REKLAMA

Energa ostrzega przed fałszywymi mailami

REKLAMA

Energa ostrzega przed próbą wyłudzenia informacji od swoich klientów za pomocą maili, w których nadawca podszywa się pod firmę i, pod pretekstem wysyłki potwierdzenia salda, próbuje ukraść poufne informacje.

Grupa Energa otrzymała sygnały od klientów, do których przysłano maile bez logo firmy, podpisane fałszywym imieniem i nazwiskiem z dopiskiem „ENERGA”. Wiadomości informowały o wysyłce potwierdzenia salda klientów i zawierały link do strony, która w rzeczywistości może służyć do kradzieży danych z komputera lub przejęcia kontroli nad urządzeniem.

Uwaga: treść maila, jaki otrzymują klienci Energi od cyberprzestępców, może się różnić, w zależności od konkretnego przypadku.

PowiązaneTematy

Energa prosi wszystkich o zachowanie ostrożności. Jeśli jakikolwiek mail, którego nadawca przedstawia się jako Grupa Energa, wzbudza wątpliwość klientów dostawcy energii, należy skontaktować się z infolinią pod numerem: 555 555 555 w celu upewnienia się, że nie jest to atak cyberprzestępców.Sprawdzając wiadomości e-mail, zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Nie należy otwierać załączników lub klikać odnośników, co do których nie mamy pewności, bo może doprowadzić to do zainfekowania komputera. Warto skoncentrować się na nagłówku wiadomości i spróbować upewnić się, czy faktycznie pochodzi ona od właściwego nadawcy.

Ważną wskazówką może być też to, czy w treści listu nie ma błędów bądź literówek. Dodatkowym zabezpieczeniem przed cyberatakami jest regularne wykonywanie kopii zapasowych (na wypadek infekcji typu ransomware), aktualizowanie systemu i programów, oraz posiadanie aktualnego programu antywirusowego.