Gościniec Sztuki wkrótce dostępny

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nowy numer “Gościńca Sztuki”, czyli magazynu literacko-artystycznego, wydawanego przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, wkrótce trafi do rąk czytelników. Premiera odbędzie się 9 listopada w CH Atrium Mosty podczas imprezy, promującej wydawnictwa POKiS.

Obecny zeszyt, osiemnasty, tematycznie usytuowany jest wokół śmierci, co zbiega się z atmosferą dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. Lekturę można rozpocząć od spaceru po obu cmentarzach płockich przy Al. Kobylińskiego, podczas którego poznaje się architekturę nagrobków i pomników oraz inskrypcje na nich [Mariusz Kacprzak]. Inny autor [Tomasz Kordala] rozważa, jak była traktowana śmierć przez ludzi, których groby badane są dzisiaj przez archeologów: o czym informują sposoby pochówków i znalezione przedmioty przy szczątkach ludzkich. Natomiast poznanie Wesołego Cmentarza z północnej Rumunii może być dla czytelnika egzotycznym doświadczeniem, bo praktykuje się tu obce naszej kulturze zwyczaje, mianowicie na grobie stawia się płaskorzeźbę w jaskrawych barwach, przedstawiającą zmarłego w jakiejś życiowej sytuacji i opatruje ją wyznaniem o utraconym życiu [Martyna S. Majczuk]. Te kolorowe płaskorzeźby i towarzyszące im inskrypcje przebiegają przez numer pisma na całostronicowych ilustracjach.

Są też w “Gościńcu” rozdziały bardziej literackie i spekulatywne. Swoje wiersze o charakterze eschatologicznym wybrał do publikacji Lech Franczak. Ksiądz Zdzisław Chlewiński w eseistycznej formie przedstawił rozmyślania o śmierci z perspektywy psychologiczno-teologiczno-filozoficznej. Radek Łabarzewski zaś spostrzegł, że nie ma powieści graficznej (komiksu) bez śmierci. W części “muzycznej” jest rozprawa Andrzeja Dorobka o sprawach ostatecznych w kulturze rocka i wywiad z Carmine’em Appice’em z grupy Vanilla Fudge oraz blok poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu, przygotowany przez Marka Jezińskiego w 10. rocznicę śmierci muzyka.

Stałymi rubrykami pisma są obszerne recenzje książek płockich [Krzysztof Broda], relacje z płockich wydarzeń kulturalnych i omówienia nadesłanych publikacji.

Promocja wydawnictw POKIS w Centrum Handlowym Atrium Mosty odbędzie się 9 listopada od godz. 16 do 19, natomiast od godz. 17 – premiera najnowszego numeru Gościńca Sztuki.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji