta założyć płacić za ich prowadzenie żeby mogły w km bilet kupić? A później się dziwią że ludzie autobusami nie jeżdżą. Blikiem jeszcze lepiej. Tłum w busie a ja będę kodem ” tajnym” przy ludziach płacić. Śmieszne ciekawe co jeszcze wymyślą.

 16. AnonimowyGłodomor says:

  Czy to gotówka, czy karta i tak wiecznie problemy były z płatnością w biletomacie. Już nie wspomnę o kupowanie biletu u kierowcy ile pierw musiał się nagadać zanim sprzedał bilet i zazwyczaj reszty nie chciał dawać bo niby odliczona kwota musi być..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU