ADVERTISEMENT

Dziewczynka jeszcze ma szanse na normalne życie, ale potrzebuje pomocy

ADVERTISEMENT

Rodzina młodej Wiktorii apeluje o pomoc. Dziewczynka ciężko choruje, cierpi na wiele różnych dolegliwości i wymaga ciągłej rehabilitacji. Dzięki odpowiedniej pomocy, ma szansę kiedyś normalnie żyć.

Wiktoria Szymczak, pomimo że jest dopiero uczennicą IV klasy szkoły podstawowej, ma za sobą już długą i ciężką historię operacji, zabiegów i rehabilitacji, które trwają od 5. miesiąca jej życia.

Wiktoria cierpi na wrodzony Zespół Arnolda-Chiariego, połączony z jamistością rdzenia, z wadą serca VSD, wadą kręgosłupa szyjnego (zespół Klippela-Feila), jak również wrodzoną wadę układu moczowego (refluks pęcherzowo-moczowy).

PowiązaneTematy

Dziewczynka ma zdiagnozowane też krwiaki w części potylicznej i czołowej, porażenie nerwu VII i uszkodzenie nerek w 40% i 60%. Do tego, Wiktoria ma wadę wzroku, skoliozę, koślawość kolan. Od dziecka ma również problem z napięciem mięśniowym, które nie pozwala normalnie funkcjonować.

Wiktoria uczęszcza do Szkoły Podstawowej w Szczawinie Kościelnym, do oddziału integracyjnego. Gdy kończy się czas nauki, dziewczynka jeździ na rehabilitację.

– Stres powoduje podwójny skok choroby. Często słyszę „twoja Wika wygląda na zdrową, czego ty chcesz”. Ale nikt nie wie, jak ta choroba niszczy ją od środka, gdy oczy odmawiają posłuszeństwa, gdy bolą, często nie widzi dobrze, gdy klatka piersiowa nie chce dać jej oddechu, przez co organizm jest niedotleniony. Gdy ręce i nogi odmawiają współpracy – opowiada mama dziewczynki. – Wika często nie mówi, co jej jest, co ją boli, bo wie, że i tak nie zrozumie jej nikt, a może nawet wyśmieje – dodaje.

Mama próbuje udostępnić dziewczynce każdą możliwą formę rehabilitacji państwowej i prywatnej. Rehabilitacja państwowa ma swoje ograniczenia i jedyną możliwością są organizowane prywatnie ćwiczenia, zajęcia psychologiczne, pedagogiczne, logopedyczne.

Póki Wiktoria jest mała, ma jeszcze szansę, by chociaż w jakimś stopniu pokonać wszystkie choroby i wady. Jednak żeby to nastąpiło, musi cały czas poddawać się kosztownej terapii i rehabilitacji.

Dziewczynce można pomóc poprzez wpłaty na konto:

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
tytułem – 20053 Szymczak Wiktoria darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Pomóc można również przekazując 1% swojego podatku za pośrednictwem strony internetowej Fundacja Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”.