REKLAMA

Centrum Nauki w Płocku. Prezydent się wycofuje?

REKLAMA

Prezydent Płocka kilka lat temu mówił głośno o wielkich planach związanych z budową Centrum Nauki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku. Co więcej, włodarz miasta w swojej kampanii informował o powstaniu inwestycji na kształt Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Odbyło się nawet spotkanie w tej sprawie z marszałkiem Adamem Struzikiem, przedstawicielem filii Politechniki Warszawskiej w Płocku prof. Januszem Zielińskim oraz Leonardem Sobierajem – dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Dziś ratusz mówi, że to nie jego inwestycja…

15 października 2014 roku prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotkał się z marszałkiem Adamem Struzikiem, prorektorem filii Politechniki Warszawskiej w Płocku prof. Januszem Zielińskim oraz Leonardem Sobierajem – dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku, by omówić szansę na stworzenie w Płocku centrum nauki. Co więcej, w swojej kampanii wyborczej obiecał, że takie powstanie. Za miejsce inwestycji podano budynek przy ul. Kolegialnej 6.

Pomysł na Radziwie – Płockie Centrum Nauki

Wielkie plany i obietnice

– Temat stworzenia Centrum Nauki im. Marii Skłodowskiej – Curie w Płocku jest w fazie koncepcji. Przedstawiciele władz samorządowych Płocka i Mazowsza oraz Politechniki Warszawskiej zgodzili się, że przy zapleczu uczelni, determinacji samorządu, wsparciu środkami Unii Europejskiej i współpracy z PKN Orlen ten projekt ma realne szanse na realizację w niedalekiej przyszłości – informował prezydent Andrzej Nowakowski.

Ze strony ratusza możemy dowiedzieć się, że Centrum Nauki zostało zgłoszone w listopadzie 2013 roku przez miasto do Kontraktu Terytorialnego. Miało być realizowane wspólnie przez Miasto Płock i Samorząd Województwa Mazowieckiego, jako rozwinięcie dotychczasowego współdziałania w zakresie działalności Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Kluczowy elementem projektu miało być Centrum Młodego Chemika, które stanowiłoby poszerzenie oferty Muzeum Mazowieckiego, poprzez jego dalszą rozbudowę. Prócz tego, w inwestycji miało się jeszcze znaleźć Laboratorium Innowacji Technicznych i Energii Odnawialnej, które „będzie merytorycznym zapleczem Centrum Młodego Chemika, odpowiedzialnym za prowadzenie badań naukowych w ramach wdrożeń innowacji technicznych dla różnych podmiotów naukowych i gospodarczych” oraz Instytut Informacji i Wymiany Myśli Naukowej, który „będzie nowoczesną placówką, stanowiącą bank wiedzy i umożliwi poprawę dostępu do wiedzy oraz płaszczyznę współpracy środowiska naukowego, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych”, a którego elementem miał być Płocki Inkubator.

Prezydent Andrzej Nowakowski nawet na swoich plakatach wyborczych obiecał mieszkańcom budowę Centrum Nauki. 

To nie jest inwestycja ratusza

Zapytaliśmy ratusz o plany związane z budową Płockiego Centrum Nauki. Przecież mamy 2017 rok i nie widać nigdzie żadnej budowy takiej placówki. Otrzymaliśmy odpowiedź, że to nie są plany urzędu miasta, tylko Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

– Prezydent mówił o inwestycji, którą przygotowuje Urząd Marszałkowski i Muzeum Mazowieckie. Kolegialna 6 jest kamienicą, która kiedyś należała do prywatnej osoby, a dziś jest własnością Muzeum Mazowieckiego. Centrum Młodego Chemika również będzie częścią Muzeum Mazowieckiego. Proszę kontaktować się z Panem Leonardem Sobierajem, dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku, to jego inwestycja – poinformował nas Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami płockiego ratusza.

Hubert Woźniak dodał także, że urząd współfinansował Muzeum Mazowieckie, jako samorząd. W przypadku budynku przy Kolegialnej 6, nie miał z tym nic wspólnego.

– Fakt, że prezydent powiedział gdzieś o tym, może świadczyć, iż posiada na ten temat jakąś wiedzę. Ale nie znaczy to, że jest to nasza inwestycja – dodał urzędnik.Pytanie o powstanie Płockiego Centrum Nauki wysłaliśmy zatem do Muzeum Mazowieckiego w Płocku, które potwierdza, że inwestycja miała być realizowana wspólnie z urzędem miasta.

– Pomysł Centrum Nauki miał być realizowany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku i Urząd Miasta Płocka, na działce należącej do muzeum przy ulicy Kolegialnej 6 oraz do Gminy Płock przy ulicy Kolegialnej 4, w ramach środków unijnych z perspektywy 2014-2021 – poinformował nas dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Leonard Sobieraj. – Wysokość dotacji na inwestycje z działu „Kultura” została ograniczona do 2 mln Euro na jedną inwestycję. Przewidywany koszt Centrum został oszacowany na około 20 mln euro, co wykluczyło możliwość dotacji unijnych z RPO – wyjaśnił Leonard Sobieraj.

Jak się okazało, muzeum realizuje obecnie dwa duże projekty z dofinansowaniem unijnym: Art  Deco na działce Kolegialna 6 oraz Skansen osadnictwa nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Żadna z tych inwestycji nie ma nic wspólnego z Płockim Centrum Nauki…

Inwestycja, którą chcą płocczanie

Ciekawe jest to, że Płockie Centrum Nauki, o którym było głośno w trakcie wyborów, jest jednym z bardziej pożądanych obiektów przez płocczan. Według naszej ankiety, w której wzięło udział aż 3400 osób, pierwsze miejsce równorzędnie zajęły projekty modernizacji stadionu Wisły Płock oraz Centrum Nauki (na wzór Centrum Kopernika). Głosowało na nie po 29% osób.

Na co płocczanie chcą wydać dodatkowe 30 mln zł?

Co jest konieczne do “wdrożenia jednego z wariantów budowy stadionu”? Niejasna odpowiedź ratusza

W Płocku ma powstać aquapark? Były wielkie plany i obietnice…

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. Abcd says:

  A nowy stadion ??????

 2. Anonim says:

  KW świetny artykuł !
  W końcu ktoś o tym napisał. Za tej kadencji nie ma dobrych inwestycji.
  Do powyższego artykułu dodałbym:
  – odwołanie dwóch festiwali
  – Aqua Park
  – Zero dobrego zaangażowania w klubie SPR Wisła Płock, którego właścicielem jest miasto.

  Tym razem nie da się powiedzieć, że miasto jest poważnie zadłużona po poprzedniku.

  P,S. Może Pan Prezydent miał kampanie 2014 – 2028 ?

 3. Sceptyk says:

  Wpadnę do tego centrum nauki jak wrócę z aquaparku ;)

 4. Michał says:

  Dotrzymuje obietnic – poziom dla zaawansowanych.

 5. Damian says:

  20 mln euro ale wiecie że to 120 milionów zł?
  Mam pytanie. Dlaczego więc jest budowana obwodnica?
  Przecież można było wymyślić, że będzie kosztowała 100 milionów euro i jej nie budować. Powinna mieć po 5 pasów w każdym kierunku i 23 estakady a nie być jednopasmową uliczką.
  Buduje się na miarę możliwości i rozbudowuje a takie argumenty to policzek dla rozsądnych ludzi.
  Muzeum nafty ma kosztować tyle co stadion? tyle co 4 czy 5 aquaparków? Puknijcie się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU